Autor Subiect: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?  (Citit de 109607 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #15 : Miercuri, 16 Februarie 2011, 08:21 »
iulia, si mai sunt cateva "lucruri" pe care nu le poti pastra tinere .... prietenii, vecinii, colegii de servici... :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #16 : Miercuri, 16 Februarie 2011, 11:30 »
Citat din: iulia17
ce e descris aici e lipsa sanatatii, nu a tineretii. poti avea astfel de probleme de sanatate si la 20 ani, dar nu inseamna ca nu esti tinar.
sanatatea se depreciaza odata cu inaintarea in varsta :( de ce in urma cu 20 de ani, aceeasi amici n-aveau nici pe dracu? de ce primul factor care influenteaza metabolismul bazal este varsta?
e drept ca tinerii din ziua de azi, cei din generatia fast food, se imbolnavesc de la 25 de ani si dupa cum spunea prof. dr. mencinicopschi, o sa apara generatia care moare inaintea parintilor :(

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #17 : Joi, 24 Februarie 2011, 21:51 »
hai ca vorbim acelasi lucru, dar cu alte cuvinte. una e tineretea substantiv, alta e tineretea ... adjectiv. eu la asta ma refer. cind voi avea 70 ani as vrea ca cei din jur sa nu vada bastonul dintr-o mina, ridurile sau firele albe, ci spiritul, entuziasmul, voia buna, deschiderea catre nou, dragostea de oameni. ce daca voi avea o punga de medicamente cu mine...



silviu

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #18 : Vineri, 25 Februarie 2011, 11:30 »
cei din jur vor vedea in primul rand bastonul, ridurile si firele albe de par. ne place sau nu, pentru oameni conteaza f mult aspectul exterior. dar la 70 de ani, e posibil sa nu te mai intereseze parerea celor din jur si sa te simti tanara indiferent de ce cred altii.
eu iti doresc sa te simti la fel si la 80 de ani :)

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 26 Februarie 2011, 22:30 »

... si sa te simti tanara indiferent de ce cred altii.


mi-ai citit gindurile, nici eu nu puteam s-o zic mai bine.



silviu

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #20 : Vineri, 04 Martie 2011, 14:03 »
oare putem intineri, ramanand totusi batrani? ???

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #21 : Vineri, 04 Martie 2011, 20:07 »

  Sigur ca da, atunci cind la o virsta inaintata dam in mintea copiilor si ne comportam ca atare. :)

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #22 : Vineri, 04 Martie 2011, 20:09 »
mai bine tinerete fara batrinete...

era un film cu brad pitt cind se nascuse batrin si intinerea treptat pina ajunge bebelus. dramatic. pe mine ma inspaiminta orice este nenatural, impotriva firii, a curgerii normale a vietii si a timpului.

cunosc oameni de 50-70 ani care sunt "tineri". eu as ii vad. dupa cum exista si tineri, cel putin dupa virsta din buletin, care si-au pierdut tot aerul tineretii (daca or fi avut vreodata). asta nu mai tine de virsta, ci de un complex de factori: mentalitate, educatie, valori, atitudine, stil de viata.



silviu

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 05 Martie 2011, 01:32 »
  Sigur ca da, atunci cind la o virsta inaintata dam in mintea copiilor si ne comportam ca atare. :)
eu am fost un copil precoce. la 12 ani aveam mintea de-acum ::)

adria

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 05 Martie 2011, 10:56 »
e mare lucru
 se spune ca minti mai putin cu cat esti mai mic

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #25 : Luni, 14 Martie 2011, 21:26 »
eu am fost un copil precoce. la 12 ani aveam mintea de-acum ::)

daca atunci erai precoce, acum esti … cum?



silviu

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #26 : Marți, 15 Martie 2011, 12:39 »

autoironic ::)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #27 : Marți, 15 Martie 2011, 12:43 »

si pesimist , sau ai trecut intabara optimistilor?

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #28 : Marți, 15 Martie 2011, 12:46 »
raman un pesimist intratabil.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #29 : Marți, 15 Martie 2011, 18:28 »
   Eu, sincer, desi nu ma incadrez in standatdele tale de varsta si greutate, silviu, chiar daca nici oglinda nu imi e cel mai bun aliat, ma simt bine in pielea mea, am moralul foarte ridicat si chiar nu mi-as dori sa mai am 20, sau chiar 30 de ani, cu angoasele, frustrarile sau "fericirile" mai mari sau mai mici, aferente acelor varste! Crezi ca m-a impiedicat cineva, daca am 47 de ani, sa ma duc azi noapte de la 22.00 la 1.00 in clubul Expirat, la o seara de folk, sau, de la 1.00 la 3.00 in Club A, sa continuam distractia in gasca? Si ca, aproape in fiecare seara de Miercuri mergem la folk in Iron Club? Exceptie facem in seara de maine cand mergem tot la folk in Sinner's Club! Si sa vezi ce cant cu tot sufletul alaturi de tineri de varsta fiului meu la asemenea seri sau la karaoke (Sibielul imi cunoaste"talentele ascunse"!)!!!!! Sunt si sper sa raman " young at heart!" Si, apropos? Stiti cu cine merg? Cu fosta prietena a lui Rasky, cu care ma inteleg super.... iar el ramane singur acasa sa scrie si nu are nimic impotriva sa "ne facem de cap"? Eu cred ca, in ciuda varstei, pe care nu o neg si nici nu o reneg, traiesc din plin! Doar sanatoasa sa fiu! Ceea ce va doresc si voua!