Autor Subiect: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?  (Citit de 109653 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #451 : Luni, 12 Decembrie 2011, 12:13 »
arata cam "daramati" dar probabil e doar carcasa - in rest sunt  tineri  ;D

silviu

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #452 : Luni, 12 Decembrie 2011, 12:16 »
daaaaa... in rest sunt de-o tinerete naucitoare.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #453 : Luni, 12 Decembrie 2011, 15:25 »
Concluzie: NIMENI nu scapa de aceasta metamorfoza adusa in dar de prietenul nostru timpul. Asa ca, sa ne pierdem mai putina vreme cu infatisarea exterioara si sa facem mai multa ordine in interior.

julia

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #454 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 23:58 »
e mai simplu invers. am asa o dispozitie de zile mari cind ies de la coafor ...

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #455 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 17:13 »
am ales acest topic pentru povestioara mea deoarece are si o morala pe care sigur nu e nevoie sa v-o mai spun  ;)

ceea ce vreau sa va impartasesc se refera la momentul in care , copil fiind , mi-am surprins mama aranjand cadourile sub bradul impodobit , in noaptea de Ajun . pentru mine momentul a fost mai mult decat dezamagitor ... cum adica ? mama pune darurile sub brad ? dar unde este Mos Craciun ? cu ce l-am suparat ? de ce vine la toti ceilalti si la mine nu ? ce-am facut , doamne , ce-am facut ? doar daca... doar daca...MOS CRACIUN NU EXISTA ??!! .
la gandul asta ochii mi s-au umplut de lacrimi si hohotele nu au mai putut fi stavilite . mama mi-a auzit plansul sfasietor si , speriata de ceea ce auzea a parasit bradutul si , avand inca in mana o ciocolata micuta a venit fuga langa patul unde credea ca eu sunt deja in lumea viselor . m-a luat in brate si , crezand ca am avut un cosmar a incercat sa ma linisteasca tinandu-ma strans la pieptul ei , mangaindu-ma si soptindu-mi cuvinte linistitoare . intrun tarziu , cand lacrimile s-au mai stavilit , am reusit s-o intreb pe mama de ce nu a venit Mos Craciun si la noi ?
"off , puiul meu , puiul meu... asta ti-e necazul ? cum sa nu vina Mos Craciun si la noi ? sigur ca a venit , numai ca tu dormeai si nu a vrut sa te trezeasca , asa ca a lasat darurile in holul de la intrare si m-a rugat pe mine sa le aranjez frumos sub brad ." dar , mama , am spus eu , de ce niciodata nu pot sa-l vad si eu ? nu cumva... nu cumva... el nu exista ? "draga mamii ,  Mos Craciun sigur exista si cel mai frumos dar pe care el ni l-a facut noua este sa ne transforme pe fiecare dintre noi in noaptea de Ajun in ajutoarele lui in asa fel incat nimeni sa nu ramana fara cate un dar in sfanta zi a Craciunului ."

de atunci  in fiecare Craciun al vietii mele , copilul din mine a fost convins de spusele mamei  si m-am bucurat sa pot fi si eu un "ajutor de Mos Craciun " . iar asta mi-a adus la fel de multa bucurie pe cat am avut-o constatand ca si in jurul meu se afla  astfel de " ajutoare " pe care Mos Craciun le-a delegat sa aseze sub bradut cate un dar din cele pe care mi le-am dorit de la Mosul .

Sa aveti un Craciun fericit , cu bucuria de a fi " ajutor de Mos Craciun " si inconjurati de o multime de alte " ajutoare de Mos " !!!


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #456 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 19:43 »
jani, cat de faine pot fi povestioarele tale, scrii atat de frumos si atat de mult ma bucur cand citesc
multam de urare si tie Craciun fericit si sa ai mereu acelasi suflet tanar care nu imbatraneste si stie sa "traiasca" ca la 20 de ani :)

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #457 : Joi, 22 Decembrie 2011, 00:20 »
multam frumos pentru apreciere si urare , gabitz .

iar asta :  :-* este  pentru " 20 de ani " ( nu stiu cat o fi de adevarat , dar recunosc ca suna tare bine  :D )

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #458 : Joi, 22 Decembrie 2011, 09:27 »
 :-* pentru jane, cea mai tanara "ajutoare" :-*

nici eu nu pot uita sfasierea pe care am avut-o atunci cand am vazut ca parintii sunt "ajutoarele". ce ma fac acum, cand sunt mai convinsa ca oricand ca Mosul exista?
nihil sine deo

Mari_a

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #459 : Joi, 22 Decembrie 2011, 10:12 »
Pentru janeta. Un Craciun fericit, Doamna!

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #460 : Joi, 22 Decembrie 2011, 17:19 »
o sa mai scriu cate ceva si alta data si , daca nu voi gasi ceva in amintire voi inventa ,  pentru ca e tare frumos si placut sa primesti de la " ajutoare " cate ceva , asa cum primesc eu de la voi !!!

pup steli ( cu dor , steli )  :-*

pup , mari_a (ingeras )  :-*

julia

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #461 : Duminică, 25 Decembrie 2011, 18:58 »
asta cu voi inventa imi aminteste de bancul ala cu alzheimer: in fiecare zi incepi o noua viata.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #462 : Duminică, 25 Decembrie 2011, 23:43 »
alzheimer nu cumva e neamtul ala care imi tot ascunde lucrurile ? ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #463 : Marți, 27 Decembrie 2011, 13:17 »
ups jani  si pe la tine a inceput sa treaca nenea asta !! credeam ca numai mie imi da tarcoale  ;D

gena

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #464 : Marți, 27 Decembrie 2011, 13:32 »
 ;D ;D
tocmai ziceam pe un alt post cum imi traiesc intens a nu stiu cata copilarie...

da! evident ca putem imbatrani, ramanind tineri!
categoric!
de fapt, daca este sa fim corecti, chiar stim ca, imbatranind, ajungem tot in zona copilariei, a 'petei albe', cu toate ca citeam recent ca exact la maturitate spre batranete creierul functioneaza la capacitate maxima.

unii dintre noi au sansa sa si constientizeze asta, desigur..  ;D