Autor Subiect: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?  (Citit de 110685 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #375 : Joi, 08 Septembrie 2011, 01:01 »
   Silviu, cantecul interpretat magnific, atat de Ducu Bertzi, cat si de Savoy are un mesaj: pentru a fii in viata cuiva, trebuie sa ai o anumita atitudine.... Mesajul te indeamna sa traiesti iubirea pe aceasta lume, dar mai ales sa o retraiesti...

silviu

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #376 : Joi, 08 Septembrie 2011, 13:48 »
Mesajul te indeamna sa traiesti iubirea pe aceasta lume, dar mai ales sa o retraiesti...
... pe lumea cealalta.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #377 : Joi, 08 Septembrie 2011, 13:54 »
 ???De unde stii tu Silviu, că există "lumea cealaltă"?

silviu

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #378 : Joi, 08 Septembrie 2011, 13:59 »
"dar ştiu un lucru mai pe sus
de toate cate ti le-am spus:
credinta-n zilele de-apoi
e singura tarie-n noi,
ca multe-s tari cum credem noi
si maine nu-s!" :(


luciamanta

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #379 : Joi, 08 Septembrie 2011, 14:01 »
Siviu, în cazul acesta, mă si bucur, dar imi pare si rău.

silviu

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #380 : Joi, 08 Septembrie 2011, 14:12 »
imi pare rau ca-ti pare rau :( poate ca pe lumea cealalta intinerim :) pe lumea asta trebuie sa gandim pozitiv ;D parafrazand spusele unui scriitor: imbatranirea e un fenomen simplu in natura; doar oamenii il fac inspaimantator.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #381 : Joi, 08 Septembrie 2011, 14:28 »
  Scriitorul nu se referra la tineretea spirituala, desigur. Spiritul tânăr este aurul pe care trebuie să îl posedăm, numai aşa devenim mai bogaţi.

silviu

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #382 : Joi, 08 Septembrie 2011, 14:46 »
o!, da, spiritul tanar. pacat ca dupa o anumita varsta e inchis intr-un corp reumatic si cand da sa iasa se loveste ba de o guta, ba de varice, ba de germanul ala care nu mai vrea sa iasa din cap :( as schimba cu draga inima aurul asta cu ceva mai putin pretios, de pilda cu tineretea neaosa.

julia

  • Vizitator
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #383 : Sâmbătă, 10 Septembrie 2011, 07:56 »
tu esti, Faust?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #384 : Luni, 12 Septembrie 2011, 18:25 »
se spune ca este mai usor sa treci peste faptul de a imbatrani daca folosesti anumite trucuri - de exemplu cum ar fi :
-sa nu-ti pierzi simtul umorului
-sa te imbraci cu haine moderne
-sa-ti pastrezi calmul
-sa-ti cauti un partener/partenera mai tanara (heeeee  - ati vrea voi  ;D)
-sa te rasfeti
-sa te pui in locul celor tineri - sa priveti lucrurile din perspectiva lor - si sa nu te mai gandesti ca tineretul din ziua de azi a innebunit ..... ;D ;D 8)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #385 : Luni, 12 Septembrie 2011, 18:43 »
Cand voi inainta mai mult in varsta voi avea grija sa: imi pastrez cat mai mult o minte deschisa (asta-i un lucru tare greu, am observat la mine care-s un tip relativ conservator si care are deja suficiente tabieturi), sa capat seninatatea si tinuta demna (fara a fi scortos) pe care am vazut-o la cativa oameni mai in varsta pe care eu ii admir maxim si (un lucru de care mi-a fost teama de cand m-am nascut) sa fiu ridicol de cat mai putine ori, eventual nu mai mult de 0.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #386 : Luni, 12 Septembrie 2011, 19:17 »
phiii - daca te bagi in chestia asta cu tabieturile - poti sa fii batran si la 18 ani -  asa ca mai "tunde" din ele  ;D

aveam si eu intro vreme chestia cu ridicolul - am descoperit apoi ( mai imbatranind nitel  ;D) ca oamenii care mi se par mereu  tineri sunt tocmai cei care se distreaza pe aceasta tema  :) - ce spuneam eu putin mai devreme - isi pastreza simtul umorului

Offline flaviaa

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #387 : Luni, 12 Septembrie 2011, 21:59 »
In viata , CRED , se poate trage o linie de hotar foarte precisa intre tinerete si batranete.
Tineretea se incheie cu egoismul, batranetea incepe cu a trai pentru altii.
Tinerii au parte de multe placeri si de multa suferinta in viata lor, fiindca o traiesc numai pentru ei insisi.
Atunci orice dorinta si orice idee este importanta, atunci este traita din plin orice bucurie, dar si orice suferinta.
E felul de a fi al tinerilor.
Insa, pentru cei mai multi oameni, vine o vreme cand totul se schimba, cand traiesc mai mult pentru altii, nici intr-un caz din virtute, ci fiindca asa e firesc.
Pentru cei mai multi, e din cauza familiei.
Te gandesti mai putin la tine insuti si la dorintele tale atunci cand ai copii.
Tinerii cred ca vor trai vesnic si din cauza asta pot lua asupra lor insile toate dorintele si gandurile.
Varstnicii au observat deja ca undeva exista un sfarsit si ca tot ceea ce are sau face omul doar pentru sine dispare, in cele din urma, intr-un mormant, si cu asta s-a risipit.
De aceea, omul are nevoie de un alt fel de eternitate si de incredintarea ca nu munceste doar pentru viermi.
Esti mai multumit cand traiesti pentru altii decat atunci cand traiesti doar pentru tine.
Atata doar ca varstnicii nu trebuie sa faca din asta o fapta de eroism, pentru ca nu este.



Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #388 : Luni, 12 Septembrie 2011, 23:17 »
phiii - daca te bagi in chestia asta cu tabieturile - poti sa fii batran si la 18 ani -  asa ca mai "tunde" din ele  ;D

aveam si eu intro vreme chestia cu ridicolul - am descoperit apoi ( mai imbatranind nitel  ;D) ca oamenii care mi se par mereu  tineri sunt tocmai cei care se distreaza pe aceasta tema  :) - ce spuneam eu putin mai devreme - isi pastreza simtul umorului
Ai dreptate. Pana la urma cred ca micile rutine zilnice reprezinta un mijloc ciudat de aparare. Renunti la ele atunci cand capeti suficienta incredere. Iar treaba cu ridicolul...hmmm, nu stiu. E greu, prefer sa fiu undeva in spate decat in centrul atentiei si sa dau cu nuca-n gard (perete, asfalt, etc.)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Putem imbatrani, ramanand totusi tineri?
« Răspuns #389 : Marți, 13 Septembrie 2011, 08:55 »
In viata , CRED , se poate trage o linie de hotar foarte precisa intre tinerete si batranete.
.....

eu nu as trage o astfel de linie, cleo - ar insemna sa-mi impun deja o limita pe care nu doresc sa o am in viata  :) - esti batran cand te simti batran


..... Pana la urma cred ca micile rutine zilnice reprezinta un mijloc ciudat de aparare. Renunti la ele atunci cand capeti suficienta incredere. Iar treaba cu ridicolul...hmmm, nu stiu. E greu, prefer sa fiu undeva in spate decat in centrul atentiei si sa dau cu nuca-n gard (perete, asfalt, etc.)

tabieturile (rutina zilnica) apar pentru ca ne place un anumit confort - ne mu;tumesc, avem impresia ca ne dau stabilitate - totul este sa nu ne oprim la rigiditatea pe care o capatam in timp datorita lor

ridicolul - "nu da cu nuca-n gard" - strica imaginea  dar daca se intampla trateaz-o ca pe o gluma - treci peste moment cat mai natural  :)