Autor Subiect: Jurnalul intim  (Citit de 25552 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #30 : Miercuri, 17 Martie 2010, 09:06 »
Jurnal intim.

Am avut si eu unul in copilarie, dar am renuntat repede. Mi-am schimbat parerea -ceea ce scrii nu mai este intim, trebuie impartasit celorlalti si atunci am inceput sa scriu novele. Nu au fost publicate insa asa mi-am format un stil de a scrie, de a ma exprima,  un filtru pentru cartile pe care le citesc.

 ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #31 : Miercuri, 17 Martie 2010, 09:39 »
De ce nu incerci sa publici? Se scrie destul de putin in stilul nuvelist si parerea mea, nu foarte fericit. Asa ca este o nisa care poate sa fie potrivita. Nuvelele mi-au placut pt sa sunt usor lecturabile si potrivite stilului meu, mereu pe fuga si intr-o continua agitatie, iar asta nu-mi mai da posibilitatea parcurgerii unor opere de mari dimensiuni. Doar in concediu plec cu valiza de carti pentru ca acolo, inchid orice mijloc de comunicare si nu fac altceva decat citesc si stau la soare.

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #32 : Miercuri, 17 Martie 2010, 16:13 »
jurnal am avut si eu
mama a dat peste el si a ras de ceea ce am scris acolo
asa incat am inceput sa scriu in franceza
nu conta ca faceam greseli, eu scriam, eu citeam
oricum asta m-a ajutat la invatarea limbii franceze

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #33 : Miercuri, 17 Martie 2010, 16:25 »
Marea "rautate si curiozitate" a parintilor, sa caute si apoi sa comenteze jurnalul copiilor! Pe deoparte este bine ca parintii sa stie tot despre copii lor, dar asta trebuie facut cu discretie si fara sa afecteze intimitatea lor. Altfel exista reversul, retragerea in cochilie, introvertie, frustare, ceea ce nu este bine sa i se intample unui copil in perioada de conturare a caracterului si in zona de maxima sensibilitate.

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #34 : Miercuri, 17 Martie 2010, 16:28 »
da, asa e
uite o tema buna de dezbatut
influenta parintilor
nu?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #35 : Miercuri, 17 Martie 2010, 17:16 »
O urc acum pe forum

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #36 : Joi, 18 Martie 2010, 12:07 »
Definiţie dex a jurnalului intim:
caiet de însemnări intime zilnice (despre tot ceea ce se întâmplă).

Dacă este intim nu ar trebui citit de nimeni zic eu, nici măcar de părinţi, dar spune tu Gigi - citeşti ce scrie copilul tău (dacă am înţeles eu bine ai copil).

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #37 : Joi, 18 Martie 2010, 12:16 »
Nu, n-am spus asta. Am un fiu, pe care il cheama Remus. O sa-l cunoasteti si pe el la Sibiel. Se ocupa in cadrul acestui proiect de marketing si de promovare. Nu am citit jurnalul lui dintr-un singur motiv: n-a avut. Poate curiozitatea si atentia de tata m-ar fi impins sa o fac. Acum sa discutam cinstit: ce intimitati care trebuie ascunse atat de adanc are un copil sau un adolescent de 12 - 16 ani? In schimb ca parinte poti gasi acolo framantari sau probleme care au un caracter patologic si care trebuie sesizate si corectate. De multe ori copiii se feresc sa vorbeasca cu parintii despre problemele lor, acestia deslusesc mai greu ceva din comportamentul inegal al adolescentilor, asa ca surprize pot aparea mai ales ca sunt atatea tentatii si influente negative. Deci nu este vorba de a incalca intimitatea lor. Dar important este sa nu arati ca ai citit si in nici un caz sa nu faci haz de sensibilitatea lui.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #38 : Joi, 18 Martie 2010, 12:50 »
..... Dar important este sa nu arati ca ai citit si in nici un caz sa nu faci haz de sensibilitatea lui.



Să-ţi trăiască băiatul, să fie sănătos şi să aibă succes în viaţă.

Aici este problema. Diplomaţia de a aborda problemele fără a da de înţeles că ai citit.  Copilul se poate simţi frustrat.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #39 : Joi, 18 Martie 2010, 13:36 »
Iti multumesc pentru urare si gand! Asta doresc si eu tuturor celor care au copii, sa se bucure de ei, sa-i vada crescand frumos si sa fie mandri de ei!

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #40 : Joi, 25 Martie 2010, 04:58 »
prin natura profesiei sunt obligat sa am de-a face cu "noua generatie" ... e dezastruoasa. fara semne de exclamatie. si la mine e primul forum pe care scriu si eu am avut un jurnal... si era din ala frumusel, chinezesc! nu ca m-a tinut mult (niciodata nu mi-a placut sa scriu), dar erau gandurile mele.... am fost oripilat cand mi-a fost "violat" - am inventatun nou sistem de scriere pentru a ma proteja si peste ani regasindu-l am avut surpriza sa retraiesc unele sentimente  sau in alte parti sa vad ceea ce vad la tinerii de azi (imaturitate? exacerbarea unor situatii banale? creare de probleme acolo unde nu exista?)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #41 : Joi, 25 Martie 2010, 06:52 »
da
istoria asta nu are pic de originalitate
se repeta
 :)
ideal ar fi sa judecam lucrurile de acum prin prizma mintii de atunci
nu e asa?

Offline katie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #42 : Vineri, 26 Martie 2010, 11:23 »
nu am avut jurnal-  dar copiii nostri au PC si totul depinde de cum sunt intelesi si luati in serios

Offline Miha

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #43 : Sâmbătă, 27 Martie 2010, 22:07 »
Buna,

Eu am avut si am un jurnal. Nu am scris si nu scriu in el in fiecare zi...au fost ani in care am scris doar de 2 ori, atunci cand am simtit nevoia sa astern ceva pe hartie: un eveniment important, o revelatie pe care am avut-o. Talent la literatura nu am si nici nu ma dau in vant dupa scris, insa uneori e benefic sa fii tu cu tine si cu o foaie alba in fata. In adolescenta acest lucru te poate ajuta sa te cunosti mai bine pe tine, ca individ si sa intelegi ceea ce ti se intampla.

Referitor la ceea ce s-a scris pe acest forum...cred ca intotdeauna adolescentii vor fi mai greu de inteles de oamenii care sunt deja la maturitate. Rolul celor maturi este de a-i ajuta pe adolescenti sa deosebeasca binele de rau si cum poate fi facut acest lucru decat prin discutii libere si prietenoase? In acelasi timp adolescentii ar trebui sa gaseasca oameni care sa ii inspire si in unele cazuri sa le serveasca drept modele. Modele nu trebuie neaparat sa fie persoane publice, cunoscute de toata lumea. Pot fi membri ai familiei sau prieteni. Important este ca acea persoana sa fie un exemplu pozitiv. Este usor sa spunem ca generatiile care vin in ura noastra sunt dezastruoase (pentru ca intr-o anumita masura este adevarat), insa totodata cei tineri sunt produsul societatii in care traiesc, sunt oglinda parintilor si a profesorilor pe care ii au. Partea plina a paharului este ca inca mai exista si copii care beneficiaza de o educatie buna, au valori si principii valide, inspirate de parinti si sunt mult mai informati decat au fost generatiile dinaintea lor.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Jurnalul intim
« Răspuns #44 : Miercuri, 31 Martie 2010, 23:11 »
Servus tuturor! Prietenul meu, jurnalul! am avut si cand eram mica (aprox pe vremea lui Nefertiti), pe caiet frumos, scris cu mana.  A incaput pe mana cenzurii, din nefericire, si dus a fost.  Dar cum, acolo unde este cenusa, mai gasim si jaratec uneori, am inceput sa scriu din nou, acum vreo 5 ani.  Scriam zilnic, de data aceasta pe calculator.  In ultima vreme, nu prea am mai scris.  Atunci cand scriam era ca un exercitiu de auto-cunoastere. Ideea era sa scriu si sa descriu absolut totul cum imi venea in minte in acel moment, cu toata sinceritatea, tot ce simteam si gandeam.  Pentru ca a fost unul din multele momente de rascruce din viata mea. Da! Din cand in cand reciteam, sau mai recitesc si inteleg totul mult mai bine acum.  Am reusit sa ma cunosc mai bine pe mine insami. Si in functie de descoperirile mele despre mine, am ajuns chiar sa-mi impun o anumita linie de viata, sa controlez anumite lucruri pe care in spontaneitatea mea debordanta, le lasasem prea mult pe-afara si se cam umplusera de julituri si vanatai.  Da, jurnalul pentru mine este inainte de toate un instrument de cunoastere, de analiza, de meditatie.
Sa fiti iubiti!



"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)