Autor Subiect: Raiul pe pamant  (Citit de 8168 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: raiul pe pamant
« Răspuns #15 : Duminică, 28 Martie 2010, 18:09 »
O localitate sau ceva mai precis?

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Răspuns: raiul pe pamant
« Răspuns #16 : Duminică, 28 Martie 2010, 19:45 »
O localitate sau ceva mai precis?
Acsesul e din drumul Oradea-Beius-Arieseni-campeni-Alba.
pensiuni sunt multe in arieseni.Tot de aici se mai poate vedea Groapa Ruginoasa sau ghetarul de la Scarisoara.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: raiul pe pamant
« Răspuns #17 : Duminică, 28 Martie 2010, 19:50 »
Multumesc dadus, am notat si chiar am sa lansez in cateva zile si aceasta posibilitate de sejur.

adria

  • Vizitator
Răspuns: raiul pe pamant
« Răspuns #18 : Duminică, 28 Martie 2010, 21:09 »
scuze, acum am vazut, e bodrogeni, nu cu g
au si un site

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: raiul pe pamant
« Răspuns #19 : Duminică, 28 Martie 2010, 21:51 »
Da, incercasem sa gasesc si nu reuseam.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Raiul pe pamant
« Răspuns #20 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 20:46 »
Va recomand sa vedeti Catedrala Ortodoxa "Adormirea Maicii Domnului" din Zalau. Este impresionanta, un lacas binecuvantat si unic. Incerc sa postez si cateva poze.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Raiul pe pamant
« Răspuns #21 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 20:52 »
    Bravo! Vezi ca ai reusit sa postezi si mti poze!?!? :-*

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Raiul pe pamant
« Răspuns #22 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 20:55 »
    Bravo! Vezi ca ai reusit sa postezi si mti poze!?!? :-*
Omul cat traieste, invata.

Offline iudith

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Răspuns: Raiul pe pamant
« Răspuns #23 : Vineri, 07 Mai 2010, 18:51 »

Offline iudith

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Răspuns: Raiul pe pamant
« Răspuns #24 : Vineri, 07 Mai 2010, 18:54 »

Paris en 26 Gpixels, par  deux photographes français Arnaud Frich et Martin Loyer

cea mai mare fotografie realizata vreodata in lume


Fotografia Parisului în 26 de gigapixeli, realizată de fotografii francezi, permite vizualizarea Oraşului Luminilor în cele mai mici detalii.

Pe de altă parte, ei au fost nevoiţi chiar să facă imaginea neclară în anumite zone pentru a evita acuzaţiile de atingere adusă vieţii private.

Potrivit jurnaliştilor publicaţiei franceze "20 minutes", proiectul lui Frich şi Loyer reprezintă cea mai mare fotografie realizată vreodată în lume.

"Parisul în 26 gigapixeli" reprezintă cel mai important proiect pentru cei doi fotografi francezi care au mai realizat astfel de cadre la ceremonia de învestitură a preşedintelui american Barack Obama.

Mijloace colosale au fost folosite pentru a se ajunge la un rezultat impresionant.

Ei au asamblat 2.346 de fotografii, adică 138 de coloane pe 17 rânduri, luate cu două aparate foto, fixate pe un capăt motorizat.

Fotografia, găzduită pe o pagină web, este însoţită de o temă muzicală din filmul lui Jean-Pierre Jeunet "Amelie", pentru a crea o ambianţă tipic pariziană la descoperirea oraşului.


adria

  • Vizitator
Răspuns: Raiul pe pamant
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 15 Mai 2010, 22:13 »
superb, iudith
asa am putut sa "vizitez" si eu parisul   

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Raiul pe pamant
« Răspuns #26 : Luni, 17 Mai 2010, 23:04 »
raiul pe pamant: insulele galápagos, oceanul pacific... totul este ca de inceput de lume, aerul, apa oceanului, animalele de tot felul, prietenoase, care nu stiu ce inseamna omul si de aceea nici nu se sperie atunci cand te apropii de ele; cateva poze, pentru inceput:

- fregata: in poza este masculul, cel cu o gusa rosie... atunci cand doreste sa-si atraga perechea, gusa rosie se umfla foarte tare, parca este un balon, incepe sa se roteasca in zbor deasupra locului unde se gasesc femelele, ele sunt niste pasari mai modeste, fara nici o gateala speciala (la fel ca masculul de fapt, doar fara gusa aceea rosie);
- piqueros de patas azules, in engleza blue footed booby, este o pasare ale carei picioare au o frumoasa culoare albastru turcoaz intens; sunt foarte frumosi in timpul dansului nuptial, ridica usor un picior, apoi celalalt, si tot asa, pe un ritm impus de strigatele carecteristice pe care le scot tot timpul acesta, rotindu-se in jurul perechii lor;
- leii marini, sunt niste uriasi blanzi si foarte jucausi, ori lenevesc pe stanci la soare, ori inoata in ocean... daca nu esti atent, te mai trezeste si cu o tramba de apa in cap; a nu se apropia de mama si copil, atunci nu mai sunt chiar asa binevoitori;
- posta in insula floreana: da, este o posta speciala, poti lasa acolo scrisori, vederi, etc. : legea nescrisa este ca oricine vine acolo, sa se uite si ia scrisorile adresate compatriotilor sau din vreo alta tara apropiata; ajuns acasa, le pune la posta adevarata sa le trimita la adresa lor.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Raiul pe pamant
« Răspuns #27 : Marți, 18 Mai 2010, 10:04 »
    Multumesc Ayouni, frumos si interesant.  :-*

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Raiul pe pamant
« Răspuns #28 : Marți, 18 Mai 2010, 12:47 »
consider că raiul... aici.. suntm noi...
şi asta depinde de felul cum facem să înfloresască... totul..
nu putem reprima una.. pentru a face să înflorescă... alta
viaţa înfloreşte ... deplinătatea ne elevează... pas cu pas...
nihil sine deo

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Raiul pe pamant
« Răspuns #29 : Marți, 18 Mai 2010, 13:43 »
Nilul mişcă valuri blonde pe câmpii cuprinşi de maur,
Peste el cerul d-Egipet desfăcut în foc şi aur;

- feluccas pe Nil
- "paznicii" de la intrarea in valea regilor
- coloana cu capitel in forma de lotus
- "sacred scarabee" la karnak: legenda spune ca daca-i dai roata de 7 ori, impreuna cu persoana iubita, veti ramane impreuna pentru tot restul vietii.  eu i-am dat dar se pare ca nu a functionat...
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)