Autor Subiect: Moralitatea de a minti  (Citit de 46114 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #15 : Miercuri, 23 Martie 2011, 17:58 »
iulia, eu nu ma prind cand cineva ma minte chiar si daca imi spune.
plec in general de la ideea ca oameni sunt onesti ... ceea ce de multe ori m-a dus la situatii dificile.


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #16 : Joi, 24 Martie 2011, 11:06 »
iulia, eu nu ma prind cand cineva ma minte chiar si daca imi spune.
plec in general de la ideea ca oameni sunt onesti ... ceea ce de multe ori m-a dus la situatii dificile.



aceasta e "credulitatea" tipica omului onest, care greu isi imagineaza ca ceilalti nu sunt la fel. eu mi-am dezvoltat ca antidot mintea. imi trage semnalul de alarma de cate ori "naivitatea" ma imboldeste a lua de bun tot ceea ce se afirma. trist, da' necesar. :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #17 : Joi, 24 Martie 2011, 13:03 »
in general nu imi place sa plec de la ideea ca oameni incearca sa ma minta sau pacaleasca - consider ca nu au un motiv intemeiat - probabil de aici "credulitatea" mea.
si onestitatea este o calitate atat de rara incat parca imi pare rau sa renunt la ea doar pentru ca exista mai multi mincinosi pe lumea asta

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #18 : Joi, 24 Martie 2011, 13:53 »
in general nu imi place sa plec de la ideea ca oameni incearca sa ma minta sau pacaleasca - consider ca nu au un motiv intemeiat - probabil de aici "credulitatea" mea.
si onestitatea este o calitate atat de rara incat parca imi pare rau sa renunt la ea doar pentru ca exista mai multi mincinosi pe lumea asta

nici n-am spus asta. nici eu nu abdic de la onestitatea mea nici daca se instituie minciuna prin lege.  :D ziceam numai ca am invatat sa-mi temperez credulitatea, adica sa fiu mai atenta (in mod intuitiv dar si rational) la "vibratia" de adevar sau minciuna a ceea ce spun cei din jur... asta atunci cand problemele care se pun sunt cu adevarat serioase, sau importante, sau cu posibile consecinte... in rest, nu ma obosesc sa analizez valoarea de adevar a ceea ce se afirma...

silviu

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #19 : Joi, 24 Martie 2011, 21:22 »
ei bine, va spun cu sinceritate: eu am mintit si inca mai mint! mai ales prin omisiune. dar ma bucur sa cunosc chiar aici, pe acest forum, persoane care nu au mintit si nu vor minti vreodata.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #20 : Joi, 24 Martie 2011, 21:39 »
ei bine, va spun cu sinceritate: eu am mintit si inca mai mint! mai ales prin omisiune. dar ma bucur sa cunosc chiar aici, pe acest forum, persoane care nu au mintit si nu vor minti vreodata.

ti-am spus vreodata cat imi "place" ironia ta, domnu' Silviu?  :P
n-am afirmat ca nu mint niciodata. pot insa sa afirm ca nu mint cu rea intentie, aceea de a face ceva rau cuiva sau de a castiga ceva prin inslaciune si indiferent de consecintele asupra altcuiva. nu mint in chestiuni importante si  prefer sa pierd decat sa mint / fur/ insel / calc pe cadavre. ma consider onesta nu la modul "absolut" ci "in general". de mintit am mintit, evident, ca tot omul, dar putin si fie cu bune intentii (sa ridic moralul cuiva, de ex.) fie intr-un sens "defensiv"/ protectiv (nu spui orice, oricui, oricand, evident).
ia uite ce ma spovedesc aicea, ca la popa... :D

si ca sa fiu sincera pana la capat...dintr-un singur loc as fura fara mari mustrari de constiinta, daca as avea cum...de la stat.   :D si asta pentru ca astfel mi-as face justitie mie si familiei mele.  ;)

silviu

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #21 : Joi, 24 Martie 2011, 22:39 »
ti-am spus vreodata cat imi "place" ironia ta, domnu' Silviu?  :P
n-am afirmat ca nu mint niciodata. pot insa sa afirm ca nu mint cu rea intentie, aceea de a face ceva rau cuiva sau de a castiga ceva prin inslaciune si indiferent de consecintele asupra altcuiva. nu mint in chestiuni importante si  prefer sa pierd decat sa mint / fur/ insel / calc pe cadavre. ma consider onesta nu la modul "absolut" ci "in general". de mintit am mintit, evident, ca tot omul, dar putin si fie cu bune intentii (sa ridic moralul cuiva, de ex.) fie intr-un sens "defensiv"/ protectiv (nu spui orice, oricui, oricand, evident).
ia uite ce ma spovedesc aicea, ca la popa... :D
vai, dar nu ma refeream la dumneavostra, doamna (sau domnisoara) micaela. ziceam si eu asa... in general :-\ acum inteleg clar ca si dumneavoatra ati mintit, evident, ca totul omul, dar putin si in legitima aparare.
cu spoveditul mai asteptati putin... inca nu am imbracat haina de calugar :D
si ca sa fiu sincera pana la capat...dintr-un singur loc as fura fara mari mustrari de constiinta, daca as avea cum...de la stat.  :D si asta pentru ca astfel mi-as face justitie mie si familiei mele. ;)
alt pacat :( ma voi ruga pentru dumneavoastra.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #22 : Vineri, 25 Martie 2011, 09:46 »
cand spui domnisoara, presupun ca te referi la statutul marital ca, altfel, n-am aflat, cu bucurie de iminenta sosirii copiilor mei prin "Buna-vestire".  :D

si, domu' Silviu (sau domnisor?  :D) nu numai ca prezentati trunchiat adevarul (dupa cum v-ati spovedit mai devreme) dar il si intelegeti in acelasi mod.  ;)

cand m-or apasa pacatele, mi-oi cata alt duhovnic, daca nu vi-i cu suparare... :P

silviu

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #23 : Vineri, 25 Martie 2011, 11:13 »
Citat din: micaela
cand spui domnisoara, presupun ca te referi la statutul marital
exact! ;D
Citat din: micaela
si, domu' Silviu (sau domnisor?  ) nu numai ca prezentati trunchiat adevarul (dupa cum v-ati spovedit mai devreme) dar il si intelegeti in acelasi mod.
pe numele laic, silviu. altminteri, cuviosul hilarie :) de unde ati tras concluzia ca prezint adevarul mutilat? iar de inteles, inteleg eu bine...
Citat
nu abdic de la onestitatea mea nici daca se instituie minciuna prin lege
Citat
de mintit am mintit, evident, ca tot omul
;)
Citat din: micaela
cand m-or apasa pacatele, mi-oi cata alt duhovnic, daca nu vi-i cu suparare... :P
nu-i cu suparare! Domnul fie cu tine!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #24 : Vineri, 25 Martie 2011, 13:46 »
dar adevarul spus ... alfel...?
poate fi incadrat tot la minciuna?

sau ... incape minciuna atunci cand nu vrei sa te minti acceptand alta latura a adevarului ...
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #25 : Vineri, 25 Martie 2011, 14:42 »

dar adevarul spus ... altfel...?


adevarul are mai multe fete ~ depinde de perspectiva.

mai in gluma , mai in serios ~ vezi mai multe variante si apoii .... cuantificale

marcutza

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #26 : Vineri, 25 Martie 2011, 14:53 »
sunt de-o moralitate crunta cand mint  ::)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #27 : Vineri, 25 Martie 2011, 18:26 »
mai in gluma, mai in serios ... cand nu vreau sa alerg dupa variante, ma multumesc cu esenta adevarului din ... minciuna

desigur ca nu ramane necuantificat
nihil sine deo

Offline giovis85

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #28 : Vineri, 25 Martie 2011, 21:35 »
de multe ori in viata suntem nevoiti sa mintim pentru binele nostru sau a altora sau poate sa iesim dintr-o situatie jenanta dar cel mai rau e sa mintim doar pentru a face rau altora
Daca un prieten te-a tradat nu regreta oricine oriunde peste tot este cineva care vrea sa iti faca rau dar tu nu trebe sa suporti o sa iti treaca nu regreta nu tia fost un prieten adevarat

iulia17

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #29 : Joi, 14 Aprilie 2011, 22:15 »

aici se face diferenta intre a minti pt bine si a minti pt a face rau. dar cind un adevar raneste si o minciuna “panseaza” - unde-i moralitatea?