Autor Subiect: Moralitatea de a minti  (Citit de 46110 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 23 Aprilie 2011, 12:49 »


aici se face diferenta intre a minti pt bine si a minti pt a face rau. dar cind un adevar raneste si o minciuna “panseaza” - unde-i moralitatea?



Cred ca eşti o persoană morală dacă atunci când acţionezi, acţionezi cu intenţia de a minimiza răul pe care îl produci celorlalţi, unde "rău" se referă la consecinţe negative ale faptelor, la suferinţă. Si aici este moralitatea atunci cand "inrumusetezi" adevarul.

optimus sum

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #31 : Marți, 03 Mai 2011, 14:23 »
Minciună
De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Minciuna este o afirmație care este contrazisă de către experiență, observație sau bun simț, care este oferită de mincinos în mod premeditat sau spontan prin contorsionarea totală sau parțială a faptelor și a adevărului sau prin argumentarea selectivă, dar aparent semnificativă, a faptelor. De regulă, minciuna se consideră o acțiune intențională de declarare a unei stari modale necomfirmabile sau imediat (ori ușor) confirmabilă, pentru a produce confuzie, a oferi false speranțe, a determina o anume acțiune sau a crea o anume stare intelectivă, socială ori afectivă care servește într-un fel sau altul mincinosului. Deși minciunile premeditate sunt cele care sunt considerate a fi mult mai devastatoare și de neiertat, se pot totuși identifica și minciuni spontane, nepremeditate, posibil determinate de lipsa de informare, de înțelegere corectă și/sau de interpretarea greșită a informațiilor existente sau accesibile la un moment dat.

Privit dintr-o anumită perspectivă, se poate afirma că minciuna caracterizează personalitatea iar adevărul realitatea, în sensul că personalitatea poate produce afirmații confirmabile sau infirmabile cu privire la realitate, dar reflectarea realității în individ, care este un adevar, este o distinctă transpunere a unei cantității purtătoare de informații care se metamorfozează "realitate" cu o structură și fenomenalitate distinctă.

Astfel, se pot identifica diferite variante ale minciunii, precum ar fi

    Minciuna individuală cotidiană, produsă spre a genera convingeri, atitudini sau emoții predeterminate, așteptate, în partenerii de acțiune sau de afectivitate;

    Minciuna individuală politică, orientată către schimbarea opiniei și convingerilor unui individ sau a unei mulțimi de subiecți, cu obținerea posibilității de a manipula intențiile și comportamentele altora în favoarea unui singur individ;

    Minciuna colectivă practicată de un grup sau de către o comunitate cu o anume poziție socială și privilegii. Minciuna politică colectivă vizează păstratea statutului și privilegiilor de catre o minoritate aflată în conflict de interese cu o majoritate defavorizată, lipsită de privilegiile grupului;

    Minciuna economică, individuală sau colectivă, ascunde intenționat starea reală a unei economii locale, regionale, statale sau globale din diferite motive.

Minciuna socială este acea afirmație sau ansamblu de afirmații care declară sau susțin existența unor deosebiri de performanță și calitate umană între indivizi, grupuri de indivizi sau mari colectivitati umane. Aceasta minciună de tip social (care poate fi adesea orientată rasial sau cultural) caută să introducă diferențe de valoare între oameni sub raport conceptual sau afectiv și să motiveze orice acțiuni discriminatorii aplicate și aplicabile celor indezirabili.

Acest tip de minciuna segregantă, construită pe baza pretinsei diferențe de calitate dintre subiecți, a declanșat în decursul istoriei numeroase conflicte sociale mai mici sau mai mari, a intreținut adversitatea și chiar ura dintre indivizi și/sau grupuri, a înjosit calitatea de om și a făcut mult rău societății, producând, prin standarde diferite de evaluare, umilire, suferință și degradare umană.

Minciuna științifică derivă din construcția unei ipoteze incorecte de mecanism cauzal, indiferent dacă este conjunctural, fenomenal sau social, și pretenția valabilității acelui model (împotriva evidenței științifice), respectiv a incapacității modelului de a oferi predicții corecte sau de a explica coerent acele segmente ale realității, societății sau individului, pe care pretinde a le teoretiza, legifera și/sau explica.

Minciuna culturală vizează împraștierea intențională a unor afirmații false (care pot fi atât degradante cât și laudative) cu privire la conținutul sau la valoarea diferitelor produse culturale (dintre care unele pot fi opere de artă), prin propunerea și susținerea unui sistem de valori preferențial, sistem care neagă valori consacrate și recunoscute. În schimb, apreciază drept opere fundamentale, creații banale, partizane, uneori antisociale, fără calitate artistică, incapabile să producă satisfacții de natură emoțională și intelectuală superioare și să extindă orizontul uman al individului sau colectivității.


aveti o descriere amanuntita a tipologiei minciunilor aici ...goagal sa traiasca .
eu zic ca orice minciuna , morala sau nu , te degradeaza ca om , iti confera atributul ei si te influenteaza negativ din toate punctele de vedere..."parerea mea"...

Offline Raphaela

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #32 : Joi, 05 Mai 2011, 18:58 »
...e cineva care nu a mintit niciodata in viata?....
S� nu legi niciodat� prietenie cu omul pe care nu-l po�i respecta.

adria

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #33 : Joi, 05 Mai 2011, 20:39 »
nu, si cine zice altfel nu-i de crezut

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #34 : Vineri, 06 Mai 2011, 13:16 »
...e cineva care nu a mintit niciodata in viata?....

da, n-am reusit sa mint la fel de 2 ori despre acelasi lucru 
uitam ce am mintit  ;D

iulia17

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #35 : Marți, 17 Mai 2011, 16:22 »

Arta e o minunata minciuna care ne face sa ne dam seama de adevar. Pablo Picasso




luciamanta

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #36 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:08 »
Ma tot intreb daca mai stim sa deosebim adevarul de minciuna...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #37 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:14 »
greu...foarte greu...uneori ajuta ratiunea, dar cred ca instrument mult mai fin e intuitia... exista o "vibratie a minciunii" pe care o poti simti

luciamanta

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #38 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:19 »
greu...foarte greu...uneori ajuta ratiunea, dar cred ca instrument mult mai fin e intuitia... exista o "vibratie a minciunii" pe care o poti simti
Sunt atatia oameni falsi, atata ipocrizie in lume, atata murdarie, incat cateodata imi vine sa fac dusuri de 30 de ori pe zi pentru a ma spala bine de toate urateniille si mizeriile zilnice pe care le suport...

iulia17

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #39 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:19 »

miha, dar stii ca sunt si anti-scuturi pt vibratiile astea? iubirea spre exemplu


luciamanta

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #40 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:22 »
Da, iubirea da roade in cele mai multe cazuri, eu am reusit sa imbunez dusmanii daruind o infinitate de iubire, intelegere, dar in unele cazuri, unii oameni chiar au inima impietrita...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #41 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:23 »

miha, dar stii ca sunt si anti-scuturi pt vibratiile astea? iubirea spre exemplu



ei bine, nu cred. chiar si atunci se simte vibratia minciunii, doar ca intervine auto-inselarea, auto-persiuasiunea ca nu, nu e adevarat ce "vezi" (simti).  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #42 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:24 »
greu...foarte greu...uneori ajuta ratiunea, dar cred ca instrument mult mai fin e intuitia... exista o "vibratie a minciunii" pe care o poti simti
Sunt atatia oameni falsi, atata ipocrizie in lume, atata murdarie, incat cateodata imi vine sa fac dusuri de 30 de ori pe zi pentru a ma spala bine de toate urateniille si mizeriile zilnice pe care le suport...
sa stii ca si apa e informata de mentalul colectiv  :D

luciamanta

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #43 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:30 »
Mica, iar ma pui pe ganduri...

iulia17

  • Vizitator
Re: Moralitatea de a minti
« Răspuns #44 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:38 »

nu stiu cit de bine ma mint ceilalti, dar cind ma mint singura succesul e garantat