Autor Subiect: Program de Performare Personala  (Citit de 26127 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Program de Performare Personala
« : Vineri, 11 Februarie 2011, 10:18 »
Catalin, pe care o parte l-ati cunoscut cu ocazia workshop-urilor de la Sinaia si Brasov si a carnavalului de la Sibiel, deschide acest topic, unde urmeaza sa-si prezinte programele, modulele si actiunile pe care le propune celor interesati de dezvoltare personala. Am facut doar o introducere, urmand ca acest tpoic sa fie moderat de Catalin. Tot aici puteti sa-i puneti intrebari legate de actiunile si programele sale. Acesta va ramane ca topic permanent, nu este deschis doar cu ocazia worshop-ului din Retezat.

Offline catalin sinaia coach

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #1 : Vineri, 11 Februarie 2011, 11:07 »
Buna dimineata !

Multumesc mult Admin-ului pentru introducere.

Este un inceput de zi, un inceput de topic.

Si pentru ca avem libertatea si puterea de a alege, de a schimba si de a raspunde:

-va invit sa gasim impreuna raspunsuri la situatiile care ne sint in atentie
-sa exploram impreuna optiuni sau oportunitati la incercarile prin care trecem fiecare dintre noi.

Programul de Performare Personala este o forma de raspuns, de schimbare, de alegere.

"Curajul este atunci cand descoperi ca este posibil sa nu reusesti, si sa te staduiesti mai departe cand stii ca este posibil sa pierzi" - Tom Krause

Sinteti bineveniti la un exercitiu de admiratie a puterii de alegere a fiecaruia dintre noi, a curajului nostru si a sinceritatii fata de ceea ce putem deveni.

Umorul, bunavointa, bunacuviinta sint primele trepte ale acestui inceput de topic, de zi :).



Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #2 : Vineri, 11 Februarie 2011, 11:58 »
Sincera sa fiu sunt curioasa despre ce este vorba. Eu nu prea stau sa analizez si sa caut  raspunsuri - merg in general pe impulsul de moment si apoi ce sa mai analizez si asa situatia e consumata ...

Putem ramane ... corijenti  ;D... la materia asta??

Offline catalin sinaia coach

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #3 : Vineri, 11 Februarie 2011, 12:36 »
@ almi_gabi:

notele ti le acorzi doar tu :)

esti singura experta in/despre viata ta.
judecatile de valoare referitoare la ce/cum este bine tin de contextul vietii fiecaruia.
nuantele critice sint suspendate in acest topic :) 

despre ce esti curioasa mai exact? 

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #4 : Vineri, 11 Februarie 2011, 13:44 »
Succes maxim, coach !


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #5 : Vineri, 11 Februarie 2011, 14:13 »

despre ce esti curioasa mai exact? 

vorba românului - "good question!"
despre ce presupune un program de performare personala.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #6 : Vineri, 11 Februarie 2011, 15:13 »
Multumesc Gigi!
Multumesc Catalin!
Multumesc ... pentru ca "am invatat" sa multumesc!

Pentru ca datorita acestui lucru as putea vorbi pentru fiecare fraza in parte ...
am sa iau ce-mi place ... din acesta ZI!

In aceasta ZI, am calcat pe soare!
In aceasta ZI, am daruit puterea de a calca, fiecare ... macar pe o raza din soare...
In aceasta Zi nu am putut vedea umbrele pe care le lasa ... lumina soarelui ...
In aceasta Zi, mi-a cantat sufletul in arome de ... Poem!
In acesta ZI ... curajul a fost depasit ...

ACUM ... constientizez ...

"Adevarata forta nu inseamna sa detii superioritatea, ci e mai degraba forta de a indura. Doar daca dorintele se afla sub "control" daca nu se merge niciodata impotriva voinetei cerului, dar ai un spirit coerent si nu-ti schimbi cu usurinta principiile, atunci esti cineva puternic cu adevarat."

- Confucius -
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #7 : Vineri, 11 Februarie 2011, 16:16 »
"Adevarata forta nu inseamna sa detii superioritatea, ci e mai degraba forta de a indura. Doar daca dorintele se afla sub "control" daca nu se merge niciodata impotriva voinetei cerului, dar ai un spirit coerent si nu-ti schimbi cu usurinta principiile, atunci esti cineva puternic cu adevarat."

- Confucius -

puternic vei fi prin forta cu care induri, prin "controlul" drumului ales si mai ales prin a nu-ti schimba cu usurinta principiile.
insa, viata nu ne ofera tot timpul ceea ce ne dorim sau nu ne permite sa alegem caile pe care ni le dorim insa principiile verticale, de neschimbat pot naste alte principii modelate pe coerenta unei vointe constructive
a performa ca om, ca individ, ca personalitate e un dar, har si forta.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #8 : Vineri, 11 Februarie 2011, 18:13 »
aplicad controlul ... evident ca ai forta de a indura ...
acest aspect ... atrage dupa sinele real, principiile dupa care ai invatat sa te ghidezi ...

cred ca important este sa constientizam ca sinele nostru ... in care obisnuim sa acordam comoditate (latenta.. cum spuneam) ...
tinde , vrea ... dar mai cu seama constientizeaza, cu atuurile care duc spre sinele ideal ...

aceasta inseamna acceptarea noilor aspiratii, visuri ... care poate cere un proces evolutiv pentru o viata (?) ...
nihil sine deo

Offline bi_anca

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
  • visele se pot implini...
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #9 : Vineri, 11 Februarie 2011, 20:38 »
Buna seara,

Eu cred ca in primul rand trebuie sa alegi ''tinta'' pe urma incepi sa cladesti in jurul ei.

Se spune ca pentru a ajunge geniu, 90% este sudoare (munca) si doar 10% inteligenta.

Eu recunosc ca nu sunt o ambitioasa, norocul meu este ca viata mi-a deschis la timp ''portite'' astfel incat drumul nu a fost foarte anevoios.

Ma tem sa fac alegeri, poate din frica de a face alegeri gresite, imi este mila de sufletul meu, imi place stabilitatea desi viata mi-a aratat ca e bine sa mai risc (macar din cand in cand)

Am o intrebare pentru Catalin : De ce sta o persoana cu buzele stranse?

si o maxima care ma face mai puternica ''Viata nu inseamna sa supravietuiesti unei furtuni..ci sa stii sa dansezi in ploaie.." :)

Noapte buna

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 12 Februarie 2011, 23:19 »
despre ce presupune un program de performare personala.
chiar?! ce presupune? de exemplu, as putea sa ajung si eu vames la moravita si sa spun ca nenea ala Am atâţia bani că pot să mă şterg la fund cu ei! ???
Citat din: bi_anca
De ce sta o persoana cu buzele stranse?
pentru ca nu vrea sa fie sarutata :P


Offline catalin sinaia coach

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #11 : Luni, 14 Februarie 2011, 10:02 »

despre ce esti curioasa mai exact? 

vorba românului - "good question!"
despre ce presupune un program de performare personala.


Presupune Prezenta Ta  :). Sau cu alte cuvinte, Implicarea Ta in viata de zi cu zi cu simpla Ta dorinta de mai bine.

Program: pentru ca este format din trei ateliere (grup SC) si trei sesiuni de coaching individual. Facilitare in cadrul grupului SC si coaching personal.

Performanta: pentru ca este un sistem de autoevaluare, pe care se construieste un model de a gandi, prioritiza, actiona, ceea ce este important pentru tine.

Personal: pentru ca ai libertatea de a alege ce arie (arii) din viata ta te intereseaza si faciliteaza dezvoltarea unui (unor) proiect(e) personal(e) pe coordonate bine determinate.

Cum iti este raspunsul de fata? 

Offline catalin sinaia coach

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #12 : Luni, 14 Februarie 2011, 10:13 »
despre ce presupune un program de performare personala.
chiar?! ce presupune? de exemplu, as putea sa ajung si eu vames la moravita si sa spun ca nenea ala Am atâţia bani că pot să mă şterg la fund cu ei! ???

Program: pentru ca este format din trei ateliere (grup SC) si trei sesiuni de coaching individual. Facilitare in cadrul grupului si coaching personal.

Performanta: pentru ca este un sistem de autoevaluare, pe care se construieste un nou model de a gandi, prioritiza, actiona, ceea ce este important pentru tine.

Personal: pentru ca ai libertatea de a alege ce arie (arii) din viata ta te intereseaza si sa iti dezvolti un proiect(e) personal(e) pe coordonate bine determinate.

... este doar responsabilitatea ta Silviu, ce vrei sa faci in/cu viata ta.
La primele doua ateliere au participat persoane foarte faine, care deja au facut lucruri deosebite.

Lao Tzu - “Kindness in words creates confidence. Kindness in thinking creates profoundness. Kindness in giving creates love.”

Bunacuviinta, bunavointa si ... umorul sint treptele acestui topic, cu ingaduinta ta :)



Citat din: bi_anca
De ce sta o persoana cu buzele stranse?
pentru ca nu vrea sa fie sarutata :P



Offline catalin sinaia coach

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #13 : Luni, 14 Februarie 2011, 10:24 »
Buna seara,

Eu cred ca in primul rand trebuie sa alegi ''tinta'' pe urma incepi sa cladesti in jurul ei.

Se spune ca pentru a ajunge geniu, 90% este sudoare (munca) si doar 10% inteligenta.

Eu recunosc ca nu sunt o ambitioasa, norocul meu este ca viata mi-a deschis la timp ''portite'' astfel incat drumul nu a fost foarte anevoios.

Ma tem sa fac alegeri, poate din frica de a face alegeri gresite, imi este mila de sufletul meu, imi place stabilitatea desi viata mi-a aratat ca e bine sa mai risc (macar din cand in cand)

Am o intrebare pentru Catalin : De ce sta o persoana cu buzele stranse?

si o maxima care ma face mai puternica ''Viata nu inseamna sa supravietuiesti unei furtuni..ci sa stii sa dansezi in ploaie.." :)

Noapte buna


:) este foarte probabil sa ai dreptate.
In acest Program ne vom intreba si :
Cine esti Tu, care alege Tinta?
Ce inseamna acesta Tinta cu adevarat pentru tine?

Ambitia sau temerile de a lua decizii sint in functie de contextul/experientele fiecaruia. Indulgenta fata de Tine este un pas interesant :)

“We are not human beings having a spiritual experience. We are spiritual beings having a human experience.” Teilhard de Chardin

Ce zici despre... ?

O zi excelenta !

PS

Microexpresiile faciale ... o adevarata poveste :)

Offline catalin sinaia coach

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
Răspuns: Program de Performare Personala
« Răspuns #14 : Luni, 14 Februarie 2011, 10:58 »
@Steliana, @Marcutza:

Posibil ca genul de constructii lexicale, ex: "a indura", sa influenteze perceptia sau conotatia unui proiect personal.

Cand alegi in functie de "efort" vs "recompensa" sau ... alte criterii (coaching thesaurus), este probabil sa fii atras sa Faci, sau sa Fii, intr-un alt mod.