Autor Subiect: As vrea sa cred  (Citit de 11746 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
As vrea sa cred
« : Miercuri, 02 Martie 2011, 08:36 »
As vrea sa cred ca timpul o sa mai aiba un pic de rabdare, ca graba cu care alearga o sa mai poata fi un pic domolita. Ca cei cu care am crescut si m-am obisnuit in jur, nu or sa mai dispara, cel putin nu atat de repede.
Mi-e atat de greu sa admit ca unii dintre cei cu care parca acum cateva zile ma mai jucam sau invatam impreuna, nu mai sunt. Ca nu o sa-i mai vad. Am senzatia ca doar au trecut in alt plan, de unde or sa apara atunci cand simt nevoia de ei. Si mai vreau sa cred ca o sa rapunda la chemarea mea. Ca o sa putem petrece noi clipe impreuna.
Exista pagini din viata mea care sunt pline cu ei. Sunt momente pe care le-am trait legat intr-un fel de ei. Chiar daca nu mi-au fost foarte apropiati, fac parte din mine. Asta pentru ca intotdeauna m-am considerat un tot, in care intra toata experienta mea, tot ce mi s-a intamplat si toti aceia care mi-au insotit, chiar si pentru cateva clipe, viata.
Nu stiu daca ceea ce simt eu este nostalgie, parere de rau sau lipsa. Dar stiu ca senzatia care m-a incercat ieri citind necrologul a fost aceea unui imens gol. Ca din nou a disparut un nume din paginile jurnalului vietii mele, inlocuit acum simplu, cu „trecator” sau „vizitator”.
Nu-mi mai intalnisem colega de scoala de ani de zile si nu pot sa spun ca i-am simtit in vreun moment lipsa. Insa acum ca nu mai este, o simt. Fara sa-mi explic de ce. Ma gandeam ieri cum de intr-un orasel atat de mic ca Sibiul, nu ne-am intersectat pe undeva. Si imi reprosez ca nu s-a intamplat sa ne revedem. Ma gandeam la un moment dat aseara sa dau o fuga pana la ea cu o floare, m-am razgandit insa realizand lipsa de rost. La ce bun acum?
Fara sa fim constienti de asta, toti cei pe langa care trecem sunt adunati in cartile noastre. Unora le dedicam capitole, altora doar un rand sau chiar doar un cuvant. Prezenta lor acolo este o dovada ca au existat, ca i-am intalnit, ca ne-am bucurat de viata, impreuna.

O lacrima, colegei mele Lacrima

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #1 : Miercuri, 02 Martie 2011, 10:52 »
O lacrima din suflet, pentru sufletul Lacrimei!

Atunci cand vrei sa faci ceva, nu te mai intreba daca are sau nu, rost. Mergi cu o floare si regretul ca nu ai putut-o darui cat mai era ... pe strada.
Gandul este cel care aduce pacea si linistea in sufletul nostru.

Sa ne spui ce simti dupa ce ai daruit acestea ...
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #2 : Miercuri, 02 Martie 2011, 22:35 »
toti suntem vremelnici pentru veci :( viata e atat de scurta... si daca n-o putem lungi, macar s-o facem lata.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #3 : Miercuri, 02 Martie 2011, 22:49 »
ca sa latesti ... trebuie sa umezesti ...
stii sa versi si lacrimi ...?
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #4 : Miercuri, 02 Martie 2011, 23:03 »
n-am mari de lacrimi, mari sa plang :'(

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #5 : Joi, 03 Martie 2011, 00:35 »
"Ah, mama, tu! Ce slaba esti!
N-ai glas de vifor, sa jelesti
N-ai maini de fier, ca fier sa frangi
N-ai mari de lacrimi, mari sa plangi
Nu esti de foc, la piept sa-l strangi
Sa-l incalzesti!

(George Cosbuc - Moartea lui Fulger)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #6 : Joi, 03 Martie 2011, 10:18 »
n-am mari de lacrimi, mari sa plang :'(

ce oameni! ce sunt cei de-acum!

Ca tot ce esti si tot ce poti,
Parere-i tot daca socoti -
De mori tarziu ori mori curand,
De mori satul, ori mori flamand,
Totuna e! Si rand pe rand
Ne ducem toti!
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #7 : Joi, 03 Martie 2011, 12:45 »
În dorinti încep zgârcit sa fiu,
Te-am trait sau te-am visat doar, viata?
Parca pe un cal trandafiriu
Vesel galopai de dimineata.
Toti suntem vremelnici pentru veci,
Rar ning fragii frunzele desarte...
Binecuvântat sa fie deci
Ca traiesc si sa ma duc spre moarte.
(Esenin)
 
are dreptate poetul... si eu parca mai ieri galopam vesel pe un cal trandafiriu :( gata! s-a dus optmismul meu, pe care galopam de dimineata :(

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #8 : Vineri, 04 Martie 2011, 11:31 »
am momente in care dorul de cei dragi pe care i-am pierdut ma copleseste. mi se perinda prin fata ochilor amintiri  - unele triste altele vesele ~ si realizez ca sunt o comoara a sufletului. intalnirea lor in viata a fost ceva bun si frumos.

uneori doresc sa mai am ocazia sa mai vorbesc cu ei o data sa-i mai vad  ~ sa rad cu ei, sa povestim, sa depanam intamplari.

as vrea sa cred ca ei exista inca undeva .... acolo

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #9 : Vineri, 04 Martie 2011, 20:00 »

... aceea unui imens gol. Ca din nou a disparut un nume din paginile jurnalului vietii mele, inlocuit acum simplu, cu „trecator” sau „vizitator”.

Numele ei a ramas acolo, si paginile de viata la fel. E adevarat ca "a plecat", dar va continua sa fie prezenta atita timp cit iti vei aminti de ea.
Am avut o experienta similara acu citiva ani cind am aflat de moartea fulgeratoare a unei colege, om tinar si sanatos, un accident stupid i-a frint destinul. Ne intilneam rar, absolut intimplator prin oras, prin cartier si depanam amintiri sau ne tineam la curent cu stiri despre alti colegi. Cam asta era singura legatura pe care o mai aveam cu ea. Cind am aflat ca a murit am suferit foarte tare, si tot ca tine, in primul moment am simtit ca nu-i adevarat. Mi-era greu sa accept ca nu mai era, ca nu ne vom mai intilni intimplator prin drumurile noastre.
M-am intrebat mult timp dupa aceea de ce m-a afectat asa de tare moartea ei, dincolo de nedreptatea si absurdul situatiei. Si m-am gindit ca fiecare disparitie a cuiva drag, cunoscut, apropiat ne pune de fapt fata in fata cu propria mortalitate. Intr-un fel priveam lucrurile acestea in adolescenta sau la 20 ani, si altfel la maturitate.
Cit despre ea, draga de ea, pot sa spun ca nu a disparut de tot atita timp cit eu si altii ca mine ne amintim de ea in diferite momente. Momente ca acestea...




Offline giovis85

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #10 : Duminică, 27 Martie 2011, 19:20 »
as vrea sa cred ca fratii mei se vor intoarce as vrea sa cred ca vom fi cu totii la masa as vrea sa cred ca in romania va fi mai bine as vrea sa cred ca strainatatea nu mai desparte familii,am 2 frati si o sora si totusi sunt singur,de ce pt ca strainatatea mi-a destramat familia
Daca un prieten te-a tradat nu regreta oricine oriunde peste tot este cineva care vrea sa iti faca rau dar tu nu trebe sa suporti o sa iti treaca nu regreta nu tia fost un prieten adevarat

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #11 : Duminică, 27 Martie 2011, 19:25 »
eh, nu e chiar asa de rau ~ puteti vorbi pe skype, puteti merge unii la altii


Offline giovis85

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #12 : Duminică, 27 Martie 2011, 19:46 »
da pe skype vorbim dar e altceva,eu imi doresc sa stam fata in fata la masa
Daca un prieten te-a tradat nu regreta oricine oriunde peste tot este cineva care vrea sa iti faca rau dar tu nu trebe sa suporti o sa iti treaca nu regreta nu tia fost un prieten adevarat

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #13 : Duminică, 27 Martie 2011, 20:08 »
banuiesc ca tie dor de ei dar daca lor le este bine acolo ar trebui sa iei partea buna a lucrurilor.

Offline giovis85

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Răspuns: As vrea sa cred
« Răspuns #14 : Duminică, 27 Martie 2011, 20:49 »
as pleca si eu acolo dar ar suferi parintii doar eu am mai ramas acasa si sunt batrani trebuie sa Ii ajut
Daca un prieten te-a tradat nu regreta oricine oriunde peste tot este cineva care vrea sa iti faca rau dar tu nu trebe sa suporti o sa iti treaca nu regreta nu tia fost un prieten adevarat