Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 238771 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #15 : Marți, 15 Martie 2011, 07:46 »
din pacate, da...dar deja nu mai cred in dragoste...sau nu in aia care credeam eu ca ar putea fi...

Multi avem sentimentul asta si este unul dintre adevarurile care se regasesc in istoria fiecaruia dintre noi. La un moment dat, i am lasat sa treaca pe langa noi adierea unei iubiri, pentru ca nu am avut curaj s-o urmam, s-o traim. De ce ? Suntem prinsi deja intr-un ritm de viata care ne asigura un trai sigur ~cand,ne-am asezat intr-un destin stabil, cand rosturile ni s-au randuit, cand zvacnetele inimii s-au preschimbat in ticait domol, odihnitor, o noua iubire poate aparea ca o amenintare.

iulia, nu e o forma de lasitate, e o forma de educatie ce s-a pomovat pana acum.

Trebuie sa recunoastem ca inainte de revolutie si cu ani in urma , pe vremea bunicilor , nu era deloc incurajat divortul ~ era o rusine sa ai un statul de femeie divortata.
Pe masura ce anii vor trece si asa cum spui tu balanta femeile vor evolua mai mult emotional, voe avea mai mult curaj ~ se va schimba acel statul de acceptare a unei relatii / casatorii formale

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #16 : Marți, 15 Martie 2011, 07:58 »
"Trebuie sa recunoastem ca inainte de revolutie si cu ani in urma , pe vremea bunicilor , nu era deloc incurajat divortul ~ era o rusine sa ai un statul de femeie divortata.
Pe masura ce anii vor trece si asa cum spui tu balanta femeile vor evolua mai mult emotional, voe avea mai mult curaj ~ se va schimba acel statul de acceptare a unei relatii / casatorii formale"

asa este, mama mea era speriata de ce vor spune vecinii, neamurile, lumea...privind divortul meu, nu conta ca eu sunt nefericita, ca al meu copil vede lucruri deloc placute intre parintii sai samd. "trebuia" sa raman casatorita ca asa era rostul unei femei...pf....in fine.

sper sa evoluam in acest sens - ma refer la femei - si sa avem curaj sa spunem gata, pana aici.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #17 : Marți, 15 Martie 2011, 21:08 »

te felicit pentru curaj si convingere. viata e totusi atit de scurta, nu merita irosita nicio clipa.



Offline giovis85

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #18 : Vineri, 25 Martie 2011, 22:04 »
singuratatea e mai usoara daca ai langa tne persoana iubita iar singuratatea unui singur individ e foarte grea va spun din propie experienta e greu sa nu ai cui spune te iubesc e greu sa nu te integrezi in societate iar singuratatea produsa din cauza pesimismului e ucigatoare la fel si singuratate pesimism si boala nu putini fac fata la asa ceva dar principala cauza a singuratatii e pesimismul eu le am pe toate 3 si nu mai rezist
Daca un prieten te-a tradat nu regreta oricine oriunde peste tot este cineva care vrea sa iti faca rau dar tu nu trebe sa suporti o sa iti treaca nu regreta nu tia fost un prieten adevarat

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #19 : Vineri, 25 Martie 2011, 22:09 »
si totusi faci eforturi sa depasesti acest impas. felicitari si tie.


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 26 Martie 2011, 12:48 »
Ceva vreme in urma am renuntat la o relatie ~ spun eu neconstructiva pentru mine. Am o prietena care se confrunta cu oarecare probleme in relatie ~ mai  imi povesteste  prin ce trece. Am incercat sa despic un pic "firul in patru cu ea" - mai mult ca sa o ajut sa-si faca ordine in idei si ce vrea cu adevarat.
Ce m-a frapat e ca zilele trecute mi-a dat a fost o replica  ~ ceva de genul ~ uite , tu te-ai despartit de el si cu toate ca esti mai tanara ca mine nu ai mai gasit un om care sa fie langa tine.

De atunci ma gandesc ca are dreptate , dar totusi nu cred ca daca ar fi sa iau din nou acea hotarare as pune in balanta faptul ca raman singura.

Probabil ca majoritatea care trecem pe aici (si deci suntem singure) ne-am gandit de multe ori la decizia care ne-a adus in acest punct.
Ati retrage acea decizie?

adria

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 26 Martie 2011, 12:59 »
da, as retrage-o acum, cu gandirea de acum
nu vreau sa dezvolt subiectul, pt ca e dureros... inca

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 26 Martie 2011, 13:09 »
cu riscul de a ramane "singura" nu mi-as retrage decizia !
daca o relatie nu merge, nu merge si gata.
daca simti si realizezi ca o relatie nu-i constructiva pt sufletul, inima si mintea ta o lasi, renunti iar revenirea la ea nu e decat involutie !

adria

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 26 Martie 2011, 13:17 »
marcutza, poate ca eu incep sa recunosc ca am fost prea categorica, la un moment dat!
mi-e greu, dar asta-i adevarul
daca as fi avut mai multa rabdare, toleranta sau intelepciune, cred ca altul ar fi fost drumul meu acum
cel putin, asa vreau sa cred

ps ar fi multe de povestit si nu ma simt in stare sa spun mai multe 

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 26 Martie 2011, 13:33 »
bine draga mea draga, inteleg....:*:*:*

inca ceva si tac: nu permite nimanui sa-ti permita involutia, aduce la o dubla singuratate !

pup cu drag !

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 26 Martie 2011, 13:35 »
deciziile pe care le luam ne schimba intradevar destinul , adria si noi cele de aici poate nu ne-am fi cunoscut.

marci, cred asa cum spui si tu ca daca as fi continuat as fi pierdut , as fi "involuat".

fetelor ceea ce ma pune pe ganduri este ca m-am obisnuit cu singuratatea ~ spunea la un moment dat bogdan (pe undeva, printr-un topic ) ~ am inceput sa merg la brat cu ea. eu sunt "barbata" in casa si deja ma comport ca atare.

...si pe masura ce trece timpul devin tot mai pretentioasa fata de ce ar trebui sa fie partenerul si stacheta se ridica pe zi ce trece.
... pe de alta parte capat o oarecare incredere ~ ceva de genul ~ ma descurc si fara el.


adria

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 26 Martie 2011, 13:37 »
tocmai asta e, m-am saturat sa fiu si "barbata" si femeie

Offline giovis85

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 26 Martie 2011, 13:44 »
divortul e act de curaj asta e parerea mea dar depinde si motivul divortului daca se divorteaza din cauza violentei in familie alcoolului jocurilor de noroc sau ca va inselat sotul sotia atunci sunt de acord dar daca divortezi din cauza ca ai gasit alta persoana mai frumoasa sexoasa sau bogata nu prea e bine
asta e parerea mea daca gresesc sau am dreptate voi sa imi spuneti
Daca un prieten te-a tradat nu regreta oricine oriunde peste tot este cineva care vrea sa iti faca rau dar tu nu trebe sa suporti o sa iti treaca nu regreta nu tia fost un prieten adevarat

adria

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 26 Martie 2011, 13:50 »
total de acord cu tine, giovis, dar ce te faci cand jumatatea ta... pleaca intr-o lume mai buna (cel putin, asa vreau sa cred) si te lasa... de caruta?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 26 Martie 2011, 13:51 »
mai exista si alte jumatati pe lumea asta, lume in care am ramas noi dupa plecarea lor :*