Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239530 ori)

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #210 : Miercuri, 25 Mai 2011, 22:51 »
pai aici e maiestria...1+1 sa faca 1. ca, ce, dragostea nu-i matematica...asa ca-n amor orice-i posibil.  :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #211 : Miercuri, 25 Mai 2011, 22:52 »
Ma provoci frumos(?) si nu te pot lasa fara raspuns. Am auzit in ultima vreme o expresie  ... cahhh ... "pana mea". Respect pentru cei care o folosesc, cat si pentru cei care nu o accepta (sunt una dintre ...).
Dar, pm :P a impus cineva, ceva?
De cate ori vorbesc mai serios pe forum, nu este bine. Cand fac glume mai indraznete (nici nu stiti de sunt in stare) nu este bine. Cand exprim o parere ... unde dai si unde crapa ... merge pana ... crapa.
Nu am facut decat sa amintesc "o lectie despre relatiile interumane" ale amantului meu fidel Maxwell.

Daca exprimarea mea nu s-a raportat la eleganta ta ... nu-mi ramane decat, sa mai invat!

Nu te infuria! Esti prea frumoasa cand o faci si devin geloasa. :-*
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #212 : Miercuri, 25 Mai 2011, 22:54 »
pentru iulica, desigur!
nihil sine deo

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #213 : Miercuri, 25 Mai 2011, 22:56 »

steli, draga mea, nu stiu zau ce ai inteles tu, eu am plecat de la cuvint si am mers pe drumul meu. ti s-a parut tie ca am zis ca drumul tau e gresit? poate nu ai remarcat, dar 90% din mesajele mele sunt cu eu cred, sau experiente personale, trairi. nu am nici cea mai mica intentie sa limitez dreptul cuiva de a gindi diferit de mine. chiar ma bucura ca de aici apare diversitatea. si cind ma contrariaza ceva tot direct o exprim. ca nu ma pricep altfel.




Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #214 : Miercuri, 25 Mai 2011, 22:59 »
diveristate ... ambiguitate ...

important este sa respectam personaliate(a)!
nihil sine deo

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #215 : Miercuri, 25 Mai 2011, 23:03 »

se vede ca e ceva dedesubt, dar e prea seara ca sa intreb ce. tu stii mai bine.


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #216 : Miercuri, 25 Mai 2011, 23:08 »
asta cu NOI e destul de … nici nu stiu cum sa ma exprim mai elegant
pt mine care sunt prea mare sa mai cred in basme - suflet pereche, mr. perfect, implinirea in doi, noi,… etc - sunt cam expirate. cred in oameni care se intilnesc si se iubesc, o sa cred pina la moarte, dar nu fiindca sunt perfecti, ci pt ca sunt intelepti si stiu cum sa-si accepte unul altuia limitarile


Steliana, daca asta ti s-a parut ca e o replica in dezacord la postarea ta despre "noi", cred ca nu asta s-a dorit...
Jul zicea, cu obida, ca nu mai crede.... dar crede, spera, totusi. stiu eu.  ;) ca doar speranta decedeaza ultima  :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #217 : Miercuri, 25 Mai 2011, 23:10 »
stiu si vreau sa ma ajuti!

intrebare: de ce un copil ( aproape de trei ani) crescut in cele mai bune conditii, fara lipsuri, colectivitate, rosteste cuvinte in engleza de la doi ani, dansatoare, stie toate personajele din absolut toate desenele animate existente la aceasta ora, melodii preferate , etc. ...
atunci cand - pe romaneste - i se pune pata, nu vrea sa se imbrace si nimeni nu o poate impaca cu nimic?

sa nu-mi spui ca e treaba de "arc" ... ca o dau p,aia cu copii de cristal
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #218 : Miercuri, 25 Mai 2011, 23:11 »
ucigase frumoase, ce sunteti!
nihil sine deo

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #219 : Miercuri, 25 Mai 2011, 23:14 »

ar trebui sa imi dai mai multe detalii, dar preferabil cind ne vedem ca sa putem discuta.
pina atunci tot ce pot sa spun este ca reactiile copilului sunt INTOTDEAUNA raspuns la reactiile parintilor. asa ca nu la el trebuie sa caute cauza ci la ceilalti


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #220 : Miercuri, 25 Mai 2011, 23:19 »
stiu si vreau sa ma ajuti!

intrebare: de ce un copil ( aproape de trei ani) crescut in cele mai bune conditii, fara lipsuri, colectivitate, rosteste cuvinte in engleza de la doi ani, dansatoare, stie toate personajele din absolut toate desenele animate existente la aceasta ora, melodii preferate , etc. ...
atunci cand - pe romaneste - i se pune pata, nu vrea sa se imbrace si nimeni nu o poate impaca cu nimic?

sa nu-mi spui ca e treaba de "arc" ... ca o dau p,aia cu copii de cristal

simplu. intre 2 si trei ani e perioada lui "nu", perioada cand copiii descopera ca nu sunt "una" cu parintii si incep sa-si afirme independenta refuzand tot ce vine ca intentie de la acestia... dureaza cam un an. nu are nimic de-a face cu inteligenta. i s-a pus ei pata pe imbracat, cine stie de ce. fi-miu la varsta aceea ingrata se trantea in mijlocul strazii si batea din picioare de ma luasera toate spaimele. dupa trei ani s-a potlit iar acum e un tip la locul lui, calm si bun. a mai avut o alta etapa de razvratire la priima adolescenta dar i-a trecut si aia. sa-mi spui mie "cutu" sau (mai bine) "pisi" daca dupa trei ani copila nu-si revine.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #221 : Miercuri, 25 Mai 2011, 23:30 »
Perfect de acord cu ambele pareri.

Inainte de a se naste "printesa" i-am daruit mamei, cartea copilului a lui lia si herta capraru, carte dupa care am crescut copii. Sincer ... daca bunica mea din arges, scria o carte ... aveam de invatat, o natiune. Important este ca mi-a si ne-a ramas ceva, din care pot si putem transmite generatiilor viitoare.
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #222 : Miercuri, 25 Mai 2011, 23:31 »

ar trebui sa imi dai mai multe detalii, dar preferabil cind ne vedem ca sa putem discuta.
pina atunci tot ce pot sa spun este ca reactiile copilului sunt INTOTDEAUNA raspuns la reactiile parintilor. asa ca nu la el trebuie sa caute cauza ci la ceilalti



m-am prins. te indeletnicesti cu copii.  ;)

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #223 : Miercuri, 25 Mai 2011, 23:32 »

da, da prestez servicii catre populatie


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #224 : Miercuri, 25 Mai 2011, 23:34 »
eu am invatat multe despre psihologia copiilor la diverse varste, de la Francoise Dolto, un cunoscut psiholog francez. dar, da, multe bunici de la tara au deseori la fel de multa intelepciune...