Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239402 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #330 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 14:01 »

Cand spui ca barbatii devin din ce in ce mai feminini sper ca o relationezi cu travestitii, nu cu faptul ca unii barbati mai pot fi inca tandri, romantici si iubitori  ;D

uita-te la moda bogdane...tenisi roz, camasi roz, pt barbati... chiar le poarta multi... :o
rozul a devenit un atribut masculin ?  :o :o :o :o :o :o
cercei, piercing, plete vopsite, etc ::)... mai trebuie sa poarte fusta si se completeaza gama 8) ...
sau poate eu nu vad bine ?
cate femei purtau pantaloni acum 200 de ani ?  :-\cate erau ce sunt acum femeile ?  :-\
dar noua ni se reproseaza din plin ca nu mai suntem cavalerii de odinioara... :-X
dar voi doamnelor sunteti inca printesele care erau atunci ?
 iar daca vreun ametit ca mine , inca mai foloseste un comportament galant , amabil, curtenitor, este catalogat imediat ca si "casanova", "donjuan" sau mai stiu ce va trece prin cap ?  :P
oare de ce ?:P

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #331 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 14:11 »
sa nu generalizam, nu am timp acum de explicatii ...

si nu toti copii care gasesc ceva pe jos, baga in gura
nihil sine deo

Offline Geta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #332 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 15:05 »
Doamnelor , observ  :o ca barbatii tot de partea barbatilor sunt, poate ca asa e firesc ?! Oricum , fiecare isi cunoaste problemele personale si ia deciziile pe care le considera ca sunt cele mai bune in acel moment.Cit despre "emanciparea" femeii ......este normal sa fie asa :domnilor doar nu va asteptati ca noi , femeile, sa avem sarcini se serviciu/copii /soti/casa, etc  si sa nu fim increzatoare in puterile noastre? Daca veti aprofunda aceasta realitate , "la rece", atunci va veti da seama ca femeile au mult mai multe sarcini/indatoriri decit barbatii.Acum vreau sa va aud parerea ::)

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #333 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 15:21 »
cine va pune sa mergeti la serviciu ? cand voi aveti o sarcina sublima pe lumea asta si atat ...voi , femeile ati fost create de creator sa dati nastere copiilor si atat ...nu sa mergeti la servici si nici sa faceti pe barbatii ...daca pentru asta ati fost facute , asta faceti...doamnelor...

Offline Geta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #334 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 15:27 »
Adica sa luam exemplul musulmanilor ....ei lucreaza ,ele acasa ....!nuuuuuuuuuuuuu, noi nu vrem acest lucru.Mai bine mai emancipate decat la cheremul barbatilor.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #335 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 15:31 »
Adica sa luam exemplul musulmanilor ....ei lucreaza ,ele acasa ....!nuuuuuuuuuuuuu, noi nu vrem acest lucru.Mai bine mai emancipate decat la cheremul barbatilor.
dorinta de putere...dorinta acerba de a controla lumea...asta va va duce dragele mele la a devia de la scopul pentru care natura v-a creat...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #336 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 15:37 »
dorinta de putere...dorinta acerba de a controla lumea...asta va va duce dragele mele la a devia de la scopul pentru care natura v-a creat...

poate ca natura a descoperit intre timp ca avem si alte vocatii... si ca lumea construita de voi barbatii i se opune distrugator... ;D

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #337 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 15:44 »
m-as mira sa schimbe mama natura si inteleptul univers, scopul pentru care a fost creata o fiinta...pentru ca atunci cand i se da un scop i se da si minte pe masura scopului...de asta barbatului i-a dat minte sa conduca aceasta lume , iar femeii i-a dat atata minte cat ii trebuia sa legene un prunc , sa-l alapteze , sa faca gospodarie si cam atat ... cum crezi tu poate schimba scopul femeii lasandu-i mintea de femeie ...exista si o vorba "minte de femeie " dar nu stiu la ce se refera ? ...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #338 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 15:47 »
m-as mira sa schimbe mama natura si inteleptul univers, scopul pentru care a fost creata o fiinta...pentru ca atunci cand i se da un scop i se da si minte pe masura scopului...de asta barbatului i-a dat minte sa conduca aceasta lume , iar femeii i-a dat atata minte cat ii trebuia sa legene un prunc , sa-l alapteze , sa faca gospodarie si cam atat ... cum crezi tu poate schimba scopul femeii lasandu-i mintea de femeie ...exista si o vorba "minte de femeie " dar nu stiu la ce se refera ? ...

ori reformulezi pe ici pe colo, in partile esentiale  ;D, ori eu analiza pe text pueril nu fac.  ;D :P

de evolutie auzit-ai?

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #339 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 15:47 »
[
femeile au venit in sprijinul barbatului, tocmai pt ca si-au dat seama ca acesta e incapabil "sa conduca lumea"

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #340 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 15:51 »
te oftici , mica ? ce analiza sa faci ? aici e singuratate in doi ...nu observi de ce sunteti mereu singure ? din cauza evolutiei ...mama ei de evolutie ca tocmai la singuratate in doi v-a dus evolutia asta ...plangi ?   :-\

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #341 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 16:44 »
Citat din: optimus sum
cate femei purtau pantaloni acum 200 de ani ?
au! ai vrea sa ne intoarcem cu 2 secole? ??? :(
sincer, eu prefer femeia imbracata in jeansi, in tricou si incaltata cu tenisi, dar cu care pot iesi oriunde in lume, in contrast cu femeia bucatareasa, spalatoreasa... care odata iesita din bucatarie te face de rasu-plansu peste tot :'(

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #342 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 19:13 »
mi se pare mie sau discutiile sunt impinse putin la extrem?
eu nu sunt genul care sa vreau sa iau locul barbatului in niciun domeniu...dar lumea a mai evoluat nu mai traim ca acum 50-100 de ani cand femeia statea acasa la cratita si crestea copii...
nu credeti ca exista si o cale de mijloc?


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #343 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 22:15 »
"calea de mijloc" aleasa de femei duce la tot mai multa singuratate, la tot mai multe divorturi , la tot mai multa ura si disperare...iubirea dispare peste tot in lume si contractul comercial ii ia locul ...voi chiar nu vedeti ?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #344 : Joi, 30 Iunie 2011, 02:09 »
te oftici , mica ? ce analiza sa faci ? aici e singuratate in doi ...nu observi de ce sunteti mereu singure ? din cauza evolutiei ...mama ei de evolutie ca tocmai la singuratate in doi v-a dus evolutia asta ...plangi ?   :-\

io nu ma "oftic". vrei tu sa plang? uite ca nu plang, na!  :P
nu pot sa te contrazic... e si evolutia de vina. noi, femeile, intr-un anumit sens, am evoluat in ultima suta de ani mult mai repede si mai mult decat multi barbati... si asta e rau pentru ca, da, stacheta s-a ridicat foarte mult si nu ne mai multumim cu orice....  dar si sansele de a gasi ce vrem scad considerabil. vorba cuiva, cand vezi sau dar zaresti varful Everestului parca nici Mont-Blancu' nu-ti mai e suficient  :-\

cand cineva evolueaza si evolueaza, patzeste "singuratatea alergatorului de cursa lunga"; "plutonul" (masa mare de iubitori de "manele"-in sens extensiv) ramane in spate si el devine tot mai singur...doar f. putini mai tin pasul cu el si, prin urmare, sansele de a-si gasi un partener potrivit se reduc considerabil. :-\