Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239709 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline everyoung

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 68
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #345 : Joi, 30 Iunie 2011, 02:12 »
Poate problema nu se pune ca nu vrea femeia sa stea "la cratita", ci mai degraba: cati barbati isi mai pot permite in ziua de azi sa tina acasa o femeie! Dar sa ii ofere toate conditiile unui trai decent, nu o sclavie mascata!

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #346 : Joi, 30 Iunie 2011, 03:19 »
cine va pune sa mergeti la serviciu ? cand voi aveti o sarcina sublima pe lumea asta si atat ...voi , femeile ati fost create de creator sa dati nastere copiilor si atat ...nu sa mergeti la servici si nici sa faceti pe barbatii.

Vedeti, asta e falsa emancipare de care vorbeam. Faptul ca femeia merge la serviciu nu reprezinta emancipare, ci evolutia catre o stare de normalitate, de eliminare a limitarii femeii la statutul de "fabrica de copii" cu care barbatii s-au simt dintotdeauna confortabil. As putea spune ca barbatii au o teama ancestrala legata de faptul ca femeia ar putea fi capabila sa faca ce a fost "creata sa faca" (basmul asta vad ca e destul de popular inca ;D) si ceva pe deasupra.

In regnul animal exista destule specii unde femela naste pui, ii alapteaza, ii ingrijeste dar si vaneaza (echivalentul muncii la om) in timp ce masculul doar face pe bodyguard-ul. Acuma, na, cred ca e destul de frustrant sa te stii in postura de simplu vector reproducator si garda de corp pentru femeie ca sa mai poata fi suportabila ideea ca ea sa lucreze, sa gandeasca si sa fie sef.

Apropo de sef! Asta ar fi emancipare (un exemplu): femeia sa aiba aceleasi sanse asemeni unui barbat pentru un post de conducere. Spre uimirea unora exista barbati incompetenti care mai bine ar face orice altceva decat sa fie sefi :) Cum exista si femei incompetente. Dar, surpriza, criteriul sefiei nu pare sa fie competenta, ci posesia "ciucurelului" :D M-au amuzat mereu barbatii care se simt inconfortabil in preajma femeilor puternice (nu ca musculatura, sa ne intelegem :)) si prefera papusele docile sau care pot fi dresate usor. Pai cum ramane atunci cu provocarile dupa care cica barbatii se dau in vant? Something is fishy here! Pe sub armura stralucitoare de otel sa aiba oare sosetele roz si pamponase?! :D

PS: Mi-au placut provocarile tale, @optimus. Chiar daca se simte adiere puternica de misoginism pe-acolo. Faza e ca eu am o maaare predispozitie la misandrie care creste direct proportional cu misoginismul peste care da. Deci n-am nimic personal cu tine, asa ca sa nu te simti atacat/vizat. It's just my nature! :)


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #347 : Joi, 30 Iunie 2011, 07:55 »
daca am reusit sa storc mai mult de 10 cuvinte de la un taciturn ca tine , saturniene , atunci inseamna ca ma pot simti fericit... ;D ;D ;D ;D
cat despre controversatele mele comentarii, sunt postate tocmai ca sa fie controversate si comentate...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #348 : Joi, 30 Iunie 2011, 14:38 »
va imaginati un dialog intre optimus si femeia visurilor sale (asa sa-i dea universu' daca insista  ;D)?

vine opti de la serviciu, patruns de importanta menirii sale (aceea de a conduce lumea, care alta?). intra in casa, adus de umeri dar totusi semet, arborand o mina obosita si blazata...uf, nu-i usor sa fii atlant.  ;D
ea, cu sortuletul prins in brau, zglobie si proaspat imbuclata (tocmai si-a smuls bigudiurile, in graba ) il intampina in usa. il ajuta sa se dezbrace, il imbratiseaza afectuos (numa', numa' l-o elibera de grija omenirii) si-l poarta spre sufragerie.
el: Ce-ai mai facut azi, draga?
ea: taitei
el: ce frumos... si mai ce?
ea: si tocanita
el (incantat); stii cat te iubesc nu? si altceva?
ea: ti-am spalat ciorapii.
el (sugrumat de dragoste si recunostinta): ce m-as face eu fara tine, turturica mea?
 :D :D :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #349 : Joi, 30 Iunie 2011, 14:45 »
micha, esti de comedie  ;D ;D ;D
la tine sigur , singuratatea in doi  este "rapusa" de ras

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #350 : Joi, 30 Iunie 2011, 14:47 »
  :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #351 : Joi, 30 Iunie 2011, 15:05 »
si mirosul de sarmale in foi de varza une e? ???

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #352 : Joi, 30 Iunie 2011, 15:06 »
e acolo, amestecat seducator cu Chanel 5.  :D

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #353 : Joi, 30 Iunie 2011, 16:08 »
si foi de dafin ...

julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #354 : Vineri, 01 Iulie 2011, 10:28 »

ATENTIE ATENTIE ATENTIE

Postarile de pe ultimile 2-3 pagini sunt excelente, pline de seva si argument, dar… nu vizeaza relatia de doi in care fiecare este singur. Mai degraba Razboiul sexelor. Asa ca am rugamintea sa nu postati in continuarea mesajelor anterioare, ci legat de titlul topicului. Va multumesc pentru cit sunteti de intelegatori si inteligenti.

PS: da, da, stiu ca nu mai sunt moderator, dar asta nu inseamna ca nu am si eu dreptul la o opinie.



Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #355 : Vineri, 01 Iulie 2011, 16:20 »
Dialogul micaelei, chiar daca imaginar, e real si descrie perfect singuratatea in doi :D Deci cel putin asta isi gaseste locul aici

julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #356 : Vineri, 01 Iulie 2011, 16:25 »

nu prea
se potriveau toate mai bine la Gospodina vs Cariera, acum mi-am dat seama


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #357 : Vineri, 01 Iulie 2011, 19:05 »
Jul, ai putea sa remarci, subtil, ca sotia de vis a lui opti traieste o adanca singuratate in compania taiteilor, tocanitei si a ciorapilor desi, desigur, universul sau intreg este sotul iubit.  :D

julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #358 : Vineri, 01 Iulie 2011, 20:02 »

doar daca este ceva impus si fortat. dar sunt atitea femei care se regasesc complet in viata casnica - si o spun fara cea mai mica urma de critica sau ironie - incit satisfactia unei mese reusite sau a indeplinirii tuturor sarcinilor gospodaresti din ziua aia nu poate fii egalata de nimic altceva.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #359 : Vineri, 01 Iulie 2011, 21:00 »
da, Jul, stiu... si eu, desi nu-s deloc, da' deloc genul gospodina :D, gasesc cateodata satisfactie in mici treburi casnice, deci pot intelege.
glumeam si-l tachinam pe optimache. ce, nu te-ai prins?  :D