Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 240079 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #405 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 19:58 »
inteleg ca pana la urma libertatea noastra este conditionata doar de respectarea celor 10 porunci...

Gheorghe

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #406 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 20:25 »
eu ti-am trimis linkul apropo de pasarici iubitoare de libertate si atat. ;)

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #407 : Duminică, 10 Iulie 2011, 18:23 »
cred ca merge foarte bine si la "Razboiul sexelor" si la "Zen".

Multe din problemele acestei lumi s-ar rezolva daca nu ar exista orgolii...

http://drumuricatretine.wordpress.com/2009/05/03/orgoliul-in-cuplu/

Gheorghe

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #408 : Duminică, 10 Iulie 2011, 18:32 »
“Orgoliul face să fie aproape imposibilă prietenia, orgoliul exacerbat împiedică vindecarea rănilor sufleteşti, orgoliul ne închistează şi ne impulsionează să evităm, sub diferite motive aberante, o relaţie în care simţim că există iubire reciprocă…orgoliul ne împiedică să ne dăruim într-un mod total şi necondiţionat într-o relaţie de iubire în care celălalt ni se dăruie plin de adoraţie şi abnegaţie, orgoliul ne face să repurtăm triste şi penibile victorii, care în final ne fac să ne descoperim goi, singuri şi aproape de fiecare dată nefericiţi …”

Nu poti sa intelegi decat daca traiesti. Te rog sa crezi ca este groaznic.
Iti doresc ca niciodata sa nu cunosti puterea orgoliului, sa ai o viata fericita si plina de iubire!
Eu le-am trait pe amandoua si cunosc diferenta.

asta ar fi un comment de acolo mai aproape de mine.

se pare ca ai o problema de orgolii fortuna :)
intotdeauna cauta cauza care a declansat orgoliul si elimin-o. apoi se stabilizeaza totul de la sine, dar fii atenta ca de multe ori cauza care tu crezi ca este una se dovedeste a fi cu totul altceva, ti-o spun din experienta...

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #409 : Duminică, 10 Iulie 2011, 19:19 »
Asa e, gheorghe...am o problema cu orgoliile, pentru ca ele distrug cele mai frumoase prietenii, cele mai frumoase legaturi intre oameni...Cauzele pentru care apar orgoliile intr-o relatie, le inteleg foarte bine...ceea ce nu inteleg, este de ce daca reusim sa constientizam ca avem o problema de orgoliu cu cineva, nu reusim sa renuntam la orgoliu?...De ce lasam acest rau sa se insinueze in noi si sa ne inrobeasca sufletul?

Nu sunt orgolioasa si sper sa nu fiu niciodata...Nu ma consider centrul universului, nu detin niciun adevar absolut pe care sa-l impun altora...cand am gresit, mi-am cerut intotdeauna iertare, fara a considera un moment ca ma umilesc...Si culmea de fiecare data m-am simtit mai bine, decat daca as fi stat batoasa, cu o atitudine "pretioasa" sugerand..."eu am intotdeauna dreptate" :P...

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #410 : Vineri, 22 Iulie 2011, 15:16 »

Singuratate in doi stiu si intre doi oameni care au trecut prin drama de a-si pierde copilul. Au ramas impreuna dar sunt ca doi straini, nu mai exista nimic care sa-i lege. Drama lor mi se pare dubla: si-au pierdut copilul si s-au pierdut si pe ei.



Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #411 : Vineri, 22 Iulie 2011, 15:34 »
julia, si eu stiu astfel de caz, chiar daca mai exista un copil, si astfel de situatii sunt si acolo unde copii se nasc cu diverse probleme de sanatate...acceptarea e cel mai greu de obtinut!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #412 : Vineri, 22 Iulie 2011, 16:23 »
suferim cu totii ... dar ne putem folosi de suferinta, tocmai pentru a o curma. schimbarea adevarata vine atunci cand nu este produsa de ego, ci de realitate.
singuratatea ... este atunci cand ne este dor de oameni. solitudinea ... este atunci cand te bucuri de tine insuti.
nihil sine deo

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #413 : Vineri, 22 Iulie 2011, 16:38 »
Preferabil singuratatii in doi este singuratatea fiecaruia. Pana la urma, asa ne-am nascut si asa vom muri. Singuri. Si ce? Prefer sa spun "nu, multumesc" unei jalnice tentative de relatii, unde ego-urile se lovesc de peretii celuilalt, unde "al meu" este asa de adanc inradacinat incat realizezi ca nu mai poti face nimic, unde "noi" suna ca un fluierat in biserica...incredere-respect-sentiment, nu mai exista, nu-i nimic, mai bine sa nu existe nimic. E mai onest asa. Mai dureros dar mai onest.

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #414 : Vineri, 22 Iulie 2011, 17:03 »
asa e. dar poate ca e mai dureros la doar la inceput, atunci cind rupe pisica in doua, pe urma daca fiecare isi permite sa se dezvolte separat eu zic ca au numai de cistigat.


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #415 : Vineri, 22 Iulie 2011, 17:41 »
@bitek, are dreptatea si dezvoltarea la care a juns. cred ca important este sa nu fugim de noi insine. atunci cand cineva ne spune ca suntem ok ... inseamna sa ne pregatim sa ne simtim prost. poate ca avem nevoie de cusca noastra pentru a ne da seama ca vrem sa fugim de asteptarile celor din jur ...
nimeni nu ne rezolva problemele. doar le inlocuiste cu alte probleme.

nihil sine deo

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #416 : Vineri, 22 Iulie 2011, 17:42 »
Am invatat ca, pana la urma, cel mai bun lucru e sa cauti adevarul, si atunci cand spui ceva si cand vrei s-auzi, chiar daca te indeparteaza de oameni sau chiar daca nu e pe placul tau. E singurul fundament solid intr-o lume plina de masti.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #417 : Vineri, 22 Iulie 2011, 18:38 »
depinde cat de bine ne simtim cu noi insine...sunt oameni cu o incredere in sine scazuta si care prefera sa spuna ce vrea publicul sa auda, tocmai pentru a-l castiga de partea lor si pentru a-si confirma propria valoare...sunt oameni care prefera solitudinea, in locul unor prieteni falsi..

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #418 : Vineri, 22 Iulie 2011, 20:06 »
bitek, tu esti barbat? si poti sa-mi spui cati anisori ai? si ce zodie esti?  :) :) :P
am o mirare admirativa in raport cu tine ca purtator al opiniei anterioare fiindca, in general, cuvantul "onest" este iubit de barbati ca tamaia de dracul.  :)


Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #419 : Sâmbătă, 23 Iulie 2011, 01:23 »
@micaela: Ultima data cand am verificat, asa era. Am aproape (fara 2 zile) 37 de ani. Zodia nu are importanta, zic eu deoarece sunt un nativ atipic al zodiei mele (de ex., nu suport sa fiu cocolosit sau laudat...brrrrr!). Iar treaba cu onestitatea n-o arunc ca sa dea bine, ci e una din concluziile cu care am ramas dupa o viata destul de...aspra, as zice.