Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 240178 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #465 : Luni, 28 Noiembrie 2011, 17:36 »
el: pe la cat ajungi acasa?
ea: dupa 6!
el: dimineata? ;D
ea: ai vrea, tu! >:(
el: bine! ne vedem in pat!  8)
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #466 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 18:53 »
Este aceasta singuratate la fel de dureroasa? Dar mai ales, este aceasta o situatie fara iesire?

Nu, singuratatea in doi nu este dureroasa... ucide, de-a dreptul.
Dar daca n-a apucat inca sa ucida, exista o iesire: evadarea... nu conteaza unde. Orice altceva e mai bun.

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #467 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 21:56 »
As putea sa dau si eu un exemplu si pe urma sa adresez o intrebare ;
Am avut mai demult un profesor la universitate care afirma cu patos si foarte incantat ca a reusit sa duca relatia/casnicia cu sotia la un asa nivel incat nu mai trebuia sa discute fata in fata ci pur si simplu stiau ce au de facut,iar daca intervenea ceva isi lasau pur si simplu biletela pe carnetelul de pe usa frigiderului.
Si acum intrebarea : Cum anume se numeste ceea ce exista intre acele doua persoane?  :o
forta de a trece peste orice

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #468 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 23:45 »
Antanta intre doua tari aflate pe continente diferite...  ;D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #469 : Luni, 12 Decembrie 2011, 08:42 »
Si acum intrebarea : Cum anume se numeste ceea ce exista intre acele doua persoane?  :o

Zombi! ;D
La orizont liseste afectiunea!
Sa ai parte de afectiune nu este suficient. Afectiunea primita ar trebui sa fie un declansator al celei ce se cuvine oferita. Cand celde langa tine reprima aceasta nevoie - fundamentala - la ce fel de sentimente sa mai cutezi? Optim=reciproc!
nihil sine deo

Mari_a

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #470 : Luni, 12 Decembrie 2011, 08:57 »
... nu mai trebuia sa discute fata in fata ci pur si simplu stiau ce au de facut, iar daca intervenea ceva isi lasau pur si simplu biletela pe carnetelul de pe usa frigiderului...
Comuniune! A zis ca a reusit sa duca, nu sa reduca!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #471 : Luni, 12 Decembrie 2011, 09:36 »
Nici daca mi-ar scrie in fiecare dimineata te iubesc,  pe usa frigiderului nu vad - sau o vad dar nu o accept - comuniunea. In ce sta afectiunea? In culoarea pixului? In cuvintele nerostite?
Sau isi scriau, vezi ca noaptea asta raman la ... mama! ;)
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #472 : Luni, 12 Decembrie 2011, 11:56 »
......
Si acum intrebarea : Cum anume se numeste ceea ce exista intre acele doua persoane?  :o


relatie/ casnicie prin corespondenta  !!  ;D  8)


Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #473 : Luni, 12 Decembrie 2011, 21:56 »
da casnicie prin corespondenta suna interesant. el a zis ca reusit sa duca relatia la un asa nivel evoluat... dar mai exista o intrebare putin cam indiscreta care se pune si in fata caruia raspunsul lui a venit ceva de genul sa incep cursul de astazi. daca ar fi venit momentul in care si-ar fi dorit copi?

p.s. afectiunea nu se poate exprima doar prin cuvinte,fara gesturi este aproape imposibil...
forta de a trece peste orice

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #474 : Marți, 13 Decembrie 2011, 08:48 »
mai cumpara un carnetel pe care il punea tot pe usa frigiderului. este si acesta un gest de afectiune ...
nihil sine deo

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #475 : Marți, 13 Decembrie 2011, 21:35 »
iar dragoste faceau tot prin intermediul biletelelor.  :)
forta de a trece peste orice

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #476 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 11:24 »
da, tineau pixul intre degetul mijlociu si inelar :)
nihil sine deo

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #477 : Marți, 03 Ianuarie 2012, 18:33 »
atita vreme cit exista comunicare si armonie, unde vedeti voi singuratate in doi? eu cred ca asta se instaleaza atunci cind celelalt e la fel de prezent ca o fantoma.

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #478 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 02:16 »
Doamne fereste! Fantomele sunt de obicei infricosatoare... Aceea se numeste deja relatie toxica.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #479 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 09:24 »
cred ca fiecare priveste intr-un anume fel "singuratatea in doi"...poti vorbi foarte frumos si respectuos , sa te comporti decent si de fapt sa gandesti cu totul altceva , sa porti o masca si sa simti altceva si sa te ascunzi...nu insir motivele si tot singur te simti in forul interior, poti sa ai o casnicie ok in general si sa nu mai faci sex deloc si o poti privi tot cxa o singuratae in doi....poti foarte bine sa iti duci viata de zi cu zi foarte ok si pe celalat sa nu il intereseze visele tale, realizarile, dorintele, trairile tale si cam tot singuratate in doi...stiu atatea cupluri pe principiul viata e job+hrana+copii+tv+plimbat+un concediu+o rata si e cea mai minunata casnicie pentru ei iar pentru mine cea mai mare monstruozitate....sunt atatatea variante incat pana acum doar Janina m-a convins ca nu a avut singuratate in doi....cat timp voi vedea ca sunt femei care isi critica sotii, soti care nu dau de fapt doi bani pe sotie si doar joaca un teatru ieftin ca sa se scoata inca ma mai gandesc de cat de sanatoase sunt relatiile....stiu ca sunt si relatii ok , ramane sa ne gandim la ele

intr-o alta ordine de idei, tot citind, tot vazand filmulete, oare nu cumva prezenta noastra aici atrage tot o singuratate, pt ca mental credem ca suntrem singuri si de cate ori scriem la astfel de subiecte mergem exact pe acelasi tipar...nu stiu...poate am zis o tampenie..inca ma gandesc la asta
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler