Aici se discuta > Subiecte despre si pentru singles

Singuratatea in doi

<< < (2/147) > >>

iulia17:

--- Citat din: marcutza din Sâmbătă, 12 Martie 2011, 13:50 ---consider ca singuratatea cuplului sau a individului luat separat e la fel de dureroasa, ma rog apasatoare, frustranta.

depinde numai de noi sa luam atitudine in aceasta "singuratate".

--- Terminare citat ---

"singuratatea cuplului"... nu cred ca am inteles exact ce inseamna.
eu ma refeream la individul dintr-un cuplu care sufera de singuratate, relatia fiind doar una formala si fara continut.

sunt perfect de acord ca numai de noi depinde. am in jurul meu astfel de persoane (femei in general) care mi se pling ce goala le este relatia si viata de cuplu, fara nimic care sa o mai sustina. si atunci ma intreb: nu e mai bine sa fi singur de unul singur, decat singur legat de cineva ? cel putin asa ai sansa unui nou inceput.

marcutza:
ai inteles perfect la ce m-am referit :)

"si atunci ma intreb: nu e mai bine sa fi singur de unul singur, decat singur legat de cineva ? cel putin asa ai sansa unui nou inceput."

tu ce-ai face in locul acelei persoane care se plange ? :)

almi_gabi:

--- Citat din: iulia17 din Duminică, 13 Martie 2011, 16:06 ---
eu ma refeream la individul dintr-un cuplu care sufera de singuratate, relatia fiind doar una formala si fara continut.

sunt perfect de acord ca numai de noi depinde. am in jurul meu astfel de persoane (femei in general) care mi se pling ce goala le este relatia si viata de cuplu, fara nimic care sa o mai sustina. si atunci ma intreb: nu e mai bine sa fi singur de unul singur, decat singur legat de cineva ? cel putin asa ai sansa unui nou inceput.


--- Terminare citat ---

Dupa parerea mea "singuratatea in doi" este semnalul de alarma al unei relatii aproape esuate. La inceput cei doi au obiective in comun apoi apare schimbarea[/i] si se manifesta prin diminuarea atentiei pentru partener.Fiecare partener isi continua viata impartind spatiul cu celalalt, devenit un strain cu care s-a obisnuit, cu care comunica din rutina si de care nu s-ar desparti, pentru ca sunt legati de proiectele comune incepute candva.

In acest moment depinde de cei doi parteneri cum procedeaza mai departe ~sta in puterea lor sa salveze relatia de cuplu sau sa renunte.
Daca cei doi nu mai gasesc motivatia de a ramane impreuna poate ar fi mai bine sa mearga fiecare pe drumul lui.
La o anumita varsta este destul de greu sa-ti mai refaci viata , dar poate este de preferat decat sa fii incatusat intr-un cuplu in care nu mai gasesti armonie si frumusete.

balanta:
sunt si relatii de cuplu formale, care supravetuiesc prin vieti paralele...administrativ sunt impreuna, sufleteste si fizic nu...

almi_gabi:

--- Citat din: balanta din Luni, 14 Martie 2011, 12:50 ---sunt si relatii de cuplu formale, care supravetuiesc prin vieti paralele...administrativ sunt impreuna, sufleteste si fizic nu...

--- Terminare citat ---

absolut, exista si asa ceva ~ dar acestea sunt cazuri mai rare ~ in care intervin considerente financiare, politice, conjucturale~ in care cei doi parteneri aleg sa duca o viata impreuna pentru a avea o imagine sociala adecvata statutului lor.

sau ~ cazul in care cei ~ considerand ca aceasta situatie ii avantajeaza o accepta.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă