Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 238768 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iulia17

  • Vizitator
Singuratatea in doi
« : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 12:48 »

Vorbim aici despre singuratate si lipsa unui partener potrivit nevoilor noastre, asteptarilor sau planurilor pe care le-am construit fiecare.
Dar la fel de importanta mi se pare si singuratatea in doi, cind statutul oficial este intr-un fel protejat de eticheta “singur/singura”, dar dincolo de usa casei, in spatiul intim si privat nu te mai protejeaza nimic. Si atunci ma intreb: oare cine e mai singur?
Este aceasta singuratate la fel de dureroasa? Dar mai ales, este aceasta o situatie fara iesire?



marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 13:50 »
consider ca singuratatea cuplului sau a individului luat separat e la fel de dureroasa, ma rog apasatoare, frustranta.

depinde numai de noi sa luam atitudine in aceasta "singuratate".

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 12 Martie 2011, 22:51 »
Uneori in aceasta situatie...luminita de capatul tunelului poate fi foarte departe!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #3 : Duminică, 13 Martie 2011, 10:49 »
Apare "luminita"!
Spne: vaaaii ... nu am loc!
Spun: da-te la o parte!
Intru EU! ;) :-*
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #4 : Duminică, 13 Martie 2011, 13:26 »
Sentimentul puternic de singuratate difera de la un om la altul. El este bazat pe perceptia noastra de cat de “uniti” suntem cu ceilalti. Aceasta explica cum ne putem simti singuri chiar si intr-o relatie sau intr-o multime. Intelegerea unor motive pentru care ne simtim izolati de altii ne ajuta sa intelegem de ce suntem raniti.
Totusi este o singura cauza pentru a te simti singur. Pentru ca nu cunoastem pe cineva in care sa avem totala incredere ca va continua sa ne iubeasca si sa ne sprijineasca, suntem incapabili sa ne impartasim gandurile si sentimentele.

Sunt cateva greseli frecvente pe care le facem incercand sa facem fata sentimentului de singuratate. In incercarea de a scapa de singuratatea noastra, ne uitam (singuri) la mai multe filme sau lucram mai multe ore. Unii oameni spera ca un animal de casa, un hobby sau carti de auto-ajutor le vor umple golul.
Fiecare cale ofera doar o speranta temporara intr-un viitor mai luminos. In final, sentimentul de singuratate devine parte a identitatii noastre. Fara sa stim ne izolam mai departe fata de acea relatie perfecta.

Solutia o gasim doar prin socializare, prin cautarea de oameni care sunt asemeni noua, care se potrivesc felului nostru de a fi, care ne pot intelege. Cam aceste lucruri e bine sa le luam in considerare cand ne cautam  prietenii ~ perechea perfecta.


iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #5 : Duminică, 13 Martie 2011, 16:06 »
consider ca singuratatea cuplului sau a individului luat separat e la fel de dureroasa, ma rog apasatoare, frustranta.

depinde numai de noi sa luam atitudine in aceasta "singuratate".

"singuratatea cuplului"... nu cred ca am inteles exact ce inseamna.
eu ma refeream la individul dintr-un cuplu care sufera de singuratate, relatia fiind doar una formala si fara continut.

sunt perfect de acord ca numai de noi depinde. am in jurul meu astfel de persoane (femei in general) care mi se pling ce goala le este relatia si viata de cuplu, fara nimic care sa o mai sustina. si atunci ma intreb: nu e mai bine sa fi singur de unul singur, decat singur legat de cineva ? cel putin asa ai sansa unui nou inceput.


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #6 : Duminică, 13 Martie 2011, 16:46 »
ai inteles perfect la ce m-am referit :)

"si atunci ma intreb: nu e mai bine sa fi singur de unul singur, decat singur legat de cineva ? cel putin asa ai sansa unui nou inceput."

tu ce-ai face in locul acelei persoane care se plange ? :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #7 : Luni, 14 Martie 2011, 07:49 »

eu ma refeream la individul dintr-un cuplu care sufera de singuratate, relatia fiind doar una formala si fara continut.

sunt perfect de acord ca numai de noi depinde. am in jurul meu astfel de persoane (femei in general) care mi se pling ce goala le este relatia si viata de cuplu, fara nimic care sa o mai sustina. si atunci ma intreb: nu e mai bine sa fi singur de unul singur, decat singur legat de cineva ? cel putin asa ai sansa unui nou inceput.


Dupa parerea mea "singuratatea in doi" este semnalul de alarma al unei relatii aproape esuate. La inceput cei doi au obiective in comun apoi apare schimbarea[/i] si se manifesta prin diminuarea atentiei pentru partener.Fiecare partener isi continua viata impartind spatiul cu celalalt, devenit un strain cu care s-a obisnuit, cu care comunica din rutina si de care nu s-ar desparti, pentru ca sunt legati de proiectele comune incepute candva.

In acest moment depinde de cei doi parteneri cum procedeaza mai departe ~sta in puterea lor sa salveze relatia de cuplu sau sa renunte.
Daca cei doi nu mai gasesc motivatia de a ramane impreuna poate ar fi mai bine sa mearga fiecare pe drumul lui.
La o anumita varsta este destul de greu sa-ti mai refaci viata , dar poate este de preferat decat sa fii incatusat intr-un cuplu in care nu mai gasesti armonie si frumusete.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #8 : Luni, 14 Martie 2011, 12:50 »
sunt si relatii de cuplu formale, care supravetuiesc prin vieti paralele...administrativ sunt impreuna, sufleteste si fizic nu...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #9 : Luni, 14 Martie 2011, 14:17 »
sunt si relatii de cuplu formale, care supravetuiesc prin vieti paralele...administrativ sunt impreuna, sufleteste si fizic nu...

absolut, exista si asa ceva ~ dar acestea sunt cazuri mai rare ~ in care intervin considerente financiare, politice, conjucturale~ in care cei doi parteneri aleg sa duca o viata impreuna pentru a avea o imagine sociala adecvata statutului lor.

sau ~ cazul in care cei ~ considerand ca aceasta situatie ii avantajeaza o accepta.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #10 : Luni, 14 Martie 2011, 17:13 »
si iar ajungem la partea financiara, materialista a unei relatii esuate dpdv sentimental...

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #11 : Luni, 14 Martie 2011, 17:19 »
din pacate, da...dar deja nu mai cred in dragoste...sau nu in aia care credeam eu ca ar putea fi...probabil in conventuire, compromis, frica de singuratate, pragmatism da...chiar si obisnuinta, atasament...astea pt mine nu inseamna iubire...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #12 : Luni, 14 Martie 2011, 17:24 »
nuuuuu, sa nu mai spui ca nu crezi in dragoste !!!! :*

niciodata sa nu spui niciodata !!!! :)

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #13 : Luni, 14 Martie 2011, 21:22 »

 din pacate aceste relatii de forma nu cred ca sunt cazuri rare, eu am destule si in familie si in jurul meu.
 nu vreau sa sune prea dur, dar ma intreb daca nu cumva e o forma de lasitate…



Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #14 : Luni, 14 Martie 2011, 22:40 »
iulia, nu e o forma de lasitate, e o forma de educatie ce s-a pomovat pana acum..." altul mai bun nu gasesti",  " e tatal copiilor", ce ai sa faci ca femeie singura", " altii sunt mai rai", "nici eu nu am murit din asat"....sa mai continui...ca le-am auzit atat de des, nu neaparat la mine in familie, ci la cei din jur, la generatiile de macar pana acum...cate femei ai vazut pana mai "ieri" sa divorteze ca nu sunt fericite...putine....acum, da sunt mult mai multe...de ce?....pt ca nu se mai simt chiar atata de depandente de barbati si au evoluat emotional mai mult si vor mai mult....cati barbati ai vazut sa plece ca nu sunt fericiti? ( fara sa plece dupa alta)...aproape nici unul...cati barbati vezi la psihoterapeut ca simte singurataea in doi?...cate femei?
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler