Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239454 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #105 : Duminică, 10 Aprilie 2011, 11:51 »
si cand copiii au 45 de ani?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #106 : Duminică, 10 Aprilie 2011, 12:00 »
am un prieten de 37 ani, parintii lui au divortat la varsta de 75 ani(varsta parintilor) si crede-ma ca a fost afectat.

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #107 : Duminică, 10 Aprilie 2011, 19:44 »
...dar atunci cand copii au peste 23 de ani si parintii se despart...trauma e la fel pt ei?

  Cind am divortat eu, fiicele mele aveau 27, respectiv 25 de ani; si cu toate ca tatal lor era mai mult in alte locuri decit pe-acasa, cu toate ca intelegeau ca situatia era iremediabil compromisa, eu am simtit si stiu sigur ca au suferit pentru ca ne iubeau pe amindoi la fel de mult si nu se puteau impaca cu ideea de a nu mai fi o familie. Din acest motiv, eu am ramas in relatii bune cu tatal lor, chiar si dupa ce el s-a recasatorit. Copiii devin nesiguri si se simt abandonati indiferent de virsta pe care o au ei cind divorteaza parintii.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #108 : Joi, 14 Aprilie 2011, 22:34 »

fireste. dar asta nu te-a facut sa renunti la decizie.



Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #109 : Miercuri, 27 Aprilie 2011, 20:13 »
astazi am auzit o chestie foarte tare ~ o replica (o adaptez un pic !) de genul :
"Pentru noi nu a mai ramas decat statutul de sot si sotie - intre noi nu mai exista loc pentru cuvinte tandre."
 - ce definitie excelenta pentru "singuratatea in doi"

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #110 : Miercuri, 27 Aprilie 2011, 20:17 »
BEEP si vei intelege babusca  :-*

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #111 : Luni, 02 Mai 2011, 01:19 »
Singuratate in doi ... In fiecare zi , cand ne trezim, ne nastem din nou si in fiecare seara murim din nou. Cateodata ai norocul sa te nasti alaturi de cineva drag in fiecare dimineata, alteori te trezesti singur ... oricum ai incepe ziua , nu stii niciodata cum o termini, deci "parerea mea" este sa traiesti fiecare viata (zi) cu bucuria de a descoperii ceva nou , de a invata ceva , de a plange sau bucuria de a rade...daca esti in doi , si acest "doi" chiar inseamna tu si umbra ta , atunci cu atat mai bine , daca esti singur atunci tu si cu tine poti forma un cuplu perfect :)) nu ? aberez pe aici , acum , si rad in sinea mea de mine ca sa nu plang . Adevarul este la mijloc , nu traiesti cu adevarat in doi , decat cateva clipe ratacite iar in majoritatea timpului iti faci probleme si ganduri cum sa "asiguri" acele clipe minunate in doi , cum sa le traiesti in fiecare zi din nou. Poti spune ca tu si cafeaua de dimineata formati un cuplu perfect? Extrapoland, putem creea un cuplu cu orice , sau cu oricine, dar oare rutina nu ucide mintea ? poate murim cate putin in fiecare de minut de "fericire" conjugala...poate ar trebui sa traim fiecare minut descoperind sau incercand sa descoperi un prieten(a) nou... poate chiar asta am cautat si am gasit in Singles Camp ?
O seara minunata tuturor cititorilor de acum , si o o zi minunata celorlalti.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #112 : Luni, 02 Mai 2011, 03:30 »
Bine ai venit @optimus sum. Mi-au placut "aberatiile" tale. Cu totii cautam prieteni, cat mai buni posibil. Dar apropo de prietenie si de singuratatea in doi. Nu stiu in cate cupluri se intampla ca un parterener sa-l considere pe celalalt cel mai bun prieten si viceversa. Am vazut cupluri in care cei doi erau orice, numai cei mai buni prieteni nu. Iar pentru mine, un cuplu ce are ca fundament iubirea si respectul reciproc nu poate fi de conceput (decat formal) fara o prietenie solida intre cei doi. In mod logic, cine-ti poate fi prietenul cel mai bun daca nu partenerul alaturi de care ai ales sa mergi in viata la bine si la rau?!

Stiu, in majoritatea cazurilor nu se intampla asa iar societatea ne invata ca relatia este o competitie, cand ar trebui sa fie o coalitie, si partenerii sunt deseori adversari in loc sa fie aliati. Ceea ce contravine insusi conceptului de relatie/relationare. Eu nu ader la aceasta conceptie utopica si-mi voi pastra in continuare crezul ca partenera trebuie sa fie inainte de toate cea mai buna prietena.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #113 : Luni, 02 Mai 2011, 10:50 »
trebuie sa alegi ca sotie pe femeia care, daca ar fi barbat, ti-ar fi cel mai bun prieten. suna bine, dar praftica ne omoara :(

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #114 : Luni, 02 Mai 2011, 11:00 »
In mod logic, cine-ti poate fi prietenul cel mai bun daca nu partenerul alaturi de care ai ales sa mergi in viata la bine si la rau?!

- foarte bine punctat cerculetz.

trebuie sa alegi ca sotie pe femeia care, daca ar fi barbat, ti-ar fi cel mai bun prieten. suna bine, dar praftica ne omoara.

- mai multa practica, silviu.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #115 : Luni, 02 Mai 2011, 11:18 »
"Stiu, in majoritatea cazurilor nu se intampla asa iar societatea ne invata ca relatia este o competitie, cand ar trebui sa fie o coalitie, si partenerii sunt deseori adversari in loc sa fie aliati."
Te-ai gandit vreodata ca "societatea" suntem noi, cei care o alcatuim ? relatia este o competitie pentru ca omul se afla intr-o permanenta frustrare. Calcam pe cadavre pentru ca asa ne place si nu pentru ca suntem invatati sa o facem , sau suntem impinsi de la spate...competitia este motorul care face lumea sa evolueze...bullsheet ;) budismul mi se pare cel mai aproape de conceptul de a fi OM.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #116 : Luni, 02 Mai 2011, 11:27 »
Citat din: optimus sum
budismul mi se pare cel mai aproape de conceptul de a fi OM.
exact! de asta imi plac thailandezele :)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #117 : Luni, 02 Mai 2011, 13:15 »
trebuie sa alegi ca sotie pe femeia care, daca ar fi barbat

Deja sunt schimbate datele problemei. Si-atunci normal ca nu mai functioneaza "formula" pe care o stim ;)

 
Citat din: silviu link=topic=638.msg34058#msg34058 duoate=1304322614
suna bine, dar praftica ne omoara :(

Ne omoara tocmai pentru ca nu practicam si renuntam dupa prima incercare care nu ne iese :(

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #118 : Luni, 02 Mai 2011, 13:17 »
bunica avea o vorba: decat vai de doi ...
mai bine vai de unul ...

Nu-i mai bine vai de nici unul :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #119 : Luni, 02 Mai 2011, 13:25 »
bunica avea o vorba: decat vai de doi ...
mai bine vai de unul ...

Nu-i mai bine vai de nici unul :)

dispare rostul lui vai! ;)

dar, vai ce bine ar fi ...
nihil sine deo