Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239610 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #135 : Luni, 02 Mai 2011, 14:28 »
offfff, nu mi-ai vazut ghilimelele !  ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #136 : Marți, 03 Mai 2011, 10:32 »
doar le-am ocolit  :D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #137 : Marți, 03 Mai 2011, 10:39 »
nu mai ocoli, mergi de-a dreptul  ;)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #138 : Marți, 03 Mai 2011, 11:09 »
si cu stangul ce fac? :D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #139 : Marți, 03 Mai 2011, 11:11 »
deloc ocol !  ::)

optimus sum

  • Vizitator

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #141 : Marți, 03 Mai 2011, 13:10 »
"Singuratatea in doi" este o specie inrudita cu "bucuria neimpartasita". Se crede ca acestea au aparut imediat dupa extragerea coastei si plamadirea perechii. Pana atunci, "singuratatea in doi" era cunoscuta sub numele de "singuratatea in unul".
"Singuratatea in doi" (solitudinis-vulgaris) este unul dintre cele mai raspandite micro-organisme parazitare: acesta infesteaza purtatorul pe diferite cai, cum ar fi: lipsa de comunicare, incompatibilitatea, uitarea, renuntarea.
Dezvoltarea acesteia este stimulata de eventualele carente de compasiune si empatie ale purtatorului, ca perioade propice de instalare semnalandu-se situatiile grele, perioadele de plictis si perioadele in care raportul vis/realitate prezinta cresteri semnificative.
Solitudinis-vulgaris infesteaza ambii parteneri si se manifesta sub forma nodurilor amare, localizate la nivelul esofagului, produce stari de anxietate si depresie, fiind raportate cazuri in care partenerii, ascunzandu-se unul de celalalt, se frang din mijloc, tac, si au senzatia ca intreaga viata le trece prin fata ochilor. Persoanele care ajung in acest stadiu, au tendinta de a-si frange mainile si simt nevoia coplesitoare de a putea repara greselile trecutului. Imposibilitatea acestei actiuni, ii poate face sa atinga nivele ridicate ale frustrarii.
Fiind un organism evoluat, solitudinis-vulgaris nu isi distruge gazda. Singurul remediu cunoscut se pare ca este dorinta persoanei infestate de a se vindeca. Aceasta trebuie sa se concentreze asupra slabiciunilor care au permis instalarea micro-organismului si sa lupte impotriva acestora. In cazuri extreme, singura modalitate de vindecare este separarea definitiva a partenerilor: solitudinis-vulgaris, banala "singuratate in doi" nu traieste decat prin mimetism. Separarea poate altera structura acesteia, conducand la o forma primitiva a ei, si anume "solitudinis-solitarium". Aceasta reface conditiile primordiale, care sunt mai usor de inteles si de gestionat.
Studii recente efectuate asupra acestui organism parazitar releva faptul ca dezvoltarea sa este inhibata prin comunicare, dar inca nu este bine precizat ce inseamna aceasta si daca terapia nu are, cumva, doar natura profilactica.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #142 : Marți, 03 Mai 2011, 13:22 »
O evaluare sincera ... conteaza mai mult decat orice informatie ...
nihil sine deo

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #143 : Vineri, 06 Mai 2011, 15:00 »

Pina la urma cred ca fiecare accepta cit ii permite gradul de confort personal: tolerezi situatia si te-ai adaptat la ea, adica “merge si asa”, atunci stai intr-o astfel de relatie.
Nu poti sa mai accepti si vrei sa incepi alta etapa, atunci te desprinzi.
Dificultatea e cred pt cei care nu mai vad alternativa dupa o astfel de decizie.

Obisnuinta e precum rugina. (Marquez)


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #144 : Vineri, 06 Mai 2011, 17:09 »
ei ... as ...
dar ... nu am ruginit niciodata! dimpotriva!

cred ca rugina asta... este toxina relatiei ...
daca ai calgonul in tine ...
nihil sine deo

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #145 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 13:37 »

adevar graisi!! si ca si rugina maninca incet dar sigur...
dar calgonul ce ar trebui sa fie?


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #146 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 13:44 »
puterea de a fii intotdeauna TU ... si totusi nou! ;)
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #147 : Luni, 09 Mai 2011, 09:41 »
@pe_jumate:

hmm, si eu unde scriu care e elementul doi la femei (ca comunicarea era de fapt abia pe locul 3) ? unde sa ma duc sa zic importanta ”implicarii totale” a barbatului ca declansator al nevoii de iubire fizica la femeie?? ha?
na, ca am zis-o.. astept represalii..
 

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #148 : Miercuri, 11 Mai 2011, 17:41 »
puterea de a fii intotdeauna TU ... si totusi nou! ;)

asta mi se pare cel mai greu de realizat. ca parca sunt din ce in ce mai ...veche


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #149 : Joi, 12 Mai 2011, 10:45 »
hmm, si eu unde scriu care e elementul doi la femei (ca comunicarea era de fapt abia pe locul 3) ? unde sa ma duc sa zic importanta ”implicarii totale” a barbatului ca declansator al nevoii de iubire fizica la femeie?? ha?
na, ca am zis-o.. astept represalii..

carmen, spune-mi te rog(iertare daca n-am inteles bine)
- declansarea nevoii de iubire fizica la femei sa se realizeze dupa ce barbatul/partenerul se implica total ?