Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 240244 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #255 : Marți, 31 Mai 2011, 22:32 »
tu ai un fix... poate si eu am unu...ce facem ? eu zic alba , tu zici neagra...nimeni nu intervine ...
ramane ca tine si eu raman cu parerea mea ...ok ?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #256 : Marți, 31 Mai 2011, 22:34 »
sum, ce zice iulia e adevart. stiu cazuri de cupluri care nu se despart, desi nu se mai suporta, din cauza lipsei banilor...au impreuna o casa pe care nu o pot imparti si nu pot face astfel incat fiecare sa aiba un camin...sunt straini si singuri in doi din cauza lipsei prapaditilor de bani...daca ar fi avut posibilitatea sa mai cumpere macar o garsoniera, sau sa plateasca o chirie, demult si-ar fi spus "la revedere"...mai bine un partaj inversunat decat o saracie de te tine prizonier intr-o casnicie chinuitoare.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #257 : Marți, 31 Mai 2011, 22:34 »
iaca am intervenit eu  :P

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #258 : Marți, 31 Mai 2011, 22:35 »
exista oameni care au in loc de o relatie doar un contract, sunt doar colegi de casa, stau impreuna in virtutea inertiei, pentru ca le e greu sa faca si sa desfaca din nou de la inceput cea mai ramas din viata si drumul lor impreuna.
daca printr-o minune incepind de a doua zi ar scapa de datorii, obligatii, raspunderi, de impartit casa, mobila, tv, ce fac cu banii la partaj, imi ajunge sa iau alta, cum ma descurc cu copilul, etc etc alta ar fi situatia si cu totul alta perspectiva din care ar privi lucrurile.
intr-un cuvint s-ar elibera de constringeri si ar avea alt nivel sau grad de libertate in alegeri. constringerile sunt un balast si te limiteaza in alegeri. e ca si cum m-ai intreba pe mine acum unde vrei sa pleci in vacanta, ca doar esti libera sa pleci oriunde. nu, nu sunt libera decat intre limitele statusului meu economic. aia imi permit, alea imi vor fi alegerile.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #259 : Marți, 31 Mai 2011, 22:37 »
    La varianta "bani" exista doua cazuri: ati facut totul impreuna de la zero, dar diferenta data de avere v-a ridicat in asanumitul high life si deja nu va mai vedeti compatibili, dar fiinca sunteti "moderni" traiti vieti separate si doar in public sunteti 'protocolari", deci falsi. A doua varianta e cand unul a avut bani si si-a legat viata de unul fara aceasta "calitate"! Primul nu va sti niciodata cat a fost iubire si cat interes in mariajul asta! Si acesta isi merita soarta! Daca a "cumparat" cu bani grei marfa ieftina... e problema lui! Si riscul lui!
    Dureros este atunci cand unul dintre cei doi, fara legatura cu partea materiala, chiar il mai iubeste pe celalalt si in numele acestei iubiri suporta umilinte si magarii! Si asta de obicei o fac femeile!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #260 : Marți, 31 Mai 2011, 22:38 »
cred ca 50% din femeile maritate cu copii, stau in casnicii terminate de teama ca nu-si vor putea creste copiii singure....prea putine au curajul sa infrunte perspectiva neagra a unui chin financiar...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #261 : Marți, 31 Mai 2011, 22:39 »

vezi Opt de aici vine diferenta, de la mentalitatile diferite pe care le au barbatii si femeile


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #262 : Marți, 31 Mai 2011, 22:39 »
iar eu stiu oameni care nu se desparta ca sa nu sparga afacerea de familie , sa piarda banii pe care-i au...
fiecare stim ceva diferit ...ce facem ?...
si stiu oameni care se iubeau, dar din cauza ca nu aveau stiinta de a face bani , din cauza necazurilor s-au despartit...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #263 : Marți, 31 Mai 2011, 22:40 »
sigur, exista si varianta asta...acestia sunt papagali.  :D

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #264 : Marți, 31 Mai 2011, 22:44 »
sigur, exista si varianta asta...acestia sunt papagali.  :D
si ceilati nu sunt ? in fine ...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #265 : Marți, 31 Mai 2011, 22:44 »

deci tu personal, in situatia descrisa, ai accepta singuratatea in doi si compromisul de teama ca pierzi banii?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #266 : Marți, 31 Mai 2011, 22:46 »
ba da. toti cei care raman intr-o relatie, din alt motiv decat dragostea sau macar afectiunea pentru celalalt (fie el banii multi, fie el lipsa banilor), sunt papagali.  :P

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #267 : Marți, 31 Mai 2011, 22:46 »
nu stiu ce as face .. probabil ca da ...sau nu ? nu stiu ...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #268 : Marți, 31 Mai 2011, 22:48 »

probabil ca niciunul nu stim pina nu suntem acolo. dar un lucru e clar: iti trebuie curaj in fata marilor decizii.


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #269 : Marți, 31 Mai 2011, 22:51 »
mai, voi v-ati contrazis aiurea, caci ambele variante au adevarul lor...greseala a fost ca le-ati comparat, incercand sa anulati valoarea de adevar a afirmatiei celuilalt. si bogatii se despart greu, ca sa nu-si divizeze averea, si saracii se despat greu, ca nu pot ramane, fiecare, cu un minimum de confort al existentei... deci, toata lumea se desparte greu  ;D