Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239350 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #285 : Joi, 02 Iunie 2011, 21:51 »
oamenii nu se schimba...sunt aceiasi de la inceput...doar noi ii vedem cu alti ochi :(
cateodata se intampla sa-i vezi mai bine cand nu-i mai ai langa tine ...cateodata iti dai seama ca nu ai vazut valoarea lor cu adevarat decat cand incep sa-ti lipseasca , alteori vezi nonvaloarea lor si constati ca de fapt ai vazut valoare unde nu era de fapt nimic... ambele cazuri sunt valabile pentru ati da dreptate fortuna draga mea...

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #286 : Joi, 02 Iunie 2011, 22:06 »
Oamenii nu se schimba ziceti voi, dar îi putem disciplina?

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #287 : Joi, 02 Iunie 2011, 22:26 »

atunci cand nu-i ai langa tine iti lipsesc cu bunele si cu relele pe care le aveau...daca tot ce poti sa vezi la ei e doar nonvaloare, atunci nu-ti mai lipsesc...

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #288 : Joi, 02 Iunie 2011, 22:30 »
Oamenii nu se schimba ziceti voi, dar îi putem disciplina?

parerea mea este ca nu...nu poti schimba pe nimeni...un om se poate schimba doar aparent si in anumite circumstante, dar fondul lui este acelasi...il accepti asa cum este sau nu te mai incurci sperand ca se va schimba... :(

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #289 : Vineri, 03 Iunie 2011, 19:47 »

Ma gindesc ca doi oameni care nu mai au in comun sentimentele care i-au legat pina atunci pot decide sa ramina impreuna din cauza unor motive economico-profesionale sau altele habar n-am care.
Dar de ce sa nu-si implineasca fiecare si nevoile afective separat daca le-au epuizat pe alea pe care le aveau impreuna? Trebuie condamnati pentru asta?

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #290 : Vineri, 03 Iunie 2011, 19:57 »

nu cred ca poti darui totul intr-o relatie, atata timp cat trebuie sa te imparti in doua locuri...cu atat mai mult daca este vorba despre o relatie pe care trebuie sa o tii ascunsa...

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #291 : Vineri, 03 Iunie 2011, 22:09 »
Nu e musai sa te imparti (parteneriatul presupune altceva), nu trebuie sa tii alta relatie ascunsa daca e de comun acord si nu cred ca la un moment dat mai vrei sa daruiesti totul...cu timpul masura e alta...si nevoile afective nu presupune neaparat o alta relatie cu altcineva....dar ai libertatea de a putea pleca cu prieteni, prietene, faci concedii separat si ai preocupari ce nu il includ pe celalalt fara sa ti "impute" asta. Dar ca sa traiesti sub acelasi acoperis ca doi buni prieteni, respectandu-te si reusind sa gestionezi jumi-juma totul, fara aluzii, rautati si orice altceva negativ , presupune doi oameni evoluati in anumite conceptii.
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #292 : Sâmbătă, 04 Iunie 2011, 14:45 »

nu cred ca poti darui totul intr-o relatie, atata timp cat trebuie sa te imparti in doua locuri...cu atat mai mult daca este vorba despre o relatie pe care trebuie sa o tii ascunsa...

dar oare persoana cu care ai o relatie ascunsa se simte bine stand in umbra? nu se simte frustrata?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #293 : Sâmbătă, 04 Iunie 2011, 20:19 »
o relatie "ascunsa" in care cei doi se vad doar pe furis si cand apuca  - nu poate fi decat una trecatoare bazata pe instincte primare - care trece destul de repede

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #294 : Sâmbătă, 04 Iunie 2011, 21:36 »
stiu relatii ascunse de 11, 15, 20 de ani....nu cred ca sunt bazate doar pe instincte primare...unele sunt ascunse "fictiv", toata lumea stie dar toata lumea se preface ca nu stie...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #295 : Sâmbătă, 04 Iunie 2011, 21:52 »
inseamna ca face fiecare un compromis...si cel care este tinut "ascuns" si cel din relatia oficiala

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #296 : Duminică, 05 Iunie 2011, 00:13 »
Nu e musai sa te imparti (parteneriatul presupune altceva), nu trebuie sa tii alta relatie ascunsa daca e de comun acord si nu cred ca la un moment dat mai vrei sa daruiesti totul...cu timpul masura e alta...si nevoile afective nu presupune neaparat o alta relatie cu altcineva....dar ai libertatea de a putea pleca cu prieteni, prietene, faci concedii separat si ai preocupari ce nu il includ pe celalalt fara sa ti "impute" asta. Dar ca sa traiesti sub acelasi acoperis ca doi buni prieteni, respectandu-te si reusind sa gestionezi jumi-juma totul, fara aluzii, rautati si orice altceva negativ , presupune doi oameni evoluati in anumite conceptii.

deci sa vedem daca am inteles bine....cei doi nu se mai iubesc, dar sunt atat de open minded, incat decid sa traiasca sub acelasi acoperis, fiecare avand insa propria viata in care celalalt nu are ce cauta...Eu vad aici doua variante:
Prima, cand ce doi sunt foarte bogati, independenti financiar, dar decid sa imparta aceeasi casa de dragul copiilor...In acest caz, copiii sunt crescuti de bona, menajul este facut de servitori...in general toate treburile casei si din afara casei sunt facute de terte persoane, astfel ca cei doi nu prea se intersecteaza, deci traiul sub acelasi acoperis nu are de ce sa le perturbe existenta...toata lumea este fericita, inclusiv copiii care oricum sunt crescuti de bona :)

A doua varianta, cand cei doi nu au o situatie financiara stralucita, deci nu-si permit bona si servitori...In cazul asta nu pot sa nu ma intreb, oare cum reusesc cei doi sa gestioneze totul jumi-juma (inteleg prin asta toate cheltuielile casei, treburile gospodaresti, cresterea copiilor) ???... care este cantitatea de toleranta necesara pentru a-l accepta pe celalalt in cotidianul tau, cu tot bagajul de defecte pe care il are...ca doar e om si el ???...., defecte pe care acum nu mai poti sa le tolerezi. Cei care traiesc intr-o astfel de relatie nu pot fi prieteni si cu siguranta respectul nu mai exista de ceva vreme intre ei...Stau impreuna pentru ca nu au alta varianta...Toata lumea sufera, inclusiv copii care simt ca parintii lor nu se mai iubesc :-[...

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #297 : Duminică, 05 Iunie 2011, 00:19 »
stiu relatii ascunse de 11, 15, 20 de ani....nu cred ca sunt bazate doar pe instincte primare...unele sunt ascunse "fictiv", toata lumea stie dar toata lumea se preface ca nu stie...

...si toata lumea sufera...momente jenante, mustrari de constiinta si multa, multa ipocrizie :-[

Offline lotus_flower

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #298 : Duminică, 05 Iunie 2011, 00:34 »
din pacate, si eu cunosc ambele variante....si permanent, a aparut scuza ,, spre binele copiilor"...care bine?!
am auzit si spusele unui copil ,,parintii mei stau impreuna dar eu stiu ca nu se mai iubesc; ei nu se mai tin de mana , mama nu-l pupa pe tata cum am vazut eu la alti parinti"....
ajung tot mai mult la concluzia ca este doar o scuza comoda pentru ambele parti, care nu au curajul sa infrunte realitatea si sansa unei noi vieti responsabile.....e mai simplu la ,,acoperisul" unei casnicii ratate dar umflate cu pompa comoditatii.....

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #299 : Duminică, 05 Iunie 2011, 10:07 »
din pacate, si eu cunosc ambele variante....si permanent, a aparut scuza ,, spre binele copiilor"...care bine?!

Cum sunt afectaţi copiii de divorţul părinţilor

Anxietate, senzaţiea de singurătate, stimă de sine scăzută şi tristeţe sunt cele mai importante trăiri ale micuţilor, "victime" ale divorţului părinţilor. Efectele negative se resimt şi prin prisma rezultatele şcolare, care scad drastic.

În mod normal, copiii nu resimt aceste stări în perioda de dinaintea separării părinţilor, deşi sunt afectaţi de ce se întâmplă. Cele mai multe probleme de adaptare apar odată cu divorţul, arată un studiu american realizat pe 3.600 de copii de grădiniţă, efectuat la Universitatea Madison din Wisconsin şi publicat în  American Sociological Review.