Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239457 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #300 : Duminică, 05 Iunie 2011, 10:19 »

Anxietate, senzaţiea de singurătate, stimă de sine scăzută şi tristeţe sunt cele mai importante trăiri ale micuţilor, "victime" ale divorţului părinţilor. Efectele negative se resimt şi prin prisma rezultatele şcolare, care scad drastic.


Copii cred ca sufera si atunci cand parintii raman impreuna, dar nu se mai inteleg...ii afecteaza certurile, discutiile in contradictoriu...se creeaza o tensiune pe care o simte toata lumea.
Ma gandesc ca poate pe copii ii ajuta mai mult discutiile si sa li se explice situatia, decat sa traiasca la nesfarsit intr-un mediu tensionat.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #301 : Duminică, 05 Iunie 2011, 11:34 »
in orice familie exista certuri si discutii contradictorii care ii afecteaza pe copii :(

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #302 : Duminică, 05 Iunie 2011, 12:19 »
asa este...exista certuri in orice familie, dar nu mereu, daca relatia este bazata pe iubire sigur exista si impacari  :)

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #303 : Duminică, 05 Iunie 2011, 12:21 »
de acord cu tine adda :)...un copil nu poate fi fericit intr-o familie dominata de ostilitate, agresiune si stari tensionate :-[...e o mare pacaleala sa spui ca stai intr-o casnicie de dragul copiilor...copiii inteleg mai bine decat ne inchipuim noi ce se intampla cu parintii lor...Colipul meu nu avea impliniti 3 ani cand m-a intrebat: "mama, tu de ce nu-l pupi pe tata?"...cand l-am intrebat de ce sa-l pup, el mi-a raspuns: "ca sa te iubeasca" :)...Deci el la varsta aceea si-a dat seama ca intre mine si tatal lui nu mai exista dragoste, :(...in ciuda faptului ca niciodata nu l-am facut partas la neintelegerile dintre noi...Dupa 2 ani am divortat si regret ca nu am facut-o mai devreme...Mi-as fi scutit copilul sa traiasca atat de mult timp intr-un mediu ostil, pe care oricat am incercat sa-l maschez el tot l-a perceput... :-[

Offline lotus_flower

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #304 : Duminică, 05 Iunie 2011, 12:30 »
in orice familie exista certuri si discutii contradictorii care ii afecteaza pe copii :(

da, Silviu, exista ....dar mai exista si iubire si dorinta de a le gasi o solutie...nu orice conflict e menit a fi un bau-bau...acel conflict poate avea si menirea de a dezamorsa ceva si a limpezi anumite lucruri...dar intelepciunea de a armoniza contrariile vine cu timpul si cu acceptul celor doua parti ....eu , personal, nu sunt de acord cu varianta ,,fiecare cu viata lui, si ramanem impreuna sub un acoperis de dragul copiilor".....da, sunt de acord cu varianta ,,ramanem impreuna sa CONSTRUIM ceva CU NOI de dragul copiilor, sa gasim solutii "..
in al doilea rand, nu cred in ,,diverse studii si studiulete" ale ,,diversilor cercetatori si cercetasi" care intr-un an vin cu o ,,descoperire" si in al doilea an vin cu inversul descoperirii.....exista multa manipulare subliminala in diversele stiri....intrebati la sursa copiii.....cand le castigati sinceritatea si increderea....

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #305 : Duminică, 05 Iunie 2011, 12:34 »
stiu ca eu nu sunt in masura sa dau sfaturi, nu am copii ca sa stiu cat sufera, dar am asistat la diverse situatii si mi-am dat seama ca un copil este afectat . El are nevoie de dragoste si atentie, e la anii cand incepe sa isi formeze personalitatea.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #306 : Duminică, 05 Iunie 2011, 12:45 »
cunosc pe cineva care scrie la un ziar si care a recunoscut ca pentru a se vinde mai bine ziarul mai baga si cate un articol ca s-a descoperit nu stiu ce....sau s-a facut o statistica ce demonstreaza ....si care nu au niciun fundament real :-[ :-[

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #307 : Duminică, 05 Iunie 2011, 14:07 »
asa este...exista certuri in orice familie, dar nu mereu, daca relatia este bazata pe iubire sigur exista si impacari  :)
atat timp cat cei doi soti se vor iubi vor exista si impacari :) sigur ca pentru un copil este ideal sa traiasca intr-o familie in care sotii se pupa toata ziua, isi spun "te iubesc" din 5 in 5 minute si se plimba mana-n mana chiar si prin casa. numai ca iubirea asta nu dureaza prea mult :(

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #308 : Duminică, 05 Iunie 2011, 14:21 »
sotii se pupa toata ziua, isi spun "te iubesc" din 5 in 5 minute si se plimba mana-n mana chiar si prin casa. numai ca iubirea asta nu dureaza prea mult :(

exista asa ceva ??? :o

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #309 : Duminică, 05 Iunie 2011, 14:31 »

aia cu “… au trait fericiti pina la adinci batrineti” mie mi se pare cea mai cinica minciuna.


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #310 : Duminică, 05 Iunie 2011, 14:57 »
de acord cu tine adda :)...un copil nu poate fi fericit intr-o familie dominata de ostilitate, agresiune si stari tensionate :-[...e o mare pacaleala sa spui ca stai intr-o casnicie de dragul copiilor...copiii inteleg mai bine decat ne inchipuim noi ce se intampla cu parintii lor...Colipul meu nu avea impliniti 3 ani cand m-a intrebat: "mama, tu de ce nu-l pupi pe tata?"...cand l-am intrebat de ce sa-l pup, el mi-a raspuns: "ca sa te iubeasca" :)...Deci el la varsta aceea si-a dat seama ca intre mine si tatal lui nu mai exista dragoste, :(...in ciuda faptului ca niciodata nu l-am facut partas la neintelegerile dintre noi...Dupa 2 ani am divortat si regret ca nu am facut-o mai devreme...Mi-as fi scutit copilul sa traiasca atat de mult timp intr-un mediu ostil, pe care oricat am incercat sa-l maschez el tot l-a perceput... :-[

fortuna, copii au parca un al saselea simt - mai ales in ceea ce ii priveste pe parinti - parca sunt un fel de bodyguarzi  ai casei - in sinea lor isi doresc ca totul sa mearga bine ca universul lor sa nu fie "innorat" de atmosfera ostila dintre cei doi
"singuratatea in doi" e peceputa la fel de bine de ei ca si cei mari -in astfel de momente copii inceteaza sa mai fie copii 

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #311 : Duminică, 05 Iunie 2011, 16:05 »
asa este...exista certuri in orice familie, dar nu mereu, daca relatia este bazata pe iubire sigur exista si impacari  :)
atat timp cat cei doi soti se vor iubi vor exista si impacari :) sigur ca pentru un copil este ideal sa traiasca intr-o familie in care sotii se pupa toata ziua, isi spun "te iubesc" din 5 in 5 minute si se plimba mana-n mana chiar si prin casa. numai ca iubirea asta nu dureaza prea mult :(
eu zic sa nu impingem totul la extrem...crezi ca nu poate exista un echilibru?
nici nu ma astept sa fie relatia "perfecta", nu cred in vorba aia cu "au trait fericiti pana la adanci batraneti ",
dar nici sa ne complacem intr-o relatie chinuita...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #312 : Luni, 06 Iunie 2011, 21:13 »

Stii cum vad eu asta? Ca si cum ai piciorul prins in capcana si nu poti sa te misti dar vezi prin usa deschisa cit de frumos este afara. Iar pericolul cel mai mare nu mi se pare moartea relatiei in sine, ci a capacitatii lor de a mai iubi. Mai bine singura si linistita decat nefericita linga cineva la fel de nefericit.


Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #313 : Luni, 06 Iunie 2011, 22:27 »

 Mai bine singura si linistita decat nefericita linga cineva la fel de nefericit.



asa este...dar stii cat de multi oameni, in special femei, sunt care gandesc "rau cu rau, dar mai rau fara rau" :(...Oare ce ii tine blocati pe oameni intr-o relatie care nu nu mai merge? :(...eliminam dependenta financiara, care din pacate este atat de des intalnita in ziua de azi...exista totusi cupluri care se incapataneaza sa mearga inainte, in ciuda faptului ca totul intre ei a murit...dragoste, respect, compasiune  ???

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #314 : Luni, 06 Iunie 2011, 22:47 »
cred ca obisnuinta , forti , apoi teama ca fara iluzia aia de sprijin o sa fie si mai greu , frica de a "rupe pisica-n doua " , teama de gura lumii ( din pacate mai sunt si astfel de cazuri ) si , nu in ultimul rand , un soi de dorinta din subcostient de a nu-i da drumul sa plece omului despre care are convingerea ca-i apartine . sti tu vorba aia : bun, rau , e al meu .
e greu de inteles ca nimeni nu apartine nimanui si ca un cuplu trebuie ( cel putin in teorie , pt ca in practica nu e mereu asa ) sa ramana impreuna atat timp cat ambilor parteneri le e bine asa .

motivatia : "am stat cu el/ea de dragul copiilor , ascunde de cele mai multe ori lasitate , comoditate ori , de ce nu , lipsa alternativei