Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239958 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #315 : Luni, 06 Iunie 2011, 23:02 »

asa este janet, dar oare nu e vorba aici de egoism, prostie :(....sau mai bine sa nu judecam :(...cine suntem noi sa aruncam cu piatra :(...cunosc atat de multe cupluri nefericite...de fapt nu stiu daca exista cu adevarat cupluri fericite...si ma doare inima gandindu-ma la viata cenusie, nelinistea si nemultmirea pe care le traiesc...Doamne, dupa ce am divortat o buna bucata de vreme nu mi-a venit sa cred ca poti trai atat de bine fiind singura ..eu si copilul meu...tot ce mi-am dorit a fost sa-mi recapat linistea...nu m-a interesat ca am plecat dintr-o casa confortabila, intr-una mica si cu chirie, ca trebuia sa-mi socotesc fiecare banut pentru a-mi ajunge de la un salariu la altul...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #316 : Marți, 07 Iunie 2011, 17:43 »

nu judecam pe nimeni, eu cel putin nu am sesizat asta la cineva, dar avem o opinie si putem s-o exprimam.
asa se vad lucrurile din afara, si uneori desi stim si singuri, avem nevoie sa auzim de la altul adevarul


julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #317 : Vineri, 24 Iunie 2011, 21:44 »

motivatia : "am stat cu el/ea de dragul copiilor , ascunde de cele mai multe ori lasitate , comoditate ori , de ce nu , lipsa alternativei

asta cu lipsa alternativei, nu-s ce sa zic...
parca nu e chiar asa
aaaa, ca nu mai e la fel ca inainte si poate dpdv material lucrurile stateau mai bine, da sunt de acord.
dar dpdv psiho-emotional, afectiv... alta poveste

Offline Geta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #318 : Duminică, 26 Iunie 2011, 17:48 »
mda.Am repetat aceste cuvinte ani in sir ......pana cand intro zi m-am decis ca este cazul sa iau "taurul de coarne" si sa iau o hotarare .Desigur nu a fost usor si nici prea placut , trebuie sa recunosc, dar,acum ca sunt singura singurica este mult , mult mai bine decat singura in doi.Cine nu a trecut prin aceste stari , este putin probabil sa le inteleaga in profunzime, mai mult le poate intui .Oricum , eu personal as sfatui pe toti ,cei care o perioada de timp nu se mai pot intelege in relatia de cuplu ,sa discute acest aspect si sa ia rapid o   decizie .Altfel , relatia intra intrun declin foarte greu de reabilitat.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #319 : Luni, 27 Iunie 2011, 10:34 »
de multe ori luati taurul de coarne, luati o hotarare pe care o justificati apoi toata viata fata de voi si de ceilalti incercand sa va mintiti ca a fost o hotarare buna... de ce exista totusi regrete si "poate" si "dar daca" si "sunt sigura ca nu aveam ce face" ... chiar nu aveati ce face ? chiar nu existau alte solutii, ci doar despartirea de omul iubit odata ? cum s-a ajuns la punctul mort? cine a scos din viteza caruta? prea multe intrebari fara un raspuns ...

Offline Geta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #320 : Luni, 27 Iunie 2011, 12:31 »
in situatia in care "omul iubit odata" nu te mai vrea , chiar ca nu mai ai ce sa faci.Trebuie sa o iei de buna si sa te dai la o parte sa ii creezi omului spatiu, lumina, aer.Asa am considerat eu si acum zic ca am facut foarte bine.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #321 : Luni, 27 Iunie 2011, 12:35 »
in situatia in care "omul iubit odata" nu te mai vrea , chiar ca nu mai ai ce sa faci.Trebuie sa o iei de buna si sa te dai la o parte sa ii creezi omului spatiu, lumina, aer.Asa am considerat eu si acum zic ca am facut foarte bine.
de ce nu te mai vrea ? i-a cazut un meteorit in cap ? poate in loc sa "te dai la o parte", era mai bine sa vezi de ce te-a vrut odata, si apoi de ce nu te mai vrea ...si poate schimbai "nu te mai vrea" cu "te vrea din nou"... sau poate e mai usor sa te dai la o parte si sa te victimizezi ? sau nu ?

Offline Geta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #322 : Luni, 27 Iunie 2011, 12:48 »
esti foarte dragut.....In situatia in care partenerul cu care ai trait aani de zile  isi gaseste alta partenera de care nu mai vrea sa se desparta , ce mai e de facut?Ori accepti traiul in trei ori te dai frumusel la o parte sa-i creezi omului spatiu.Dragoste cu sila nu se poate .Dupa lungi si "n " negocieri... tot degeaba , asa ca ....mai bine asa.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #323 : Luni, 27 Iunie 2011, 12:51 »
esti foarte dragut.....In situatia in care partenerul cu care ai trait aani de zile  isi gaseste alta partenera de care nu mai vrea sa se desparta , ce mai e de facut?Ori accepti traiul in trei ori te dai frumusel la o parte sa-i creezi omului spatiu.Dragoste cu sila nu se poate .Dupa lungi si "n " negocieri... tot degeaba , asa ca ....mai bine asa.
o bataie ai incercat sa-i dai ? lu' partenera... tu lupti pentru omul tau dandu-te la o parte ?  :P
de ce a cautat alta partenera ? de rau ce este el sau ca-i lipsea ceva ? e prea complicat , dar daca la fel am proceda si la serviciile noastre cat de repede am ramane fara ele ?

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #324 : Luni, 27 Iunie 2011, 13:07 »
optimus, asat cu vrutul si nevrutul...nu toata lumea accepta ca pasiunea dispare si ca dragostea ar fi ceva molcom, plicticos si monoton...unii au nevoie de adrenalina...sa te lupti pt cineva????...dar de ce?...pt ca daca ne iubim pe noi insine nu avem de ce alerga dupa cai verzi pe pereti...iubirea se ofera si se primeste...hai sa nu amestecam traiul in comun din diferite considerente cu sentimentul de iubire, pt ca ceea ce se traieste cel putin la noi, in acest context si spatiu carpato-dunarean numai iubire nu se numeste...iubirea sta landa tine si e o alegere pana la urma...iubirea poate exista dar nu mereu pt aceeasi persoana...unii vor adrenalina, altii stabilitate, altii sa se sprijine financiar...eu cred ca suntem departe de a vorbi despre iubire!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #325 : Luni, 27 Iunie 2011, 13:10 »
acum cateva zile am gasit asta...deci mai e cale luga pana vom sti sa iubim: trist dar adevarat, asa ceva nu ne-a invatat nimenea....

Cum recunoastem o iubire conditionata de una neconditionata

Felul in care sti sa iubesti il inveti din familie, cum te-au iubit parintii tai, asa iti vei iubi si tu sotia, copii, si pe toti ceilalti oameni cu care vii in contact.

Iubirea conditionata e acea iubire care este oferita unei persoane in scopul obtinerii unui beneficiu moral (confort afectiv, sa nu simti singuratatea), sexual, material (bani, obiecte).

Daca un parinte ii ofera copilului sau orice, afectiune, lucruri materiale, spunandu-i:

"noi te-am iubit mult cand erai mic, sa nu ne lasi singuri la batranete"
sau
"noi am investit mult (bani) in tine ca sa fi un om realizat, ajuta-ne si pe noi acum"
sau
iti dau asta dar faci asta, nu altceva, sa nu risipesti banii
etc.

Cand parintii ofera copiilor lor orice fara a pune conditii, si fara ai face dependenti afectiv de ei, atunci avem ceea ce se cheama viitori adulti care vor fi oameni puternici, care cand ofera ceva niciodata nu asteapta sa aiba un beneficiu in schimb.

Sa vedem acum cum recunoastem un om care "iubeste" conditionat.

1. Se teme de singuratate, devine dependent afectiv de partenerul sau de viata fara de care nu se poate desparti prea mult
2. Nu-si poate parasi locul de nastere, daramite tara fara sa nu sufere toata viata
3. Un barbat care i se pare ca s-a indragostit de o femeie, sau ca o place, doreste numaidecat sa se culce cu ea, ca doar de aceea o iubeste, nu-i asa? Orice refuz al ei il va infuria la culme. Asa recunoaste femeia ca are de a face cu un viitor agresor fizic si psihic.
4. Poti sa fi indragostit realmente, daca nu sti sa iubeste neconditionant, e degeaba, se termina prost, va deveni o relatie agresor-victima
5. Indragostirea poate sa dispara in timp, dar daca in scriptul tau e imprimat modul de a iubi neconditionat, vei fi fericit toata viata
6. Cei care iubesc conditionat sunt viitori victime care vor deveni dependente de ceea ce asteapta sa primeasca de la cel caruia considera ca-i ofera afectiune, si anume asteapta bani, atentii, cadouri peste cadouri, etc).
7. Cu timpul, cei deprinsi sa ofere dragoste conditionat, devin f egoisti, apoi suspiciosi cand partenerul nu mai e atat de atent cu el,din suspicios devine manipulator pentru a obtine ceea ce doreste, si in cele din urma paranoic.
8. Orice cadou care vine din dragoste conditionata nu e un cadou, e fie mita de impacare a agresorului fata de victima sa satula de abuzuri, fie e facut cu un scop, pentru a primi altceva in schimb
9. Cel care iubeste conditionat, nu poate crede ca exista oameni care pot oferi ceva fara sa aiba vreun interes, asteapta sex daca ofera afectiune, asteapta laude daca are un anumit succes, asteapta contra-cadou daca ofera si el vreun cadou

10. Culmea IUBIRII NECONDITIONATE, GENERALIZATE se regaseste in sfaturile lui Isus:
"Iubiti-va dusmanii" sau
"Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac"
sau
"Iarta si vei trai" - fiindca cine nu iarta, devine paranoic, si poate muri de ura .
11.Culmea iubirii conditionate e "violul", care e si psihic (trauma psihica), fiindca este
perceput de victima ca pe o posesie a trupului si a sufletului rapid si direct prin forta, violenta fizica.
Violatorii sunt atat de egoisti incat nici macar nu mai au rabdare sa manipuleze o femeie pentru a o poseda in scopul satisfacerii nevoilor sale primare.
12. Daca nu constientizam ca iubim conditionat, vom fi toata viata dependenti afectiv, emotional, sexual, material de orice persoana care ne poate satisface aceste nevoi.
13. Dragostea conditionata duce la o dependenta identica cu cea de droguri.
14. Cand incepem o relatie cu o persoana de sex opus, oferim la inceput afectiune necontitionata, pe o perioada rezonabila de timp, cateva luni, dupa care observam atent partenerul daca ne urmeaza, ce reactii are, putem sa-l supunem la teste. Daca el pica testele, decidem ce facem, continuam la acelasi nivel sau renuntam. Dar nicidecum nu ne implicam in relatie complet (a pune sufletul pe tava). In final, nu e nevoie de sex ca sa sti ca cel de langa tine te iubeste la acelasi nivel cu tine sau deloc, joaca teatru. Pur si simplu simti (cu ajutoru inteligentei afective, sociale care se presupune ca e dezvoltata la un nivel corespunzator varstei. Cand "ni se acreste" e timpul sa parasim relatia FARA REGRETE. Daca nici dupa 6 luni, 1 an persoana de langa noi nu rezoneaza afectiv cu noi, chiar daca exista si relatie sexuala, nu faceti pasul urmator, casatoria, se termina rau. Apare atasament afectiv, dependenta, frustrare la partenerul care nu iubeste, si agresivitate din partea lui. Daca nu vine divortul se ajunge la sado-masochism. Cand parasiti relatia cu partenerul care n-a reusit sa se indragosteasca de dv., nu-l urati, clarificati situatia cu calm, intrebandu-l ce simte pentru dv.
Daca e dependent de dv. (pentru un beneficiu, material, sexual) va spune ca va iubeste, dar voi deja stiti ca nu.
Explicatii intr-un loc public, daca e o persoana violenta, dupa ce va-ti separat o vreme (ca pretext sa va carati lucrurile de la el) ca e timpul sa divortati daca va casatoriti, sau sa nu va mai vedeti, fiindca lipseste sentimentul reciproc.
15. Toti agresorii si victimele lor, ofera dragoste in mod conditionat, de aceea chiar daca la inceput s-au casatorit din dragoste, dragostea dispare. Cu timpul ei devin niste vampiri, nimic nu le mai ajunge, cer din ce in ce mai mult de la celalalt, agreseaza, fac tot mai multe reprosuri din cauza frustrarii. Apare alcoolismul, suspiciunea, paranoia.
16. Cine iubeste conditionat e un om care nu se iubeste pe sine, care are stima redusa, e un vampir care se hraneste
cu tot ce poate primi de la cei din jurul sau (confort afectiv, sex, bani, etc).
17. Cei care iubesc conditionat, pot acumula frustrare pana vor inebuni.
18. In principal copiii unici la parinti primesc o iubire CONDITIONATA, ca daca sotii s-ar iubi reciproc,
sau ar avea discernamant ar mai face inca 1-2 copii. Dar unde iubire nu e, exista un singur copil, si acela apare
din dorinta egoista a mamei de a-si satisface instinctul de inmultire, nimic mai josnic, e echivalentul violului de la barbat,
mai ales daca femeia respectiva nici nu divorteaza de sotul pe care nu-l iubeste sincer.
19. Un copil e testul dat de Dumnezeu unei familii pentru a testa iubirea parintilor (intre ei) si iubirea lor fata de copii.
20. Iubirea conditionata NU E IUBIRE.
21. A te indragosti e una, a iubi contionat e altceva, si a iubi neconditionat e cel mai bine. Atunci ESTI UN OM LIBER.


Cum putem sa iubim neconditionat?

1. Ne facem propria psihoterapie cu un psihoterapeut competent (eu prefer AT-ul ca metoda)
2. Ne schimbam setul de valori, din unul materialist (in care ne hranim stima de sine cu statutul nostru social, si prin bani, obiecte) in unul axat pe generozitate, bunatate, compasiune.
3. Pentru eficienta e necesata o terapie de grup, care are orientari solide in sensul iubirii
de oameni (crestinism, yoga, budism), dar mare atentie in ce tip de cult sau secta intrati, ca nu tot ce zboara se mananca.
Orice sistem filozofic care are ca set de valori iubirea neconditionata de oameni e bun. Fiecare alege ce crede ca
i se potriveste.
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #326 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 11:18 »
"." altul mai bun nu gasesti",  " e tatal copiilor", ce ai sa faci ca femeie singura", " altii sunt mai rai", "nici eu nu am murit din asat"....sa mai continui...ca le-am auzit atat de des, nu neaparat la mine in familie, ci la cei din jur, la generatiile de macar pana acum.." uite ca sunt chiar adevarate de multe ori..."emanciparea" femeii a adus pe langa cateva lucruri bune , si un noian de tampenii... si nu foloseste nimanui ca sunt impinse femeile din ce in ce mai mult spre a deveni barbati, iar barbatii isi pierd incet incet rolul si devin din ce in ce mai feminini, ca sa ma exprim elegant ...

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #327 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 11:55 »
una dintre insusirile cele mai de pret acordate omului este aceea a liberului arbitru . daca am profita de acest mare dar , dublat de indatorirea prin care libertatea mea se sfarseste acolo unde incepe a celui de langa mine am duce o existenta mult mai lipsita de complicatii .

avem dreptul sa traim cum vrem si obligatia de a respecta si celorlalti acest drept . sigur ca nu intotdeauna dorintele noastre coincid cu cele ale celor cu care convietuim , dar este doar o problema de alegere si daca facem o alegere proasta consecintele vor fi pe masura , dar nu ireparabile . oricand putem schimba existenta noastra daca nu picam in plasa inertiei motivata de o multime de ineptii ca cele enumerat de opti mai sus .
teama de schimbare ne transforma in sclavi si sunt destui care stiu asta si profita din plin de lasitatea noastra .
intotdeauna am fost adepta ideii de a face ceva , chiar daca imi asum un risc , decat de a nu face si a-mi parea rau dupa aceea . iar cand nu am fost consecventa cu aceasta idee viata mi-a demonstrat ca am gresit , drept pentru care mi-am insusit lectia si am incercat sa nu o mai repet .

ideea este ca TU POTI !

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #328 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 11:57 »
sanchi... >:(

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #329 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 13:40 »
"emanciparea" femeii a adus pe langa cateva lucruri bune , si un noian de tampenii...

Pentru ca, de fapt, nu e vorba de nici o emancipare, ci doar de "emancipare" asa cum ai scris si tu. Faptul ca femeile sunt impinse spre a deveni barbati arata clar ca e vorba de o falsa emancipare. De fapt, nu se vrea adevarata emancipare a femeilor. Chestia asta a fost ceruta la un moment dat de opinia publica si a existat grija netarmurita a unora de a o exacerba pentru a putea arata apoi cu degetul si spune: "Na, ati vrut emancipare! Uite ce nasol va sta!" Nu asta e emanciparea femeilor! E ceva mult mai subtil si profund. Dar pe-aia n-o vrea mai nimeni. Sperie de moarte pe multi :)

Cand spui ca barbatii devin din ce in ce mai feminini sper ca o relationezi cu travestitii, nu cu faptul ca unii barbati mai pot fi inca tandri, romantici si iubitori  ;D