Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 240133 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #360 : Vineri, 01 Iulie 2011, 23:59 »


astuia i-au cazut greu taieteii si tocanita si a decis sa nu mai fie...  numa` ca dumneaei , cu sadismul caracteristic femeilor , decide ca decat sa ramana singura mai bine ramane pe capul lui  ;D

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #361 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 10:28 »
[
astuia i-au cazut greu taieteii si tocanita si a decis sa nu mai fie...  numa` ca dumneaei , cu sadismul caracteristic femeilor , decide ca decat sa ramana singura mai bine ramane pe capul lui  ;D

superb comentariu, superba fotografie! chiar ma intrebam pe unde umbli, in ultima vreme, ca ne lipseste prezenta ta tonica pe-pe meleagurile SCi!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #362 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 12:35 »
...numa` ca dumneaei , cu sadismul caracteristic femeilor , decide ca decat sa ramana singura mai bine ramane pe capul lui  ;D

plecind de la ce zise jeanette, mi-am amintit de un caz in care sotia refuza sa divorteze desi de ani buni nu mai era nimic intre cei doi soti, se separasera si cu locuintaq, el avea pe cineva...
pur si simplu refuza sa accepte ideea divortului. pt mine e greu de inteles


Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #363 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 13:41 »
e sentimentul de apartenenta la cineva....pur si simplu se indentifica cu certificatul de casatorie si putea spune tuturor si ei insasi ca....sunt casatorita, deci sunt cu cineva....e acelasi sindrom ca atunci cand certificatul de casatorie e musai de dorit de unele cupluri...asa cum acea hartie de divort nu are valoare, asa si certificatul de casatorie nu ar trebui sa conteze...DAR...vedeti bine ca nu in toate cazurile e asa...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #364 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 13:46 »
si mai stiu o situatie, cand ei erau divortati dar nu facusera partajul si nici nu doreau. Noul partenere al ei a considerat ca nu e "divortata" definitiv daca nu e si partajul facut si fiecare cu bunurile lui si nu cu bunuri comune..
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline Raphaela

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #365 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 13:50 »
plecind de la ce zise jeanette, mi-am amintit de un caz in care sotia refuza sa divorteze desi de ani buni nu mai era nimic intre cei doi soti, se separasera si cu locuintaq, el avea pe cineva...
pur si simplu refuza sa accepte ideea divortului. pt mine e greu de inteleg

Eu cred ca e lipsa de personalitate a sotiei.... ca ea nu isi poate asuma singura viitorul decat daca se numeste doamna X. >:(
S� nu legi niciodat� prietenie cu omul pe care nu-l po�i respecta.

julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #366 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 13:52 »

aveti dreptate fetelor
dar pe mine ma mira faptul ca era o situatie de notorietate ca nu mai sunt impreuna, celalalt locuia cu cineva in alta parte, erau citiva ani de cind se stia ca sunt separati. de ce sa te mai agati cu inversunare de o hirtie care - bine zicea balanta - n-are valoare in niciun fel?


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #367 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 13:55 »
cine stie ce mecanism psihologic straniu ii dadea iluzia ca prin hartia aia mai pastra o legatura familiala si familiara cu el. sau poate tot mai spera la intoarcerea lui. sau poate ii era teama de statutul de "divortata". ea stie mai bine...

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #368 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 13:56 »
Raphaela, multa lume inca considera cuvantul "divortat" mult mai injositor decat vaduv, necasatorit niciodata....e mai bine sa spui " m-a parasit"....astfel vina o poarta EL in fata celorlalti...si sa nu spuneti ca inca pentru multi nu conteaza ce spun ceilalti si societatea in care traim, mai ales daca unii sunt angajati in tr-u anume sistem unde stim prea bine cum circula vorbele...cine e in general in sistemul privat si are afacerea lui il cam doare la basca!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline Raphaela

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #369 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 13:59 »
Raphaela, multa lume inca considera cuvantul "divortat" mult mai injositor decat vaduv, necasatorit niciodata....e mai bine sa spui " m-a parasit"....astfel vina o poarta EL in fata celorlalti...si sa nu spuneti ca inca pentru multi nu conteaza ce spun ceilalti si societatea in care traim, mai ales daca unii sunt angajati in tr-u anume sistem unde stim prea bine cum circula vorbele...cine e in general in sistemul privat si are afacerea lui il cam doare la basca!
...ai mare dreptate...
S� nu legi niciodat� prietenie cu omul pe care nu-l po�i respecta.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #370 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 14:08 »
Raphaela, multa lume inca considera cuvantul "divortat" mult mai injositor decat vaduv, necasatorit niciodata....e mai bine sa spui " m-a parasit"....astfel vina o poarta EL in fata celorlalti...si sa nu spuneti ca inca pentru multi nu conteaza ce spun ceilalti si societatea in care traim, mai ales daca unii sunt angajati in tr-u anume sistem unde stim prea bine cum circula vorbele...cine e in general in sistemul privat si are afacerea lui il cam doare la basca!
eu sunt in sistemul public si zau ca nu ma doare nici la basca daca cumva ma judeca cineva. oricum, nu se vede, nu se simte.. anyway, treaba aluia care eventual are probleme cu capra vecinului.  :D

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #371 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 14:10 »
micaela, de asta esti aici,pe forum, suntem structurati altfel....eu nu am vazut vreo femeie cat de cat independenta sa-i fie frica de ceva legat de astfel de mentalitati...dar nu toate sunt asa...stiu si barbati care sunt in stare de orice numai sanu se spuna ceva rau la adresa lor in mediul in care lucreaza...chiar daca ei stiu ca nu e asa  :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #372 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 14:11 »
si pe mine tot la basca lu miha ma doare. dintotdeauna am gindit asa.
dar recunosc si identific cu durere ca au fost situatii exact ca cele descrise de balanta. inca suntem prada mentalitatilor si prejudecatilor celorlalti

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #373 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 14:26 »
Citat
superb comentariu, superba fotografie! chiar ma intrebam pe unde umbli, in ultima vreme, ca ne lipseste prezenta ta tonica pe-pe meleagurile SCi!

saru`mana , ayouni , pentru vorbele frumoase ! am o perioada nitel mai nashpa ( nimic grav ) si de aceea apar sporadic . dar am dependenta deja de forumul asta , asa ca de mine si bazooka mea ( ce-mi place arma asta... ) nu scapati  :D :D :D

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #374 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 14:37 »
Julia, cei cu gandirea traditionala, in care el sau ea nu ies singuri pe strada, nu pleaca nici pana la colt decat impreuna, nu au pasiuni individuale si nu iau nici o aspirina fara parerea celuilalt au astfel de prejudecati....ce zice mama, soacra, copilul, fratele, vecinul, prietenii, colegii, cei de la servici, se cade sau nu se cade pt varsta mea, cum oare sa fac asa ceva?, cum sa-i spun ca nu imi place sau nu imi convine sotului sau sotiei?, cum sa plec singura undeva fara el, ea?, cum sa nu chem finii la masa!...etc....sunt si gandesc ca a divorta e un esec capital chiar daca esecul dateaza de ceva ani buni...dar nu e inca "catalogat" ca divort...vedeti bine ca si in alegerea partenerului...femeia ar fi bine sa fie "traditionala" si barbatul "modern"....
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler