Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 240126 ori)

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #375 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 15:11 »

Astea sunt convingeri si mentalitati invechite si depasite dar sunt puternic inradacinate si se schimba greu. Intr-adevar pe vremuri cam asa stateau lucrurile: reusita unei femei consta in barbatul pe care si l-a luat si ce poate sa faca pt ea. Visul implinit de a avea o familie, casa, masina (wow masina!) ridica persoana pe un piedestal. O femeie maritata era femeie “serioasa”. Pe cind o femeie fara barbat era o femeie fara statut.
Azi nimic din toate astea nu mai constituie o problema. Dar perceptia publica a ramas. Problema dupa cum o vad eu nu e ca nu se schimba mentalitatile, ca asta merge fooooooooooaaaaaaaarte greu, poate in 100 ani, ci ca oamenii inca se mai ghideaza dupa ele. Judeca si evalueaza dupa aceleasi norme si valori ca la 1900 toamna. Si ce e si mai grav e ca prejudecatile au atita putere de constringere...
 

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #376 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 16:55 »
Julia, exact asa sta problema...numa ca daca ar fi sa revenim la cazul prezentat de tine, daca tot ar fi sa renuntam la prejudecati si nu conteaza actele...ea, de ce ar divorta atat timp nu se recasatoreste civil cu altcineva?
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #377 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 18:10 »

pai invers as pune eu problema: de ce ai mai sta legata de cineva cu care de ani de zile nu mai imparti nimic, nici aerul respirat?


Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #378 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 18:12 »
pai Julia, daca actele nu te tin, atunci cumva e adevarat in ambele sensuri....deci daca actele nu au relevanta intr-o relatie moarta, nu conteaza nici ca ai acte , nici ca nu le mai ai...nu poate fi valabil numa intr-o directie!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #379 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 18:19 »

pai tocmai ca ei le au dar in realitete nu au  nimic. altii au relatii de zeci de ani care merg minunat si nu au acte.

Offline ileana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #380 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 20:17 »
am divortat de curand tocmai pentru ca ma ingrozeste ideea unei vieti singure in doi. Totusi a fost mult mai usoara actiunea juridica decat procesul de desprindere ce a urmat.Santem in continuare legati prin amintiri ,regrete,copii si afectiunea care ne leaga.Si totusi nu este de ajuns...Nu e vorba de prejudecati dar e spiritul unei familii in care sant copii si de modul in care ei sant afectati!E greu de stiut ce e mai bine pentru noi ,pentru copii si pt fiecare in parte

julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #381 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 20:25 »

e adevarat, e foarte greu sa iei o astfel de decizie. mai ales ca si voi erati singuri in doi asa cum spui, dar si copiii simt ca sunteti singuri. imi spunea cineva odata: de ce ti-e teama sa iei o decizie importanta care sa schimbe situatia ta de acum daca situatia asta te face nefericita? si m-am gindit ca avea dreptate.


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #382 : Duminică, 03 Iulie 2011, 15:45 »
@ileana, priveste tot timpul inainte, niciodata inapoi !

copilul meu mi-a dat scopul si obiectivul drumului de dupa divort, nu altcineva !

numai bine !

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #383 : Duminică, 03 Iulie 2011, 16:36 »
am divortat de curand tocmai pentru ca ma ingrozeste ideea unei vieti singure in doi. Totusi a fost mult mai usoara actiunea juridica decat procesul de desprindere ce a urmat.Santem in continuare legati prin amintiri ,regrete,copii si afectiunea care ne leaga.Si totusi nu este de ajuns...Nu e vorba de prejudecati dar e spiritul unei familii in care sant copii si de modul in care ei sant afectati!E greu de stiut ce e mai bine pentru noi ,pentru copii si pt fiecare in parte

ileana, divortul este o alegere grea in viata - este considerat unul dintre evenimentele cele mai stresante din viata unui om - si de multe ori este o decizie care "costa" mai mult decat ne asteptam - amintirile, regretele, deceptia se vindeca greu
chiar si asa e de preferat continuarii unei casnicii in care "singuratatea in doi" merge alaturi de voi
 cum spune si marcutza - cauta un sprijin in a merge mai departe in tine si copii

Offline ileana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #384 : Duminică, 03 Iulie 2011, 16:46 »
Multumesc.Problema este ca perceptia noastra asupra lumii -evenimente, oameni ,relatii-se bazeaza pe experinta noastra constienta sau inconstienta.Pentru a ne extinde perceptia ar trebui spart intr-un fel acest cerc.Sigur cu vointa si motivatie functionezi ok dar bucuria ,implinire de a fi nu cred ca se subordoneaza vointei.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #385 : Duminică, 03 Iulie 2011, 17:00 »
nu cred ca bucuria si vointa vizavi de a mentine un calm si siguranta copilului este impusa sau trebuie spart un cerc...
motivatia cea mai motivata si impusa, acum, este copilul !!! nu altceva !!

baloane

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #386 : Luni, 04 Iulie 2011, 10:54 »
Singuratea in doi..... O intelegi atunci cand o simti pe pielea ta. Apare , dupa parerea mea , atunci cand planurile si proiectele fiecarfuia nu prea mai includ si pe calalalt. Atunci cand unul din parteneri are planuri care nu mai prevad si implicarea celuilalt. Ex: cand iti faci un plan de actiune sa zicem ca ai o mica afacerepe care tb sa o duci catre profit asta pe langa jobul curent pe care il ai , partenerul trage si el cat poate si presteaza de dimineata pana seara, iar seara cand se intalnesc nici unul dintre ei nu mai are energie dacat pentru a se baga in pat sa incerce sa se odihneasca din nou pt maine. Cazul meueste asta . am muncit 7 zile / sapt timp de  52 de saptamani pe an, si asta timp 7 ani . In iuresul asta fiecare avea proipriul plan de actiune si doar ne consultam ce mai tb facut prin casa. Cand a cazut piata si am inceput sa avem timp liber am constat ca tiompul a trecut pe linga noi fara sa ne bucuram unul de celalalt ca iubirea este in suflet si ne-o exprimam la tel ziua cand ne sunam din obisniuta sa mai stim de celalat si am ajuns la concluzia ca suntem colegi de apartament. ficere povestind ce a mai facut si pe unde a fost. atunci unul din ei a inceput sa isi caute un suflet pereche in defavoarea celuilalt asta finalizanduse la momentul gasirii acelui partener cu despartirea. si uite asa singuratatea in doi pe care am resimtit-o s-a transformaty in singuratea de unul singur. In tot timpul descris anterior am sperat ca ne vom reveni si ca vom avea mai mult timp pentru noi insa am constat amandoi ca nu vrem sa ne mai redescoperim ci vrem altceva. E ca atunci cand un caine are un os pe care nu il mai vrea , nu mai aree nevoie de el , l-ar da, dar totusi nu vrea sa renunte la el si il mai pastreaza o vreme . Este foarte dureros sa constati ca esti singur intr-o relatie si mai ales intr-o casnicie. Constati ca in tot iuresul in care ai trait nu ai realizat nimic, iar prietenii tai au si copii, au si o viata de familie care implica  actiuni in comun cu partenerul iar tu te trezesti ca ai un sot sau o sotie despre care nu stii decat ce iti spune si iar ajungi la concluzia ca esti cam singur si de sarbatori chiar va simtiti stingheri unul cu celalat. rahatul asta de singuratate l-am testat pe pielea mea si doare rau, foarte rau. 

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #387 : Luni, 04 Iulie 2011, 10:58 »
@baloane, bine ai venit printre noi, in primul rand !  :)

in al doilea rand te intreb, ati incercat sa stati de vorba pe aceste dureri de cuplu, de familie ?

baloane

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #388 : Luni, 04 Iulie 2011, 16:15 »
Buna Marcutza !

Subiectul asta e ca o boala care te roade pe dinauntru si cand erupe la suprafata e prea tarziu. Tb doar amputata. divortul a venit doar ca un tratament firesc al acestie boli. am  purtat discutii, am incercat sa vedem ce mai putem face dar era prea tarziu. am aplicat ultimul tratament si gata fiecare e pe drumul lui.

Privind inainte , sunt foarte singur, uneori e greu alteori nu am timp sa ma gandesc. Am testat si varianta site-urilor de socializare. acolo fiecare se da altceva si majoritatea vor dirlidinga. nu ca nu imi place, insa ideea e ca vreau o partenera cu care sa am mai multe de facut decat sex si apoi ne mai sunam la urmatoarea dezcarcare hormonala. ca si dupa aceea tot singur sunt. Si nu am rezolvat nimic. 

Fiind nou inscris in acest proiect mai navighez sa imi formez o opinie si sa ma asigur ca nu e aceeasi marie dar cu alta palarie ca badoo, sentimente.ro sau altele. Ideea acestui proiect imi surade dar mai am de descoperit cum functioneaza si sa gasesc pagina cu realizarea profilului pentru a mi-l completa.


O zi / seara buna !
Baloane ( Cristi este numele meu)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #389 : Luni, 04 Iulie 2011, 17:02 »

Privind inainte , sunt foarte singur, uneori e greu alteori nu am timp sa ma gandesc. Am testat si varianta site-urilor de socializare. acolo fiecare se da altceva si majoritatea vor dirlidinga. nu ca nu imi place, insa ideea e ca vreau o partenera cu care sa am mai multe de facut decat sex si apoi ne mai sunam la urmatoarea dezcarcare hormonala. ca si dupa aceea tot singur sunt. Si nu am rezolvat nimic. 


scuze cristi, daca ti se par mai directa. dar asa imi place mie sa privesc oamenii, fix in ochi. acum te privesc doar prin ceea ce ai scris ...

cand privesti inainte si te vezi tot singur ... :-\
cand alegi sa te inscrii in SC  >:(  - glumesc desigur  ;D - si vrei doar o partenera ...

cand privesti lumea prin prisma baloanelor ...
cand te mai documentezi si te asiguri
nu e aceeasi marie dar cu alta palarie ca badoo, sentimente.ro sau altele. Ideea acestui proiect imi surade dar mai am de descoperit cum functioneaza

ne mai radeam si noi un pic :D :D :D
nihil sine deo