Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239608 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #390 : Luni, 04 Iulie 2011, 17:03 »
cristi, cu siguranta este altceva Singels...s-au legat prietenii frumoase aici si unii chiar au fost sinceri in ceea ce priveste expierenta lor de viata....

legat de ce spui tu, la psihoterapie am aflat cumva ca de multe ori e mai mare efortul de a te redescoperi intr-o relatie cumva "esuata" decat sa treci la una noua...si la prima vedere asa pare...la o persoana noua nu stii numic despre ea si ai un anume entuziasm ca "poate, poate" e ceva ce ai asteptata atata timp si ai o speranta cumva; pe cea care o stii acasa de atatia ani ti-e greu sa o asociezi cu " o schimbare radicala" si nu mai e plina de mister. Asta la prima vedere, ca la a doua, chiar daca o iei de la capat cu altcineva ( si aici ma refer cumva dupa 35 de ani) iti dai seama ca greu poti crea intimitatea de care ai nevoie ca sa te poti baza cu adevarat pe cineva....nu mai spun ca fiecare poarta in spate, deceptia, suferinta, tarele, familia extinsa, tabieturi, dorinte si vise neimplinite...cam grea sarcina ce pica pe viitorul pertener...da, asa fara obligatii cum spui tu probabil nu e greu...un film, un concediu, sex, discutii placute, dar fiecare cu responsabilitatile lor...si la un moment dat iti dai seama ca poate e si mai comod sa fii singur...si intri in capcana astfel fara sa mai poti iesi din ea...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #391 : Miercuri, 06 Iulie 2011, 15:33 »

de multe ori e mai mare efortul de a te redescoperi intr-o relatie cumva "esuata" decat sa treci la una noua...

eu cred ca nici nu e recomandat sa te arunci intr-o relatie noua, atata timp cat cicatricile vechii relatii nu au disparut....Altfel, vei incerca sa-l investesti pe noul partener cu calitati ale vechiului partener si nu ar fi corect...

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #392 : Miercuri, 06 Iulie 2011, 15:48 »
Singuratea in doi..... O intelegi atunci cand o simti pe pielea ta. Apare , dupa parerea mea , atunci cand planurile si proiectele fiecarfuia nu prea mai includ si pe calalalt. Atunci cand unul din parteneri are planuri care nu mai prevad si implicarea celuilalt.

Singuratatea in doi, eu o inteleg atunci cand cel de langa tine nu-ti mai este suficient, cand cel de langa tine nu mai are ce sa-ti ofere, cand tacerile si plictisul incep sa-si faca simtita prezenta tot mai des, cand conflictele planeaza deasupra cuplului, dar nu se doreste a fi rezolvate...cand totul devine o rutina si o plictiseala apasatoare. Cu toate acestea, in mod inexplicabil, continui sa traiesti langa celalalt...asa in virtutea inertiei sau dintr-un soi de simt al proprietatii, un fel de "celalalt imi apartine", asa cu bune si cu rele,... la care nu vrei sa renunti...

julia

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #393 : Joi, 07 Iulie 2011, 00:08 »

…pentru ca atunci ai sentimentul ca renunti la o parte din tine

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #394 : Joi, 07 Iulie 2011, 00:48 »
si la un moment dat iti dai seama ca poate e si mai comod sa fii singur...

Comoditatea a omorat multe chestii frumoase de-a lungul timplului si nu doar in materie de relatii. Implicarea intr-o relatie inseamna asumarea unei responsabilitati in primul rand fata de tine insuti, deci renuntarea la comoditate. Comoditatea este cea care m-a tinut tot timpul departe de o relatie. Pana cand a devenit suficient de incomoda incat sa-i dau papucii :)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #395 : Joi, 07 Iulie 2011, 09:17 »
comoditatea inseamna moartea motivatiei, a dorintei, a ...tot ce inseamna "vreau sa fac pt cel iubit asta si asta, impreuna cu el, cu ea", asa cum bine spunea cerculetz.

singuratatea in doi o inducem noi, voit sau nu....si nu vreau sa supar pe cineva spunand asta...
singuratatea in doi (si asta e strict perceptia mea) este cu mult mai dureroasa decat a celui single....

Offline hana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Unde esti Iubire?
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #396 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 09:17 »
"singuratatea in doi .... este cu mult mai dureroasa decat a celui single...."
Ai dreptate Marcutza, dar ce te faci cand nu poti renunti la un cuplu de mult "pe duca".
Cred ca nu mi-am dat prea osteneala, insa atunci cand vreau sa fac pasul cel mare, se schimba ceva, cred ca este ghicitor de ganduri, si o luam de la capat, ne mai amagim o perioada. E greu, foarte greu. Spunea bunica mea: Fericirea cea adevarata te face cu 10 ani mai tanara dar Tristetea si neimplinirea, cu 10 ani mai in varsta. Optimismul nu ajuta prea mult
Avem nevoie de IUBIRE

Gheorghe

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #397 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 10:48 »
    In relatiile de cuplu oamenii ar trebui sa intre (si sa ramana) liberi. Atasamentul fata de celalalt este o aparare impotriva fricii de singuratate, de schimbare, de a fi considerat inferior. Fricile sunt in interiorul tau si pentru a evita confruntarea cu ele cauti (mai mult inconstient) sa-ti posezi partenerul, lucru ce nu are nimic de-a face cu iubirea.
    Oamenii nu sufera din dragoste, ci din gelozie. Iubirea nu ingradeste, ci respecta si amplifica libertatea. Daca ai suficienta maturitate emotionala si putere launtrica vei accepta nevoile celuilalt, vei intelege ca este o persoana libera si, daca iubirea este mare, poate chiar vei contribui la satisfacerea lor, fara a pretinde ceva in schimb. Acesta ar fi un exemplu splendid de iubire fara conditii.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #398 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 10:52 »
Fericirea cea adevarata te face cu 10 ani mai tanara dar Tristetea si neimplinirea, cu 10 ani mai in varsta.

asa este...o femeie cand iubeste, se vede pe fata ei, radiaza de bucurie si implinire...bineinteles daca dragostea ei este impartasita :)

Offline hana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Unde esti Iubire?
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #399 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 18:32 »
Gheorghe, infidelitatea repetata nu poate fi ignorata sau tratata ca o nevoie a partenerului, atunci cand "acasa" gasesti tot ce-ti trebuie: iubire, intelegere, voie buna. Dar, sti ce am constatat, ca " nevoile celuilalt" sunt strict legate de bugetul aceluia, adica dispar cu desavarsire cand nu sunt resurse financiare. Cred in libertatea partenerului si a mea, dar cu anumite limite.
Avem nevoie de IUBIRE

Gheorghe

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #400 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 18:49 »
Gheorghe, infidelitatea repetata nu poate fi ignorata sau tratata ca o nevoie a partenerului, atunci cand "acasa" gasesti tot ce-ti trebuie: iubire, intelegere, voie buna. Dar, sti ce am constatat, ca " nevoile celuilalt" sunt strict legate de bugetul aceluia, adica dispar cu desavarsire cand nu sunt resurse financiare. Cred in libertatea partenerului si a mea, dar cu anumite limite.
vezi tu hana...si o pasare dintr-o colivie de aur , are tot ce-i trebuie acasa...nu? poate mult mai mult decat poate gasi vreodata in natura, si totusi...lipseste ceva , nu?
spune tu ce-i lipseste hana

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #401 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 19:15 »
libertatea

Gheorghe

  • Vizitator
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #402 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 19:18 »
corect.
sunt unele pasari care o iubesc atat de mult incat , daca le inchizi in colivie se sinucid, stiai ?

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #403 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 19:21 »
nu stiam :(

Gheorghe

  • Vizitator