Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239663 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #420 : Sâmbătă, 23 Iulie 2011, 08:40 »
aham. leu, deci. nu stiam ca nativilor din zodia asta li se atribuie dorinta de a fi cocolositi. laudati da.  :)
eu m-am nascut cu "concluzia" asta, ca onestitatea e calea cea mai frumoasa, chiar daca nu cea mai usoara, si mereu am o strangere de inima cand vad cat de putini o pretuiesc.

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #421 : Marți, 26 Iulie 2011, 15:56 »

ce am mai observat la cupurile in care cei doi s-au instrainat de tot este faptul ca isi revarsa unul asupra altuia toate frustrarile si nemultumirile, dar care nu au legatura cu celalalt. de ce, doar pt ca e cel mai aproape? daca nu sunt un sprijin la greu, atunci cind?



Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #422 : Marți, 26 Iulie 2011, 21:13 »
Pai asta-i unul dintre motivele pentru care suntem singuri, nu? Cand m-am saturat sa tot sparg cu capul oalele destinate altora, mi-am luat lumea-n cap si gata (bine, reciproca e la fel de valabila). Prefer sa fiu considerat insuportabil fiindca iti spun adevarul fara menajamente si nu fiindca nu stiu unde (si pe cine) sa-mi vars nervii.

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #423 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 21:30 »
nu chiar. eu nu am lasat relatia mea sa lincezeasca. daca s-a consumat, asta e, nu mai avem ce sa cautam impreuna.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #424 : Joi, 28 Iulie 2011, 23:08 »
Cred ca te inteleg cumva. Am trecut prin ceva similar. In doi ani, totul "s-a ars" intre mine si o fata, incat la final parea firesc ca s-a incheiat. Probabil ca s-a incheiat asa repede si din cauza intensitatii cu care am trait-o si eu si (cred ca) si ea.

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #425 : Sâmbătă, 30 Iulie 2011, 15:07 »

in punctul asta fiecare are la alegere sa puna punct sau sa traga de relatia aia ca de un elastic defect sperind ca lucrurile vor reveni la ce a fost.


Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #426 : Duminică, 31 Iulie 2011, 00:15 »
De acord. Unul dintre (putinele) lucruri pe care le-am invatat (si pe care eu personal il repect cu sfintenie) e ca nu trebuie sa fortezi lucrurile niciodata.

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #427 : Duminică, 31 Iulie 2011, 14:22 »

nu mai merge relatia de acum, nu se mai poate repara nimic ? pacat. dar de ce sa ne irosim timpul inutil unul altuia chinuindu-ne reciproc?
viata e prea scurta ca sa ne mai ghidam dupa precepte de acu 300 de ani. fa curat si ordine in viata ta, elibereaza-l pe celalalt si vezi-ti de drum. fiecare de al lui. orice zi pierduta e un lux pe care nu ni-l mai putem permite.
daca ai norocul sa gasesti cu adevarat dragostea, atunci ti-a pus dumnezeu mina in cap. inseamna ca n-o aveai si ii simteai lipsa. de aia ti-a trimis-o.
e perfect valabil si daca nu ai gasit inca persoana pt care sa faci tot efortul de a te desprinde: atunci cind esti disponibil pt alta iubire poate o sa apara in viata ta. dar daca esti incorsetat si prizonier intr-o alta relatie esuata cum sa vezi dincolo de ziduri? cum sa te gaseasca?

ps: un tu impersonal desigur…



Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #428 : Duminică, 31 Iulie 2011, 14:56 »
julia, procentul covarsitor se inclina spre cei care mai intai vor "carligul" si apoi urmeaza desprinderea de relatia "toxica"....
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #429 : Duminică, 31 Iulie 2011, 17:37 »
julia, procentul covarsitor se inclina spre cei care mai intai vor "carligul" si apoi urmeaza desprinderea de relatia "toxica"....

...adica ceva de genul "rau cu rau, dar mai rau fara rau"...? ???...eu cred ca daca relatia este suficient de "toxica" nu mai ai ce cauta in ea, decat daca esti usor masochist...si in general, o relatie care nu-ti mai aduce nimic bun si care incepe sa scoata doar ce e mai rau din tine, nu mai are cum sa mearga... oricate tumbe ai face...

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #430 : Luni, 01 August 2011, 01:11 »

e bine si asa
credeam ca-mi zici ca procentul mare e al celor ce nu se desprind. din comoditate sau de frica

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #431 : Luni, 01 August 2011, 08:13 »
Jiulia, si din astia sunt multi...da, din comoditatea de a nu mai lua viata de la capat. Cand ai copii mari si treci de 45 de ani te ia groaza ca nu reusesti sa mai ai casa, masina si tot confortul la care ai muncit de ani de zile si efortul de a te desparti ti se pare urias. Si da, stiu ca si frica e un atu bun. Sunt femei si barbati carora le e frica sa se desparta. Emotional nu ar face fata din cauza fricii.
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #432 : Luni, 01 August 2011, 20:42 »

daca se complace si se impaca cu situatia nu e nimic de zis. asta e, si-au acceptat soarta si singuratatea in doi, da-i inainte.
dar cind vad – si am exemple in jurul meu destule – ca sufera, ca isi maninca zilele unu altuia, ca se razboiesc pe fata direct sau pasiv-agresiv… eu una nu ii pot intelege. iar toate acumularile  la care ai muncit de o viata pina la urma e moral si legal sa se imparta la doi, ca in doi au fost agonisite.
dar nu e mai bine liber si linistit? chiar cu disconfortul de a renunta la mobila stil si VW Passat si a merge cu matizu si a sta in confort 2. ca alea ce confort iti aduc daca tu te imbolnavesti de stres sau altceva si iti diminuezi calitatea vietii cu obstinatie?!?
stiu ca n-am multi adepti cind gindesc asa dar e doar un punct de vedere nu o judecata morala.


Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #433 : Marți, 09 August 2011, 23:41 »
Ba ai dreptate. Confortul mental trebuie sa fie pe primul loc. (Ca nu-mi da nimeni inapoi neuronii cazuti eroic la datorie).

Offline espresso

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
  • espresso26@live.com
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #434 : Miercuri, 10 August 2011, 00:26 »
Singurartea e mai teribila pentru o femeie , ca pentru un barbat.
O femeie are mult mai multa nevoie de tendresse , sa fie dezmierdata, iubita, alintata, sa i se spuna cit de frumoasa si minunata este in aceasta dimineata.
Daca stii sa ii multumesti pentru orice moment dragastos pe care ea il face pt tine,  si ea il va face cu cit mai multa placere.
Am trait impasul acesta de singur in cuplu.  Si am ales calea cea mai simpla si neprefacuta : despartirea.
Cind un cuplu nu mai evolueaza pe acelasi drum, totul e mort.  Noi ne schimbam, femeile la fel.  Peste 5 ani , daca nu facem nimic sa intretinem flacara, descoperim ca nu mai exista pasiune si monotonia se instaleaza.  Atunci este normal ca ea sau el sa incerce fericirea in alta parte, in bratele altcuiva.
Femeia nu este proprietatea mea, si nici eu nu sint proprietatea vreuneia.
Ne apartinem unul altuia atita timp cit o dorim amindoi.  Nu am dreptul sa stau linga ea si s-o impiedic sa-si caute poate fericirea alaturi, daca eu nu am stiut sa o fac fericita.  Si viceversa ..
Viata e prea scurta ca sa merite sa ne certam si sa ne urim desi avem si copii in spatele relatiei.  Copiii cresc, si nici o femeie nu ma poate impiedica sa fiu alaturi de copiii mei, sa-i vizitez, sa-i iau la mine in weekend (daca eu vreau cu adevarat)  Cind eram adolescent nu am avut relatii amoroase de lunga durata, insa imi aduc aminte ca atit cit au durat au fost frumoase, pastrez o amintire frumoasa si acum pentru pustoiaca de atunci care mi s-a daruit, si careia i-am oferit placere si dragoste.  Cind nu a mai mers, ne-am separat omeneste, fara bataie si injuraturi, fiecare si-a gasit o noua dragoste in alta parte.
Bye!