Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 240003 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #450 : Duminică, 14 August 2011, 17:31 »
sa-mi cumperi o masca...


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #451 : Duminică, 14 August 2011, 17:35 »
nu-ti cumpar nimic. mastile nu fac decat sa strice. nu vrei papuci de apa, mai bine?

stii ce e cel mai tare? cand cineva te banuieste ca ai avea masca si de fapt tu esti chiar tu. :)) mi s-a-ntamplat.

gata. plec. si hai sa mai lasam gandurile urate, banuielile, rastalmacirile care sunt, deseori, numai in noi. va las gandul meu bun si pentru cei care il cred si pentru cei care nu-l cred. el tot bun e.  :-*

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #452 : Duminică, 14 August 2011, 18:10 »
Citat
sa-mi cumperi o masca...

ce sa faci tu cu ea ? tu n-ai fi in stare sa te ascunzi nici in spatele unui zid de fier , daramite in spatele unei biete masti ? :D

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #453 : Marți, 16 August 2011, 17:53 »
Sunt singur pe lume si totusi nu-s singur destul ... 
R.M.Rilke

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #454 : Miercuri, 31 August 2011, 11:51 »
Iata care sunt semnele de avertizare ale unei relatii in pericol.

Ce trebuie deci sa faca un barbat sau o femeie daca se simte candidat/a la parasire?  Exista patru semne distincte de avertizare:
-critica – se repeta zilnic defectele, limitele celuilalt si evident, nemultumirea;
-dispretul – expresii faciale si verbale denigratoare;
-apararea – pasivitatea si absenta celuilalt;
-peretele de piatra – ignorarea, „tu vorbesti, tu asculti“, evitarea, izolarea.


Va suna cunoscut?

silviu

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #455 : Sâmbătă, 17 Septembrie 2011, 15:59 »
Necunoscutul de lângă tine

De multe ori ştim mult mai puţin despre partenerul de viaţă decât ne închipuim. Cele mai intime dorinţe ale sale ori lucruri banale precum mâncarea favorită sau filmul preferat pot fi adevărate mistere pentru mulţi. Teoretic, convieţuirea ar trebui să ajute două persoane să se cunoască mai bine. În realitate, odată ce au devenit un cuplu, cei doi pierd încet-încet interesul pentru descoperirea celuilalt.

Spre exemplu, dacă în faza iniţială a relaţiei un bărbat se va strădui să afle care sunt florile preferate ale iubitei pentru a-i face un cadou perfect, după ce a cucerit-o şi a luat-o eventual şi de nevastă, nu va mai avea motive prea multe să caute să o cunoască mai bine. Astfel că, după un timp, mulţi parteneri ajung la întrebarea inevitabilă "cine este necunoscutul care doarme lângă mine?".



Offline valaura11

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 322
  • Socoteste fiecare zi o viata
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #456 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 16:54 »
   Tocmai ce am postat un articol despre singuratatea in doi la alt topic, "De ce suntem singuri?". Silviu, vrei sa scoti in relief ca barbatii sunt vesnic cuceritori. Sigur ca in timp se mai estompeaza sentimentele de iubire dintre parteneri, intervine rutina, starea  aceea ca nu poti trai unul fara celalalt, asa de obisnuit esti cu perechea. Cred ca e o himera. Foarte multi barbati in special, isi schimba comportamentul in rau in cadrul familiei in acest stadiu. In loc sa faca eforturi sa improspateze relatia, prefera sa insele, sa-si demonstreze ca poate iubi sau sa fie iubit si oricand cineva ii poate inlocui consoarta. Probabil e orbit de noua cucerire si crede ca poate avea tot ceea ce-si doreste, sau ca merita de la soarta orice. Viata a demonstrat ca nu e asa si te loveste f. crunt. Parerea mea e ca nu trebuie sa dispara respectul fata de partener, indiferent cat de alunecosi sunt ochii celuilalt si atunci situatiile pot fi depasite mult mai usor. Asa vad eu lucrurile, poate nu multi sunt de aceeasi parere :(

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #457 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 21:57 »
"Nu stiu altii cum sunt" dar eu asta am ales. Eu ma refugiam in carti intr-o camera, el la tv la sport in alta camera, fiind multumit ca nu-l deranjam (asta fiind pasiune... >:(). Problemele au fost mai grave desigur dar in acel punct ajunsese relatia. Nu am de gand "sa dau din casa" si nici nu-mi sta in caracter, dar cam asta e realitatea pe care ce-i mai multi o traiesc de ajung la despartire. Nu am vazut prea multe relatari ale useri-lor despre problemele intampinate de ei de au ajuns sa fie singuri. Fiecare evita sa scrie ceva concret, doar generalitati. In casa, in doi, traim efectiv cu problemele inerente unei casnicii. Cine face piata, cine gateste , cine spala, cine calca rufele, cine face curatenia, cine plateste facturile, cine se ocupa de educatia copiilor. Deja am obosit scriind. Si totusi cand toate astea cad numai pe umerii unuia, e deja f mult, bineinteles si mersul la serviciu, apoi primesti drept recunostinta o vorba tare de tot: ce faci mare lucru, decat ce face orice femeie. Am primit aprecierile de rigoare deja f tarziu, dupa ce s-a dat cu capul de pragul de sus. E egal cu zero. Spuneam intr-o relatare pe forum ca cei mai multi oameni nu apreciaza ceea ce au (ma refer la sanatate dar si la alte lucruri pe care tot ei si-au dorit sa le aiba), au impresia ca merita ceea ce le ofera destinul si pot sa jongleze. Am luat decizia ferma dupa lungi deliberari cu mine insami. Niciodata si nimic nu ma va intorce din drumul meu. Decat sa spun : vai de noi mai bine spun vai de mine". Dar culmea ca-mi este f. bine asa si-i multumesc f. des bunului Dumnezeu ca mi-a dat puterea de a face acest pas, salvator.

pai nu dam din casa draga mea, ci din suflet: ce am trait simtit gindit noi in situatiile respective.
ai dreptate e greu si mai ales lipsa aprecierii pe mine una ma “omoara” cu zile. nu zic ca pt asta facem ce facem in relatiile pe care le avem, dar mi se pare de bun simt si cel mai putin costisitor gest sa-i arati omului din viata ta ca inseamna ceva pt tine. de fapt nu cred ca uitam sa-i aratam asta, cred ca intr-adevar dupa un timp celalalt chiar nu mai inseamna nimic ...


Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #458 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 22:15 »
.... Foarte multi barbati in special, isi schimba comportamentul in rau in cadrul familiei in acest stadiu. In loc sa faca eforturi sa improspateze relatia, prefera sa insele, sa-si demonstreze ca poate iubi sau sa fie iubit si oricand cineva ii poate inlocui consoarta. Probabil e orbit de noua cucerire si crede ca poate avea tot ceea ce-si doreste, sau ca merita de la soarta orice...
Noua cucerire fiind bineinteles o femeie care a fost neglijata de un barbat care a procedat la fel ca si respectivul cuceritor. Si tot asa ne-nvartim in jurul cozii pana la calendele grecesti. In loc sa ne grabim sa spunem "el e vinovat" sau "ea a calcat stramb prima", ar trebui vazut ca problemele intr-o relatie apar din culpa ambilor parteneri, in majoritatea covarsitoare a cazurilor. Nu-i apar pe barbati insa expresia "foarte multi barbati" e imprecisa valoric - suna a generalizare.

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #459 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 22:23 »
generalizare este si prima ta propozitie. e o lume cu mai multe femei decat barbati si o societate cu o multime de femei singure ..

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #460 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 23:04 »
De acord cu generalizarea. Legat de numarul de femei, aici http://www.geohive.com/earth/pop_gender.aspx apare altceva. Iar numarul femeilor singure e proportie directa cu numarul de barbati singuri, cel putin in tarile unde se practica monogamia.

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #461 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 23:07 »
pai si acolo apare la fel, mai multe femei.
mai relevant e anuarul statistic si de acolo rezulta acelasi lucru.

iar eu sunt ecologista: barbatii trebuie reciclati si refolositi.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #462 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 23:12 »
??? World=6,829,360,438   M=3,442,850,573   F=3,386,509,865   102  Gender ratio = 102 (males at 100 females).
"...iar eu sunt ecologista: barbatii trebuie reciclati si refolositi.", femeile fiind de unica folosinta?

julia

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #463 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 23:18 »
pai da, ca in tanzania sau paraguay ma interesa pe mine...
mda, cred ca ai nimerit-o - femeile sunt unice. si de folosinta.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #464 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 17:08 »
sa aratam si partea optimista  ;D



PS - cei 2 nu sunt din SC  :)