Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239700 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #495 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 00:01 »
"saraca" in sensul ca trudeste sa rezolve ceva, in timp ce el e surd.  sau orb; dupa caz ;D
pai da, in sensul asta...cum se cazneste ea, saraca, sa rezolve trebile... si el :-X mut, surd si orb :(

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #496 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 00:04 »
fix despre asta am vorbit azi, intre cafea si bile.  :) poate parea inexplicabil pentru cei din jur de ce am divortat, caci paream un cuplu foarte reusit, din exterior. el nu betiv, nu afemeiat, sot devotat, tata bun... si dupa 17 ani de mariaj am spus "stop", fiindca singuratatea in doi devenise insuportabila pentru mine. si, cum spune Jul, el era ok, ba chiar mi-a spus, perplex, ca "am fost fericiti, de ce...?!?". Pur si simplu nu a auzit, nu a inteles semnalele mele explicite de alarma, de-a lungul multor ani, din ce in ce mai intense, nu a crezut niciodata ca amenintarile  de separare ar putea deveni realitate.
Nici chiar eu nu mi-am imaginat vreodata ca intr-o zi o sa divortez, dar apare un prag peste care o ultima picatura revarsa toata nemultumirea si...gata. in interior se rupe ceva definitiv si de-abia atunci celalat pare ca se "trezeste", fara sa inteleaga mare lucru, desi a avut toate datele sa o faca...eh, barbatii...

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #497 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 01:58 »
Intelege... prea tarziu.  :-\

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #498 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 21:29 »
Intelege... prea tarziu.  :-\

Intelege atunci cand poate...deci...la timpul lui!!!
Prea tarziu pentru ea!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #499 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:03 »
Prea tarziu... pentru el.  :P

(Vorbesc strict de cazul meu, evident, si pe baza marturiilor lui recente: "Acum pot sa ma declar cel mult multumit, acum stiu ca numai cu tine am fost fericit. Dar macar m-am impacat cu ideea ca acum nu mai fac pe nimeni sa sufere langa mine.")

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #500 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:16 »
Interesant. Mai conteaza oare pentru cine-i tarziu daca ruptura oricum s-a produs? Poate doar asa, sa ne mangaie orgoliul...

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #501 : Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012, 00:21 »
Ce am scris mai sus pe mine ma intristeaza. Mi-ar fi mangaiat intr-adevar orgoliul de femeie daca el ar fi avut aceasta revelatie atunci cand inca s-ar mai fi putut face ceva... nu 3 ani dupa.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #502 : Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012, 01:10 »
Ma refeream la partea strict practica a faptului. Cauza provoaca efectul, pe ala il resimt si suficient de mult incat sa nu mai conteze cauza (ceva de genul).

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #503 : Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012, 01:21 »
Aha.  :)

silviu

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #504 : Luni, 23 Ianuarie 2012, 23:08 »
"Nu cred în căsătorie sau în suflete pereche", alimentează zvonurile de despărţire Vanessa Paradis

Ea a susţinut, citată de Daily Mail, că nu crede în căsătorie şi nici în suflete pereche, pentru că "dacă asta ar fi real şi ţi-ai pierde sufletul pereche nu ai mai rămâne cu nimic". Ea a mai spus că "ideea unui suflet pereche e frumoasă şi foarte romantică ca temă a unei melodii sau a unui film, dar în realitate mi se pare înspăimântătoare".

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #505 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 18:29 »
Eu cred in suflete pereche, dar nu cred in corelarea lor statistic pozitiva cu casatoria...  :P

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #506 : Vineri, 27 Ianuarie 2012, 14:27 »
Foarte tare! Si ce spui tu pica la fix in continuarea ideii care spune ca mariajul e o loterie...Adica l-ai gasit sau nu (ala pereche). Bine, o casnicie poate rezista si daca nu, de fapt cred ca majoritatea sunt asa.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #507 : Sâmbătă, 28 Ianuarie 2012, 12:58 »
Eu cred in suflete pereche, dar nu cred in corelarea lor statistic pozitiva cu casatoria...  :P

Pai normal. Casatoria n-are nici o treaba cu sufletele pereche. Una nu o implica pe cealalta. Sufletele pereche existau cu mult inainte sa apara printre oameni conceptul, si mai apoi afacerea, casatoriei :)

silviu

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #508 : Sâmbătă, 28 Ianuarie 2012, 15:12 »
adica io ma casatoresc aici cu o romanca da' sufletu-pereche e-n thailanda :( pai n-am facut nicio jmecherie >:(

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #509 : Sâmbătă, 28 Ianuarie 2012, 15:18 »
Pai muta-te in Thailanda si o sa ai la dispozitie o tara plina de suflete pereche. Si vezi tu cu care te casatoresti  ;D