Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239447 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #525 : Duminică, 18 Martie 2012, 20:04 »
Bitek, mie nu mi se pare ciudat deloc ce spui tu, ba chiar foarte corect... Ciudat mi se pare altceva, din aceeasi optica. Si anume:
E adevarat ca e trist pe moment, e adevarat  ca ne blamam, e omenesc, la urma urmei. Totusi...
eu raman la convingerea (si nu sunt vorbe goale de autoconsolare, chiar cred in asta, cu atat mai mult cu cat mi s-a "verificat" de multe ori) ca orice ni se intampla trebuia sa ni se intample ca se ne pregateasca sa ne fie mai bine (daca acceptam sa ne "deschidem" suficient ca sa primi acel mai bine, chiar daca am suferit si ne e greu sa credem in el). Ciudat mi se pare faptul ca ne straduim cu totii sa fim mult mai sceptici si mai indiferenti decat suntem de fapt. Foarte ciudat!

P.S. Daca par cuiva patetica, imi cer scuze, da' e inca influenta discutiilor, intalniririlor, distractiei si revelatiilor de la Sibiel... cred ca n-am mai dansat atata din studentie.  :dance:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #526 : Duminică, 18 Martie 2012, 20:09 »
Stai linistita, nu esti patetica de loc.
Ma bucur s-aud ca v-ati distrat tare la Sibiel,  foarte bine, asa si trebuia sa fie! :thumbup:

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #527 : Sâmbătă, 07 Aprilie 2012, 19:27 »
Uite ca trece luna imediat de cand n-a mai fost nimeni singur in doi.  ;)

Eu fiind in prima zi de vacanta, imi permit sa pierd timpul azi, asa ca am dat din intamplare pe canal D si, ce sa vezi, vechiul film de pe vremea liceului "Declaratie de dragoste".  ::) N-am mai gasit topicul cu acelasi nume, asa ca pun intrebarea aici:

Cred ca (aproape) toata lumea trebuie sa fi trait la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu, aceast gen de poveste. Cum e posibil ca tot aproape toata lumea care nu s-a rezumat la poveste, ci a si concretizat-o, ajunge mai devreme sau mai tarziu la singuratate in doi, cu foarte putine exceptii? Si ma intreb la modul serios, fiindca eu n-am trecut niciodata de "happy end"-ul din filme... povestile au fost una si casatoria alta. Asta nu ne "invata" niciodata filmul, ce se intampla dupa... Ce e fundamental gresit in scenariul "vanzatorilor de iluzii"... care e de fapt si scenariul din mintea noastra a tuturor, la varsta aceea?  ???

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #528 : Sâmbătă, 07 Aprilie 2012, 20:36 »
Asta apropos de faptul ca n-ar mai trebui spuse povesti copiilor cu Fat Frumos si Ileana. Sau cel putin ar trebui actualizate. "Da, pana la urma Ileana s-a maritat cu zmeul, care era CEO de multinationala. Ca doar n-o fi stat dupa pierde-vara ala care avea doar un cal"

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #529 : Duminică, 08 Aprilie 2012, 12:07 »
Si pentru sexul opus e valabil... da' nu cred ca e vorba numai de astfel de cazuri. Mai degraba incep sa cred ca iubirea aia n-are nimic in comun cu casatoria sau alt tip de relatie de durata. Aia e facuta doar ca sa fii fericit... si fericirea nu-i decat o stare de gratie.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #530 : Duminică, 08 Aprilie 2012, 12:13 »
Absolut, e total interschimbabil, tinand cont (normal) doar de diferentele native dintre sexe. Cat despre faptul ca foarte multi oameni (inclusiv de aici) au inceput sa disocieze drastic iubirea si casatoria...hmmm, mai rumeg.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #531 : Duminică, 08 Aprilie 2012, 13:23 »
io tot am citit zilele astea ce a-ti scris ... mie parca mi-a papat pisica limba , pardon , tastatura  :-X... io am ajuns la concluzia ca e taaaare greu de trait in doi   :-\... adica am ajuns la concluzia ca imi place sa fac ce ma taie capul  |o ...asta probabil inseamna ca nu poci iubi daca nu pot trai alaturi de cineva  :(( ...adica probabil pot iubi dar alternativ!!  ;D
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #532 : Luni, 09 Aprilie 2012, 09:32 »

Eu fiind in prima zi de vacanta, imi permit sa pierd timpul azi, asa ca am dat din intamplare pe canal D si, ce sa vezi, vechiul film de pe vremea liceului "Declaratie de dragoste".  ::) N-am mai gasit topicul cu acelasi nume, asa ca pun intrebarea aici:


topic e la confident cu titlul pe care l-a avut de la inceput declaratie de iubire  :)

Cred ca (aproape) toata lumea trebuie sa fi trait la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu, aceast gen de poveste. Cum e posibil ca tot aproape toata lumea care nu s-a rezumat la poveste, ci a si concretizat-o, ajunge mai devreme sau mai tarziu la singuratate in doi, cu foarte putine exceptii? ...

si eu am uneori impresia ca oamenii ajung mai devreme sau mai tarziu la aceasta etapa de "singurate in doi" cu toate ca exemple pe care le-am avut in familie au contrazis aceasta idee
important este daca cei doi gasesc lucruri care ii unesc sau hotarasc sa plece pe drumuri diferite

Asta apropos de faptul ca n-ar mai trebui spuse povesti copiilor cu Fat Frumos si Ileana. Sau cel putin ar trebui actualizate. "Da, pana la urma Ileana s-a maritat cu zmeul, care era CEO de multinationala. Ca doar n-o fi stat dupa pierde-vara ala care avea doar un cal"

pai cred ca deja nu mai este poveste ci mit  :)
si culmea este ca oamenii se casatoresc pentru diferite alte motive si nu pentru mecedes sau postul de la multinationala, atunci cand o fac pentru astfel de motive ajung rapid la etapa SiD





Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #533 : Luni, 09 Aprilie 2012, 10:28 »
si culmea este ca oamenii se casatoresc pentru diferite alte motive si nu pentru mecedes sau postul de la multinationala, atunci cand o fac pentru astfel de motive ajung rapid la etapa SiD

Asta ar trebui sa fie regula, insa practica bate teoria. Am cunoscut cupluri care s-au inteles mai bine de-a lungul anilor si au ajuns chiar sa se iubeasca mai mult ca oricand doar mai tarziu, tocmai pentru ca nu a existat o mare indragosteala de la inceput.
Nici chiar aceia care se casatoresc pentru avere nu sunt asa de condamnabili, daca recunosc deschis si reciproc ca vor amandoi acelasi lucru de la relatia lor: parteneriatul. Mie mi se pare ca ne casatorim pe premize false (apropos de Ileana si Fat-Frumos). Ar trebui sa ne intrebam de doua ori daca sa ne casatorim sau nu in faza cand "iubirea e oarba". Sau cel putin sa ne dam timpul ca "orbirea" sa treaca si sa vedem daca avem aceleasi valori comune si acelasi scop in viata. Pana la urma, casatoria (sau relatia de durata) se poate rezuma la "suntem in aceeasi caruta"... iar daca trage unul hais si altul cea, s-a dus naibii si indragosteala de inceput (ceea ce era oricum normal sa se intample), si se ajunge la o caruta trasa pe dreapta definitiv, in care fiecare doarme in coltisorul lui.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #534 : Luni, 09 Aprilie 2012, 14:42 »
Am cunoscut cupluri care au avut ani de zile o relatie deosebita,si dupa ce s-au casatorit au devenit doi straini.la scurt timp s-au despartit.Ma intreb, daca casatoria, subconstient nu ne creaza iluzia sigurantei,,a stabilitati relatiei si pe undeva nu mai suntem atenti la calitatea relatiei.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #535 : Luni, 09 Aprilie 2012, 15:48 »
La mine nu dureaza mult indragosteala sau poate ca partenerul nu stie sa ma faca sa-l iubesc veci pururi.

silviu

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #536 : Luni, 09 Aprilie 2012, 16:41 »
nu ai gasit sufletul-pereche.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #537 : Luni, 09 Aprilie 2012, 18:19 »
Ma intreb, daca casatoria, subconstient nu ne creaza iluzia sigurantei,,a stabilitati relatiei si pe undeva nu mai suntem atenti la calitatea relatiei.
pai cam asa se intampla...dupa casatorie cuplul intra in zona de confort, exista acea stabilitate data de act, nu mai lucreaza nimeni la relatie ca doar sunt casatoriti de acum, apare delasarea, aspectul fizic incepe sa fie neglijat, citisem un studiu cum ca 80% dintre cuplurile casatorite in primii 2-3 ani de la casatorie se ingrasa. femeile, care pana la casatorie umblau aranjate, machiate, coafate( ca doar trebuiau sa-i cucereasca pe ei, nu?) dupa casatorie inlocuiesc acel aspect fizic cu unul nu tocmai placut: par nevopsit la timp, unghii neingrijite, cu oja sarita (nu suport sa vad asa ceva), prin casa umla nearanjate, in haine lalai ca doar "cine le vede", etc. Nu mai au grija ce si cat mananca si uite asa beleaua bate la usa. Bineinteles, neglijenta e caracteristica si domnilor.
Pe langa aspectul fizic, apar si altfel de neglijente: florile sunt oferite doar la ocazii, surprize nu se mai fac, iesiri in doi undeva....nu mai e timp, bani sau motiv pt asta.
Ca sa fie cat mai armonioasa si sa dureze cat mai mult, relatia tre` sa fie rodul participarii si implicarii ambilor parteneri. Degeaba ne dam silinta la inceputul relatiei, daca dupa un timp ne instrainam unul de altul. Siguranta creata ca partenerul e "al tau" dupa casatorie e falsa. Nimeni nu poseda pe nimeni, prin casatorie nu ne facem unii stapani pe ceilalti, casatoria e un parteneriat cu drepturi egale, cu responsabilitati, cu bune si rele.
insa, institutia casatoriei e perimata deja, din punctul meu de vedere si cand spun asta ma raportez la numarul de divorturi, in crestere continua.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #538 : Luni, 09 Aprilie 2012, 20:24 »
nu ai gasit sufletul-pereche.
O remarcă foarte buna, Silviu.

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #539 : Luni, 09 Aprilie 2012, 22:30 »
nu poci iubi daca nu pot trai alaturi de cineva  :(( ...adica probabil pot iubi dar alternativ!!  ;D

Balanta... nu te grabi cu concluziile si generalizarile. Am ajuns abia pe la jumatatea vietii.  :coolsmiley: