Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239689 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #555 : Duminică, 03 Iunie 2012, 20:22 »
Caroline, de fapt nu ai pierdut nimic, sper că nu ai niciun regret în sensul acesta... În ceea ce priveşte premiul, îţi doresc să nu fii minţită de viitorul tău partener de viaţă (în cazul în care acesta apare) şi să nu te minţi singură niciodată.

Pusesem emoticonul cu hohote, Lucia, ca nu am niciun regret. Ai dreptate, exact asta imi doresc si eu, poate sunt chiar prea categorica la acest aspect, drept dovada ca de-atunci, din trei posibile relatii ulterioare s-a ales un foc de paie, pentru niste minciuninele dintre cele mai nevinovate. Pur si simplu, fac alergie...  :box:

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #556 : Duminică, 03 Iunie 2012, 21:00 »
pe Base l-ai intrebat?  :magic:
(glumesc  :) )
Guess, ai dreptate, Base trebuie intrebat, sa stim si noi ce a vrut sa spuna cu adevarat! :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #557 : Vineri, 29 Iunie 2012, 21:22 »

Steliana, tu cand pui punctul pe i, intotdeauna vorbesti "cifrat". Si cum pui punctul ala intotdeauna...  :thumbup:


iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ce-mi place ca iti place!
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #558 : Vineri, 29 Iunie 2012, 21:43 »
    Mă tot întreb ce înseamnă cu adevărat sintagma: "Să trăiţi bine!"  Multi oameni doresc să trăiască bine. Dar a trăi bine înseamnă întotdeauna, a trăi frumos, a avea bucurii? Multi trăiesc bine cheltuind banii pe maşini, parfumuri, bijuterii, dar nu sunt fericiţi. Trăiesc grăbiţi şi febrili o viaţă fără bucurii, au o existenţă goală, fără noimă, fără repere. Multe cupluri trăiesc o viaţă searbădă, de dragul aparenţelor, nu îi mai leagă nimic, decît acel document oficial, acel act de căsătorie încheiat cu mult timp în urmă. Trăiesc vieţi paralele, fără promisiuni ori angajamente.

da-mi cea mai cea masina! nu mi-e bine.
cel mai excitant parfum! nu vreau, ph-ul meu face nazuri.
o diadema? sa fac piata in crangasi.
o banca? de ce sa=mi apara tocmai acum un rid, de grija lor?

si totusi pentru unii dintre semeni inseamna bine. a trai bine -pentru mine- inseamna sa ma bucur de ceea ce am (poate asta a vrut sa spuna si Base). asta nu ma obliga sa ma blazez in limitare.
nihil sine deo

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #559 : Miercuri, 18 Iulie 2012, 22:52 »
Ma gandeam la un moment dat ce lucru minunat e o relatie intre doi oameni. Cat e ea de vie. Cum se naste, dintr-o scanteie (de fapt, cred ca din doua scantei. Care pot face un foc. Sau nu.)... si cum apar "firisoare" subtiri de sentiment care pleaca de la unul la celalalt, cat de sensibile, cat de firave sunt legaturile la inceput, cea mai mica intamplare nefavorabila le poate rupe...Aici parerea mea e ca sansa joaca un rol mare de tot. Adica daca o relatie e ocrotita de Fortuna, trece, evolueaza. Daca nu, moare din fasa. Daca are suficienta vechime si pulseaza suficient suflet prin vinele ei, rezista si furtunilor. Priveam cum se misca perechile adevarate, ce "dans" involuntar, cum orbiteaza unul in jurul celuilalt, aproape imperceptibil...
Si cum ajunge sa se usuce daca n-are ingrijire. Cum ajunge ca pe cei doi sa-i lege doar firele obisnuintei, si alea puternice insa fade, tare fade...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #560 : Miercuri, 18 Iulie 2012, 23:37 »
hm. suspect de poet, azi, fratele bit... ce bagheta magica i-a transformat abordarea cinica a ideii de "doi" intr-un buchet de metafore inspirate? nu-ntreb, da' vrem sa stim si noi.  :giggle: ::)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #561 : Joi, 19 Iulie 2012, 01:01 »
Pai in orice sac de grau se mai gaseste cate un bob de neghina. Asa si la mine, mai obosesc si io sa tot observ viata in culori reale si o mai iau pe aratura...insa imi revin repede.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #562 : Joi, 19 Iulie 2012, 07:37 »
io zic sa nu-ti revii. lipsesc trei zile din metropola si cand ma intorc vreau sa te gasesc tot cu lentilele roz-bleu, da? sa-ti aduc niste amorasi de gips, de pe unde ma preumblu?  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #563 : Joi, 19 Iulie 2012, 10:38 »
Too late, bro, I woke up already. Si de adus, adu-mi liniste. Cat de multa. Aia care-ti prisoseste tie, sa-mi dai mie.  :)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #564 : Joi, 19 Iulie 2012, 12:49 »
Ma gandeam la un moment dat ce lucru minunat e o relatie intre doi oameni. Cat e ea de vie. Cum se naste, dintr-o scanteie (de fapt, cred ca din doua scantei. Care pot face un foc. Sau nu.)... si cum apar "firisoare" subtiri de sentiment care pleaca de la unul la celalalt, cat de sensibile, cat de firave sunt legaturile la inceput, cea mai mica intamplare nefavorabila le poate rupe...Aici parerea mea e ca sansa joaca un rol mare de tot. Adica daca o relatie e ocrotita de Fortuna, trece, evolueaza. Daca nu, moare din fasa. Daca are suficienta vechime si pulseaza suficient suflet prin vinele ei, rezista si furtunilor. Priveam cum se misca perechile adevarate, ce "dans" involuntar, cum orbiteaza unul in jurul celuilalt, aproape imperceptibil...
Si cum ajunge sa se usuce daca n-are ingrijire. Cum ajunge ca pe cei doi sa-i lege doar firele obisnuintei, si alea puternice insa fade, tare fade...

randurile astea mi-au amintit de filmul vazut aseara, parca pe TCM, depre Noah si Allie. despre o relatie cu o sansa mare de tot: sansa care se numeste iubire. un film foarte complex.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #565 : Joi, 19 Iulie 2012, 13:44 »
Asa am zis si io, filmu-i film, viata e alta mancare de peste. Care necestia multa lamaie.

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #566 : Marți, 18 Septembrie 2012, 14:44 »
cred ca intr-o relatie nu functioneaza principiul vaselor comunicante (sau daca da, sunt foarte putine exceptii de la regula, de numarat pe degetele de la o mana). d'aia se si rup, poleiala cade in situatii extreme. sacul si petecul. si in ultima vreme, din ce in ce mai multi saci, si din ce in ce mai putine petice. si invers. sa zic ca viata bate campii?!! ......Bit, nu rade de firele obisnuintei- sunt cele mai ale naibii forme de sclavie intr-un cuplu.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #567 : Marți, 18 Septembrie 2012, 16:38 »
Nu nu, nu rad. Asa e, ca sa te rupi, in primul rand lupti cu tine ca sa iesi din zona de confort pe care ti-o creeaza obisnuinta pe care o descrii. Si trebuie intai si intai sa incetezi sa mai speri. Ca el/ea isi va reveni, ca va fi bine din nou, ca exagerezi tu, ca s-a mai intamplat asa si ati trecut si prin aia...Nu. Tre`sa tai. Fara mila. (poti sa pui si asta langa obisnuinta, refuzul de a evalua corect situatia/refuzul de a recunoaste ca s-a terminat.)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #568 : Marți, 18 Septembrie 2012, 17:27 »
Bit, in orice relatie de durata linga iubire, sentimente, trairi isi face loc, la un moment dat, si obisnuinta. Nu e ceva nenatural, de care sa ne temem. Trebuie sa ne temem atunci cind intr-o relatie dispar celelalte si ramine doar obisnuinta :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #569 : Marți, 18 Septembrie 2012, 17:57 »
tru!