Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239973 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #585 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 16:53 »
si daca, totusi, iubirea nelimitata in timp exista? si daca, totusi, chiar si Plesu greseste?  :)
ne iubim parintii, copiii, prietenii, animalele, fara limite temporale.

" Puterea pe care o au cei pe care ii iubim asupra noastra este totdeauna mai mare decat cea pe care o avem noi insine." - La Rochefoucauld

 absolut nimeni, nu ma poate face sa iubesc mai mult sau mai putin decat o pot face! fie ca sunt singura sau in doi!
nihil sine deo

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #586 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 18:39 »
...exista cupluri la care afectiunea se pastreaza, ba chiar se adanceste, in timp indelungat, deci nu putem sa excludem cu totul "iubirea a la longue". cred ca o mare potrivire, afectiune si putina intelepciune pot sa faca sa dureze un astfel de sentiment, chiar si in cuplu.
Da, Mica, exista "iubire a la longue"...vederea unui cuplu in varsta, tinandu-se de mana, m-a emotionat intotdeauna. Si recunosc, mi-a trezit si un sentiment de invidie, pentru ca de fapt, oricat as visa, nu ma pot exclude din peisaj.
Bag seama ca trebuie sa trec pe MagnumB6, sunatoare... :)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #587 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 20:51 »

Bag seama ca trebuie sa trec pe MagnumB6, sunatoare... :)

iti recomand mai curand un coniac fin :)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #588 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 20:54 »
cred ca la postarea asta te referi, Matei.   :) si mie mi-a placut, m-am regasit in acest citat.

guess, you great! mare mare, exact despre dumnealui era vorba.  nu am mai auzit de el, n-am citit nimic de el, m-am uitat acum pe net si mi se pare interesant.  saru'mana, domnita noastra din moldova! :flori:
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #589 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 21:30 »
Da, Mica, exista "iubire a la longue"...vederea unui cuplu in varsta, tinandu-se de mana, m-a emotionat intotdeauna. Si recunosc, mi-a trezit si un sentiment de invidie, pentru ca de fapt, oricat as visa, nu ma pot exclude din peisaj.
Bag seama ca trebuie sa trec pe MagnumB6, sunatoare... :)

iana, de doua zile beau sunatoare cu tei si-a facut minuni. incearca. :)

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #590 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 22:00 »
iti recomand mai curand un coniac fin :)
Multumesc, Matei, pentru sfat
Un coniac fin...muzica in surdina...semiobsuritate...si in final ca-n bancul in care doctorul intreaba "si ? si ?" - "Aaa, el/ea nu a mai venit" :)

Schimband registrul, eu citesc acum a 2-a carte scrisa de Zafon si ma bucur ca l-am descoperit. Un stil gotic, suspans, dragoste, meditatie...Barcelona la mijlocul secolului trecut.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #591 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 22:46 »
Da, Mica, exista "iubire a la longue"...vederea unui cuplu in varsta, tinandu-se de mana, m-a emotionat intotdeauna.


adica asa?!

http://loldaddy.com/pics/6856

Multumesc, Matei, pentru sfat
Un coniac fin...muzica in surdina...semiobsuritate...si in final ca-n bancul in care doctorul intreaba "si ? si ?" - "Aaa, el/ea nu a mai venit" :)



eu n-am zis decat un coniac fin. atat.  :)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #592 : Joi, 20 Septembrie 2012, 14:55 »
guess, you great! mare mare, exact despre dumnealui era vorba.  nu am mai auzit de el, n-am citit nimic de el, m-am uitat acum pe net si mi se pare interesant.  saru'mana, domnita noastra din moldova! :flori:
cu placere, Matei  :)
si pe mine m-a facut curioasa citatul respectiv si am cautat recenzii despre carte pe net. unele pro, altele contra. tre` s-o citesc ca sa-mi pot forma o parere, depinde mult de la persoana la persoana cum apreciaza. la o prima vedere pare ca nu-i pentru mine, da` parca poti sa stii?  ::)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #593 : Sâmbătă, 22 Septembrie 2012, 14:14 »
DIALOGUE VIRTUEL

Ratatouille de grimasses débordant de fumée
Oů le vin tourne en glace, face ŕ l’écran allumé.

Macadams monotones, les doigts et le cœur,
Donne un rythme de bon ton  ŕ ce dont on a tous horreur…
On prolonge la joie, on ignore la douleur…
On espčre que cette fois… Quel défi d’amateurs !

Et pourtant la vie coule, męme si fortement réelle
Qu’on refuse, pauvres folles, la connaître comme telle.
Escalope illusoire, ratatouille de grimasses…
Qui peut s’apercevoir s’ils se tuent ou s’embrassent ?

Des nuits qui s’écoulent sur l’entorse de la langue,
Essayant ŕ la folle d’obtenir en tel rang
Que jamais la vraie vie ne va pas leur donner…

Des nuits qui se trompent sur la mise d’un rien.
Qu’elles nous romprent de nous pour un peu de bien !

Des nuits qui s’échelonnent, anonymes éternelles.

Caroline

Offline iuli

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
  • Ofera ceea ce doresti sa primesti.
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #594 : Marți, 02 Octombrie 2012, 09:56 »
Daca ajungi la singuratatea in doi, inseamna ca ai si tu o problema! Acesta e punctul meu de vedere.
Intr-o relatie trebuie sa existe multe: dragoste, atractie, comunicare, sex, tandrete, incredere, afectivitate, daruire, corectitudine, bani, intimitate, etc ... nu neaparat in ordinea enumerarii.
Viata este frumoasa, noi o complicam inutil.

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #595 : Luni, 08 Octombrie 2012, 13:15 »
 ratatouille de grimasses…
Qui peut s’apercevoir s’ils se tuent ou s’embrassent ?

Caroline
...ce mi-a placut !!

Ma simt datoare sa intervin... cu oarecare stanjeneala si retinere, ptr. ca sunt cam singurica pe aici care apar aceasta pozitie...si ptr. ca prefer sa comunic "pe viu", dar nu e fair-play sa tac... Plesu are o convingere rezultata din propriile sale trairi...ca si noi toti... deci, cu toata modestia de rigoare (nu vad de ce am meritat asa ceva) dar, va rog sa credeti: exista iubire "a la long" ... da, dupa 30 de ani, mana mea in mana lui... timbrul vocii...sclipirea din ochi...mirosul si gustul... sufletul lui larg si cald... mi-e f. greu sa scriu aici, parca ma dezbrac in viscol, dar...sunt datoare sa spun ca exista !!! si nu de forma, si nu din obisnuinta !... mai sunt multe de spus, dar....

Mi-a venit in minte un mic test: daca ar trebui sa descriu in f.putine cuvinte relatia mea de cuplu, eu as spune "Oh,Doamne, cat de bine a fost !!!!!!"

Bine pe care vi-l doresc si voua...din toata inima !
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #596 : Luni, 08 Octombrie 2012, 13:26 »

... daca ar trebui sa descriu in f.putine cuvinte relatia mea de cuplu, eu as spune "Oh,Doamne, cat de bine a fost !!!!!!"

Bine pe care vi-l doresc si voua...din toata inima !

 :) :thumbup:
"Stay hungry, stay foolish"

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #597 : Luni, 08 Octombrie 2012, 14:00 »
deli_a, te imbratisam cu mare drag si multumim pentru cuvintele din suflet...si pentru model. da, mai ales pentru model. pentru ca da, se poate. trimite-mi reteta. eu inca n-am gasit-o.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #598 : Luni, 08 Octombrie 2012, 14:58 »
si eu, si eu ...

"Oh,Doamne, cat de bine a fost !!!!!!"

dar ... a fost! sigur va fi mult mai mult decat a fost  :)
o reflectie spune: ai pierdut, continua! ai castigat, continua!
nihil sine deo

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #599 : Luni, 08 Octombrie 2012, 15:02 »
Ma simt datoare sa intervin... cu oarecare stanjeneala si retinere, ptr. ca sunt cam singurica pe aici care apar aceasta pozitie...si ptr. ca prefer sa comunic "pe viu", dar nu e fair-play sa tac... Plesu are o convingere rezultata din propriile sale trairi...ca si noi toti... deci, cu toata modestia de rigoare (nu vad de ce am meritat asa ceva) dar, va rog sa credeti: exista iubire "a la long" ... da, dupa 30 de ani, mana mea in mana lui... timbrul vocii...sclipirea din ochi...mirosul si gustul... sufletul lui larg si cald... mi-e f. greu sa scriu aici, parca ma dezbrac in viscol, dar...sunt datoare sa spun ca exista !!! si nu de forma, si nu din obisnuinta !... mai sunt multe de spus, dar....

Mi-a venit in minte un mic test: daca ar trebui sa descriu in f.putine cuvinte relatia mea de cuplu, eu as spune "Oh,Doamne, cat de bine a fost !!!!!!"Bine pe care vi-l doresc si voua...din toata inima !
deli_a, si eu cred cu toata convingerea ca exista iubire a la long si ca se poate, depinde doar de cei doi implicati in cuplu ca lucrurile sa mearga, ca relatia sa creasca.

totusi, din postarea ta n-am inteles ceva: spui "oh, Doamne, cat de bine a fost".
Asta inseamna ca nu mai este?
Sau privind in urma, zici ca a fost bine pana acum?
Ca daca nu mai esti in cuplu ceea ce ai spus mai sus e doar teorie...dar practica ne omoara!  ::)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!