Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239450 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #615 : Luni, 08 Octombrie 2012, 23:18 »
ba sa uiti si sa mergi inainte senin.  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #616 : Marți, 09 Octombrie 2012, 00:57 »
eu nu mai reusesc sa vreau.

Eu vreau multe... da' nu reusesc sa mai am incredere ca ceea ce vreau e si ceea ce am nevoie (ca tot li se prezicea Pestilor de "dorinte false" la Horoscopul sanatatii.  :P ) Dupa cum se si implinesc de repede de la o vreme... mi-e si frica sa mai vreau ceva.  :whistle:

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #617 : Marți, 09 Octombrie 2012, 09:45 »
Oare nu cumva, memoria selectiva (creierul nostru are tendinta de a-si reamini numai partile bune) ridica pe un piedestal calitatea relatiei? interogatia mea este sincera. :)
Mica, am incercat de multe ori, vorbind cu mine insami, de cand sunt singura, sa ii "innegresc" imaginea, pentru a suporta mai usor pierderea.... zicandu-mi ca, iata, in fond, a avut defectele alea si alea, etc.... nu a mers... mi-a fost rusine de aceste incercari... m-am mustrat singura (ca sa ma exprim elegant, caci de fapt mi-am zis vorbe nu prea gingase)... sigur, nu a fost perfect, DAR...a fost perfect ptr. mine !... si, cand mai povestesc prietene despartite diverse faze din experienta lor, ma simt de multe ori stanjenita (Doamne, ce-am facut sa merit, prin contrast, pe cineva atat de minunat ??) Repet, poate ca daca el era sotul tau sau al altei prietene, ar fi fost alt fel de relatie, poate chiar esuata, who knows ??DAR, pentru mine, a fost incredibil de bine !! sigur, nu permanent, caci o relatie e vie, e cu suisuri si coborasuri, va ziceam ceva si despre vase comunicante, nu este apa statatoare, ci mereu curgatoare, dar nu in acelasi sens... ce mi-a placut mie mult, este ca n-am ajuns niciodata la starea aceea de blazare, de "gata, m-am saturat !" pe care am vazut-o atat de des, noi mai bine ne ziceam ce nu era OK si celalt chiar auzea ! n-am ajuns niciodata la lehamitea aia ce apare la multe relatii mai cu vechime...
NU am retete, am multe, multe necunoscute in ceea ce priveste o relatie, dar...cred ca am avut f.mult noroc...
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #618 : Marți, 09 Octombrie 2012, 10:14 »
    Delia, ma bucur ca ti-ai descarcat sufletul si ne-ai impartasit trairile tale. Cred tot ceea ce spui si sunt convinsa ca relatia ta a fost vie, ca si tine de altfel.  :) :giggle:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #619 : Marți, 09 Octombrie 2012, 15:37 »
Mica, am incercat de multe ori, vorbind cu mine insami, de cand sunt singura, sa ii "innegresc" imaginea, pentru a suporta mai usor pierderea.... zicandu-mi ca, iata, in fond, a avut defectele alea si alea, etc.... nu a mers... mi-a fost rusine de aceste incercari... m-am mustrat singura (ca sa ma exprim elegant, caci de fapt mi-am zis vorbe nu prea gingase)... sigur, nu a fost perfect, DAR...a fost perfect ptr. mine !... si, cand mai povestesc prietene despartite diverse faze din experienta lor, ma simt de multe ori stanjenita (Doamne, ce-am facut sa merit, prin contrast, pe cineva atat de minunat ??) Repet, poate ca daca el era sotul tau sau al altei prietene, ar fi fost alt fel de relatie, poate chiar esuata, who knows ??DAR, pentru mine, a fost incredibil de bine !! sigur, nu permanent, caci o relatie e vie, e cu suisuri si coborasuri, va ziceam ceva si despre vase comunicante, nu este apa statatoare, ci mereu curgatoare, dar nu in acelasi sens... ce mi-a placut mie mult, este ca n-am ajuns niciodata la starea aceea de blazare, de "gata, m-am saturat !" pe care am vazut-o atat de des, noi mai bine ne ziceam ce nu era OK si celalt chiar auzea ! n-am ajuns niciodata la lehamitea aia ce apare la multe relatii mai cu vechime...
NU am retete, am multe, multe necunoscute in ceea ce priveste o relatie, dar...cred ca am avut f.mult noroc...

Del, ma bucur ca nu e doar o amintire infrumusetata ci imaginea unei relatii frumoase. Ma bucur pentru tine si pentru faptul ca exista, deci putem sa mai avem o speranta.  :)
Asta este secretul unei relatii luuungi si reusite: pastrarea vioiciunii ei ("vie" ai spus) si comunicarea foarte deschisa ("noi mai bine ne ziceam ce nu era OK si celalalt chiar auzea" ). N-ati lasat nemultumirile sa se adune si sa fermenteze in taceri. Stiu ca prin repetare o idee se demonetizeaza, insa cred ca fara comunicare deschisa si totala, nu exista relatie autentica. Fiindca nu exista intimitate reala (nu doar fizica ci si psihica), relatia moare treptat si majoritatea cuplurilor devin convietuiri si nu iubiri de-o viata.

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #620 : Marți, 09 Octombrie 2012, 15:57 »
Da, asa e. Vreau doar sa completez cu ceva destul de important, zic eu: comunicare totala nu inseamna ca "tu stii tot despre mine, eu stiu tot despre tine si cu asta, basta !"-nu, asta inseamna o crunta plictiseala.
Intotdeauna am considerat ca plictiseala e unul din cei mai mari dusmani ai oricarei relatii si m-am straduit sa n-o las sa se apropie de noi... e bine ca fiecare sa afle din cand in cand despre celalalt lucruri noi (de bine, evident), fiecare sa incercam sa fim putin mai altfel, sa surprindem, sa iscam un zambet sau chiar sa-i organizam o surprise-party...eu am facut toate acestea, dar...ce sa zic... n-am bagat de seama ca ar fi fost vreun efort... si, cum spuneam, nu am eu competenta si nu-mi place sa dau retete (nici macar de prajituri, ca nu le tin minte  :hammer:)
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #621 : Marți, 09 Octombrie 2012, 16:48 »
absolut. e nevoie de ludic, de joaca, de creativitate, care sa condimenteze obisnuinta si sa n-o lase sa devina fada.
dincolo de "stiu tot despre"... vine schimbul permanent de informatie, de idei, stari, pareri etc. Asta este, de fapt, comunicare, nu doar cunoastere reciproca.
De aceea cred eu ca fara un fond zdravan de prietenie, relatia decedeaza.

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #622 : Marți, 09 Octombrie 2012, 22:02 »
Tac, va ascult si bag la cap... si cred ca tocma incep - in sfarsit - sa multumesc Providentei (sau cum s-o numi).  ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #623 : Marți, 09 Octombrie 2012, 22:28 »
Tac, va ascult si bag la cap... si cred ca tocma incep - in sfarsit - sa multumesc Providentei (sau cum s-o numi).  ;)
Caro, da-i Providentei si adresa mea. o astept de mult timp.

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #624 : Marți, 09 Octombrie 2012, 23:04 »
Providenta e in noi insine. Da-ti voie sa-ti construiesti propria ta adresa acolo... urbanistic vorbind.  ;)

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #625 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 10:05 »
Caro, da-i Providentei si adresa mea. o astept de mult timp.
stai sa-mi iasa noul bolentin...pardon carte d'identité...si-ti trimit adresa pe mail. si parol, nu e-n noi insusine, e la mine acasa, trage un pui de somn dupa o betie crunta.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #626 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 10:43 »
stai sa-mi iasa noul bolentin...pardon carte d'identité...si-ti trimit adresa pe mail. si parol, nu e-n noi insusine, e la mine acasa, trage un pui de somn dupa o betie crunta.

vaaaaai. ai matolit providentaaaaaaa :(

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #627 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 11:08 »
vaaaaai. ai matolit providentaaaaaaa :(
era gata matoala. ambetata si cam prafuita. a amestecat bauturile si cica-i parea rau, da' avea un zambet pungas. n-am incredere. asa ca i-am urat...pa.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #628 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 11:20 »
acum ai dat-o si afara?!! OMG. :faint:

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #629 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 11:25 »
acum ai dat-o si afara?!! OMG. :faint:
ce, vrei sa platesc intretinerea pentr-o matoala tradatoare???!!! pai n-am platit destul...si recunostinta 0????? nu, nu si iar nu!