Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 239407 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #645 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 23:01 »
Errata: un vaccin impotriva indragostirii de persoane nepotrivite.
In rest... ma simt vie, frumoasa, fericita... tocmai invat sa ma indragostesc de viata si de oameni.  :whistle:

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #646 : Joi, 11 Octombrie 2012, 13:53 »
Oare de ce ne indragostim de persoane nepotrivite?.Unele raspunsuri le avem in cartea Femeile care iubesc prea mult.Tot psihologia spune ca suferinta nu este legata de un eveniment sau de o pesoana, ci de perceptia noastra asupra evenimentul respectiv sau a persoanei respective.Adica daca invatam sa percepem , sa simtim lucrurile altfel,putem sa suferim sau nu, la alegere.Teoretic frumos ,dar practica ne omoara. :hammer: :worthy:

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #647 : Joi, 11 Octombrie 2012, 14:28 »
... ci de perceptia noastra asupra evenimentul respectiv sau a persoanei respective.Adica daca invatam sa percepem , sa simtim lucrurile altfel,putem sa suferim sau nu, la alegere.Teoretic frumos ,dar practica ne omoara. :hammer: :worthy:

asta-i din rubrica "eu intreb si tot eu raspund", asa-i emi? dar ai dreptate, de multe ori cand ne concentram pe o anumita intrebare al carei raspuns nu-l avem, repetandu-l, e posibil sa ne vina si raspunsul.

practica ne omoara?! o data, de doua ori, poate chiar de trei, dar exersand, practicand, nu se poate sa nu reusim. :)
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #648 : Joi, 11 Octombrie 2012, 15:36 »
practica ne omoara?! o data, de doua ori, poate chiar de trei, dar exersand, practicand, nu se poate sa nu reusim. :)

 :dance:

Tips and tricks: mai intai trebuie sa uitam toate reflexele nocive cu care am fost invatati fara voia noastra, precum cainele lui Pavlov, care ar face ulcer daca ar saliva in continuare la clopotel, si nu la mancarea adevarata.  ;)

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #649 : Joi, 11 Octombrie 2012, 15:41 »
Matei, poate ai dreptate ,dar eu ii raspundeam lui Caroline,in sensul ca nu demult s-a discutat mult despre aceasta carte,si atunci aveam impresia ca intelegem tot....,probabil ca din rubrica eu intreb si eu raspund este si concluzia ta;practica ne omoara?!,o data , de doua ori , poate chiar de trei , dar exersand, practicand,nu se poate sa nu reusim ;) :giggle:

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #650 : Joi, 11 Octombrie 2012, 15:52 »
Emi, solutia e urmatoarea: ai voie sa ierti de 7000 de ori cate 7. Dar nu ai voie sa mai faci aceeasi greseala de 7000 de ori... Era o maxima pe undeva (parca Matei a postat-o, nu mai stiu exact), ca este o nebunie sa-ti imaginezi ca daca vei face acelasi lucru, vei obtine rezultate diferite. Tin minte ca tehnicile de unlearn din training-urile de dezvoltare personala imi placeau cel mai mult. Si refuz sa cred ca era doar o coincidenta sau un moft. ;)

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #651 : Joi, 11 Octombrie 2012, 15:56 »
Perfect de acord cu tine. :kissing:

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #652 : Joi, 11 Octombrie 2012, 16:08 »
 :kissing:

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #653 : Marți, 16 Octombrie 2012, 08:06 »
cred ca ai dreptate...dar uneori fac exact aceeasi greseala si nu vad ca e aceeasi decat dupa ce gresesc...oare cand am sa vad inainte?...sau poate nu mai gresesc...cred ca ar suna mai bine :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #654 : Marți, 16 Octombrie 2012, 08:54 »
practica ne omoara?!,o data , de doua ori , poate chiar de trei , dar exersand, practicand,nu se poate sa nu reusim ;) :giggle:

steven den spune: "nu poti face o greseala de doua ori; atunci cand o faci a doua oara, nu mai e greseala, e alegere."
nu mi-as dori sa reusesc prin repetarea greselii ...  :) prefer "consumatia" in ceva nou decat sa gust de nenumarate ori acelasi dezgust ...
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #655 : Marți, 16 Octombrie 2012, 15:05 »
si/sau aceeasi incantare... ca pe un drog.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #656 : Joi, 18 Octombrie 2012, 10:52 »
si/sau aceeasi incantare... ca pe un drog.

m-as "droga" pana la epuizare, cu incantare ...  :)
nihil sine deo

Offline Nicoleta Bucuresti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #657 : Miercuri, 14 Noiembrie 2012, 15:05 »
OSHO – Despre IUBIRE

 .... De cate ori va simtiti dezorientati, puteti sa va amintiti vorbele acestui om. E clar ca in lumea asta avem nevoie de iubire. ADEVARATA...
 
Nu judeca oamenii. Mai bine iubeste oamenii.
 
Dragostea adevarata inseamna ca lupta a disparut, ca cei doi au devenit unul. Corpurile lor exista separat, dar fiintele lor s-au intrepatruns. Limitele au disparut, nu exista separare. Nu exista „eu” si nu exista „tu”, nu exista niciunul.
 
Oricare ar fi situatia, dragostea e neconditionata; ea nu depinde de anumite conditii.
 
Dragostea nu poseda niciodata. Dragostea inseamna sa va oferiti libertate unul celuilalt. Dragostea este un dar neconditionat, nu un targ. Dar in mintea ta, dragostea nu este nimic altceva decat mai putina ura, atata tot. Cu cat te gandesti mai mult, „Pot sa tolerez aceasta persoana; Nu pot sa tolerez aceasta persoana, deci nu o pot iubi. Aceasta persoana o pot tolera", mereu aceasta evaluare ramane negativa.
 
Devino un limbaj al iubirii. Actiunile sunt OK, dar doar OK.; ele nu fac viata sa fie fericita, ele nu creeaza celebrarea; iti pot oferi un standard mai bun de viata, dar nu iti pot oferi o noua pasiune pentru viata, nu iti pot oferi intensitatea vietii. Nu iti pot oferi calitate; iti pot oferi doar cantitate. Doar limbajul iubirii te poate duce catre o dimensiune diferita...
 
In dragoste exista recunostinta, o recunostinta adanca. Stii ca cealalta persoana nu este un lucru. Stii ca cealalta persoana are o grandoare, o personalitate, un suflet, o individualitate. In dragoste dai o libertate totala celuilalt. Desigur, dai si iei; este o relatie bazata pe a da si pe a lua – dar cu respect.
 
Dragostea este un mod de a fi; nu are nimic de aface cu nimeni. Cineva nu este indragostit, ci este dragoste. Si desigur, atunci cand cineva este iubire, cineva este indragostit – dar acesta este rezultatul, nu sursa. Sursa este faptul ca omul este iubire.
 
Mesajul meu de iubire nu este acela ca dragostea este la polul opus fata de ura. Mesajul meu despre iubire este acela ca iubirea este capabila sa absoarba ura si sa o transforme.
 
Daca iubesti, iubeste si fii constient de acest lucru. Daca ar fi sa va invat, nu v-as spune pe cine sa iubiti, cum sa iubiti. Acestea sunt nonsensuri. Iubirea este calitatea voastra intrinseca. Va nasteti cu ea, asa cum ura este de asemenea acolo. Va voi invata insa, fiti constienti. Inainte ca orice sa vi se intample – iubire, ura, furie, pasiune, compasiune, orice – fiti constienti. Lasati ca orice sa se intample, fiind constienti.
 
Iubirea nu ar trebui sa implice asteptari; altfel, bucuria moare. Atunci cand ai asteptari, frustrarile vin. Nimeni nu iti poate indeplini asteptarile si nu e nimeni care are nevoie ca tu sa ii indeplinesti asteptarile. Acestea provin din manie, dintr-o minte nevrotica. Daca cineva chiar iti indeplineste asteptarile, atunci dragostea adevarata dispare. Iar celalt devine o necesitate, o nevoie, o posesiune – o posesiune valoroasa, dar in acelasi timp o posesiune ca toate celelalte.




Offline marilena09

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #658 : Sâmbătă, 01 Decembrie 2012, 11:42 »
Asa e...iubirea e in noi doar ca uneori avem nevoie de o materializare a ei intr-un ,,altul"....un ,,altul" care are anumite insusiri pe care noi le consideram calitati, anumite insusiri pe care le percepem ca pe ,defecte" insa intra in limita noastra de toleranta si atunci il ,,imbracam" in iubirea noastra....il ,,imbracam" in iubire si il consideram perfect pana in momentul in care el uita sa intretina ,,vesmintele de iubire" pe care i le-am daruit si ma intreb oare chiar e corect? Ii daruim iubirea fara sa ne-o ceara, parem generosi dar iubirea ce i-o daruim e o ,,haina" in captuseala careia am pus toate sperantele noastre, sperante nespuse pe care ne dorim intens ca el sa le descopere....insa ,,captuseala" e rezistenta, nu se toceste, nu se rupe iar sperantele noastre raman inchise si nedescoperite si pe masura ce trece timpul devenim din ce in ce mai frustrate pentru ca sperantele noastre nu au fost descoperite si au ramas neimplinite :) si cred ca asta e marea greseala :) noi daruim iubirea dar asteptam ca acel el, caruia i-am daruit-o sa ne implineasca ,,sperantele'' ascunse sub acea iubire.....iar cand asta nu se intampla ne cuprinde ,,singuratatea in doi".... cred ca noi femeile gresim undeva....gresim crezand ca ,,sperantele" noastre trebuie sa ramana un mister pe care el sa se straduiasca sa il descopere continuu.....lucrurile cred ar fi mult mai simple daca initial am ,,,afisa" sperante si apoi am darui iubire....darrrrrr asta inseamna sa iti asumi ,,singuratea individuala" caci multi vor fugi mancand pamantul cand il loc de iubire vor primi un ,,colaj" de sperante pe care el trebuie sa ni le indeplineasca.....cred ca candva am inteles gresit iubirea in doi, asa ca ne-am ales cu iubirea pentru sine si pentru toti ceilalti insa fara a fi materializata intr-un ,,el"....

Offline xdianax

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Răspuns: Singuratatea in doi
« Răspuns #659 : Vineri, 04 Ianuarie 2013, 17:42 »
privind la punctele de mai sus putem pune aceeasi intrebare.
si cum se numesc cei doi in acest caz  ~ deja nu mai formeaza un cuplu ?
VECINI DE APARTAMENT....DE CAMERA......DE PAT! :'(