Autor Subiect: La pescuit pe Fatu  (Citit de 14564 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #15 : Marți, 27 Iulie 2010, 15:32 »
N-am mai ajuns de ani buni pe Fatu, dar duminica, intre doua grupuri, la Sibiel am aruncat nada de pe pod si...

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #16 : Marți, 27 Iulie 2010, 16:18 »
@admin, frumosi pestisorii din poza, amandoi, nimic de obiectat! pe unul dintre ei il punem intr-o tava la cuptor cu o picatura de unt, alta de vin alb, trei fire de sare, un buchetel de herbes de Provence si pofta buna! da, dar mai ramane sa hotaram pe care!  ;)

"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #17 : Marți, 27 Iulie 2010, 16:22 »
Unul dintre ei a fost deja gatit. Celalalt se gateste (pentru Bulgaria...)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #18 : Marți, 27 Iulie 2010, 21:31 »
Sa inteleg ca "patatul" acela argintiu din undita inoata si in apele din Bulgaria? ;D

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #19 : Marți, 27 Iulie 2010, 22:09 »
Sa inteleg ca "patatul" acela argintiu din undita inoata si in apele din Bulgaria? ;D

mai curand as zice ca "patatul" care tine undita inoata si in apele bulgariei... sau va inota.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #20 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 08:17 »
Am fost si eu sambata la pescuit la balta Oltenita, o recomand amatorilor, si am prins cativa somnisori si crapi de 3-4 kg/buc, nu e o poveste pescareasca, zau. Iata poza dovada.
Somnii nu sunt romanesti ci africani, au capul enorm si tare ca o platosa, cu desene foarte interesante. Foarte buni la gust, deja sunt in ciorba si congelator.

Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #21 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 08:21 »
Personajul mai putin vizibil patat (este si el dotat cu pistrui, dar estompate de trecerea unor ani...) este cel care are sa inoate in apele teritoriale Bulgare...celalalt saracul, nu mai exista decat in poze...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #22 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 08:22 »
Deci Gabrel, in Bulgaria puteam sa renuntam la masa, puteam noi doi mari pescari sa asiguram hrana grupului...

Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #23 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 08:32 »
Din pacate, eu sunt doar un fan, eu hipnotizez pestii sa vina la momeala, dar sigur venim cu undite in Bulgaria, amarate cum sunt, ca pe cele bune le-au furat din boxa de la subsolul blocului. Dar pescarul din imagine iti va fi o buna companie, sper sa gasim acolo momeala, la Balcik erau 2 astfel de magazine.
Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

adria

  • Vizitator
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #24 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 14:48 »
gabrel, nu cumva tu ai fost cea mai castigata? se pare ca ai prins un... peste care a prins, la randul lui, alt peste! :D

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #25 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 21:43 »
Am fost si eu sambata la pescuit la balta Oltenita, o recomand amatorilor, si am prins cativa somnisori si crapi de 3-4 kg/buc, nu e o poveste pescareasca, zau. Iata poza dovada.
Somnii nu sunt romanesti ci africani, au capul enorm si tare ca o platosa, cu desene foarte interesante. Foarte buni la gust, deja sunt in ciorba si congelator.



ia te uita, niste baracude si-o sirena!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #26 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 21:49 »
Deci Gabrel, in Bulgaria puteam sa renuntam la masa, puteam noi doi mari pescari sa asiguram hrana grupului...

ha ha, aici vad ca s-a trecut deja la diviziunea sociala a muncii! avem trei pescari pana acum: gabrel, adel si gigel.  eu, ca admiratoare a zeitei artemis, parca ma vad "vanatoareasa cu piedica pustii trasa" si cu arcul la indemana... totusi, pana vin eu cu mistretul cu colti de argint, mai bine pescuiti voi, ca sa fim asa, vorba romanului, "on the safe side" (in siguranta, ca sa nu fiu cumva certata ca vorbesc altfel decat prin semnale de fum si onomatopee) :) apoi vom avea nevoie de culegatori de radacini, seminte si fructe salbatice... etc.
oricum, cred ca va fi matriarhat in cele din urma sau mai curand nu.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #27 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 22:05 »
Si daca previziunile futurologilor se adeveresc in ceea ce priveste modul de a convietuii? Daca totul aluneca asa cum se spune intr-o tribalitate moderna, cu o diviziune minutioasa a muncii? Ce zici Ayouni, am fi pregatiti pt o astfel de societate? Am cel mai rapid adaptabili?

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #28 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 22:34 »
Si daca previziunile futurologilor se adeveresc in ceea ce priveste modul de a convietuii? Daca totul aluneca asa cum se spune intr-o tribalitate moderna, cu o diviziune minutioasa a muncii? Ce zici Ayouni, am fi pregatiti pt o astfel de societate? Am cel mai rapid adaptabili?

cat de "minutioasa"?!  ;)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #29 : Joi, 29 Iulie 2010, 08:01 »
Este o tema foarte vasta si sunt pe picior de plecare spre Sibiel. Poate o sa deschidem un topic care sa dezbata acest subiect: cum vede fiecare societatea peste 100 ani.
Grupurile care se anticipeaza a deveni celula societatii, vor fi in fapt comunitati formate din indivizi compatibili si care au aceiasi meserie sau una similara. "Breslasii" au sa poata deveni foarte eficienti si pregatiti, prin schimbul permanent de pareri, printr-o specializare continua in interiorul comunitatii. Inchipuieti un grup de 20 ingineri care locuiesc impreuna, mananca, se distreaza. O mare parte din discutiile lor vor fi din domeniu, ajungand la un schimb permanent de cunostiinte, ceea ce le va permite sa progreseze mereu.
Minutios? Ma refeream la gestionarea problemelor administrative ale grupului. In orice organizatie, comunitate, daca munca nu este perfect si corect divizata, inevitabil se va ajunge la discutii generate de inechitatea contributiei fiecaruia. Si atunci grupul are de suferit.
Nu sunt neaparat adeptul falansterului sau a comunitatii de acest gen, dar cred ca va deveni in viitor o alternativa si o optiune.