Autor Subiect: La pescuit pe Fatu  (Citit de 14613 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #30 : Joi, 29 Iulie 2010, 12:44 »
Este o tema foarte vasta si sunt pe picior de plecare spre Sibiel. Poate o sa deschidem un topic care sa dezbata acest subiect: cum vede fiecare societatea peste 100 ani.
Grupurile care se anticipeaza a deveni celula societatii, vor fi in fapt comunitati formate din indivizi compatibili si care au aceiasi meserie sau una similara. "Breslasii" au sa poata deveni foarte eficienti si pregatiti, prin schimbul permanent de pareri, printr-o specializare continua in interiorul comunitatii. Inchipuieti un grup de 20 ingineri care locuiesc impreuna, mananca, se distreaza. O mare parte din discutiile lor vor fi din domeniu, ajungand la un schimb permanent de cunostiinte, ceea ce le va permite sa progreseze mereu.
Minutios? Ma refeream la gestionarea problemelor administrative ale grupului. In orice organizatie, comunitate, daca munca nu este perfect si corect divizata, inevitabil se va ajunge la discutii generate de inechitatea contributiei fiecaruia. Si atunci grupul are de suferit.
Nu sunt neaparat adeptul falansterului sau a comunitatii de acest gen, dar cred ca va deveni in viitor o alternativa si o optiune.
sper ca intre timp ai ajuns cu ambele picioare in sibiel...
despre comentariul tau, ce sa-ti, spun?! eu pas, nu as putea sa functionez intr-o astfel de societate, asa de minutios organizata, personal mi-ar fi imposibil sa ma multumesc sa aleg numai una si sa raman numai cu ea. sunt de acord cu compatibilitatea, conditie sine-qua-non pentru optima functionare a oricarei celule, fie ea mica, fie mai mare.  iar chestia cu cei 20 de ingineri convietuind impreuna, suna a banc parca.  am vazut o data la o expozitie de flori din herastrau niste maxime si cugetari in legatura cu inginerii, dar nu-mi aduc aminte nici una. ceea ce este egal cu a spune "am un caine foarte rau dar a murit"  :) dar nu-mi da prea mult credit, spun si eu acum ce-mi trece prin cap, desigur, analizand situatia intr-un mod mai serios, poate si concluziile ar fi mai serioase.  mai gandim, vorba ta! ;)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Dana Brasov

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Pastrav
« Răspuns #31 : Miercuri, 06 Octombrie 2010, 14:32 »
Admin frumos pastravul.
Si eu mai dau la pastrav din cand in cand. Este superb. Din pacate prin imprejurimile Brasovului nu prea mai este peste in lacurile apartinand de Asociatia Pescarilor. Am inteles ca aproape de Cata - Rupea, mai exact la San Paul este un loc bunicel.
Sper sa ajung in acest concediu.

Dana

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #32 : Miercuri, 06 Octombrie 2010, 16:06 »
Ooooh, n-am stiut de pasiunea aceasta a ta. Mai ai pe cineva in club foarte pasionat de pescuit...Te las sa o descoperi!

Offline Dana Brasov

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #33 : Miercuri, 06 Octombrie 2010, 17:33 »
Da, pescuiesc de vreo 14 anisori  :)

Dana

adria

  • Vizitator
Răspuns: Pastrav
« Răspuns #34 : Miercuri, 06 Octombrie 2010, 21:22 »
Admin frumos pastravul.
Si eu mai dau la pastrav din cand in cand. Este superb. Din pacate prin imprejurimile Brasovului nu prea mai este peste in lacurile apartinand de Asociatia Pescarilor. Am inteles ca aproape de Cata - Rupea, mai exact la San Paul este un loc bunicel.
Sper sa ajung in acest concediu.

Dana

mai, dana, ma uimesti!
nu cumva i-ai luat de la magazin? ;D

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #35 : Joi, 07 Octombrie 2010, 00:46 »
Este o tema foarte vasta si sunt pe picior de plecare spre Sibiel. Poate o sa deschidem un topic care sa dezbata acest subiect: cum vede fiecare societatea peste 100 ani.

Chiar ar fi interesant un astfel de topic. Nu stiu daca intrebarea se refera la societatea umana sau la societatea romaneasca. Eu am sa ma refer la societatea umana in ansamblul ei. Si am sa incep cu o mentionarea unei informatii: prima naveta pentru turism spatial (Virgin Space Ship Enterprise) va decola pste 18 luni. Sa mai spun unde vad eu societatea umana peste 100 de ani? :D

Offline Dana Brasov

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #36 : Joi, 07 Octombrie 2010, 08:24 »
Nu i-am luat de la magazin. I-am prins cu manuta mea. Este o crescatorie de pastrav la Prejmer. Cand am pofta de peste ma duc acolo si prind cat am nevoie. Cat prinzi atat platesti. Este 18 lei kg. E adevarat e crescatorie da-mi fac damblaua si stau si cu batul in balta. Ce sa-i faci, boala de pescar.  ;)

adria

  • Vizitator
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #37 : Duminică, 07 Noiembrie 2010, 10:35 »
ce mai faci, dana din brasov? cum o mai duci cu pescuitul? ;)

Offline Dana Brasov

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #38 : Luni, 08 Noiembrie 2010, 18:49 »
Binisor multumesc. Inca nu a dat drumul la balta la pescuit. Sa speram ca nu se va raci timpul prea tare si voi mai ajunge o tura la peste - pastrav.

Dana :)

Offline TORICOSU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Răspuns: La pescuit pe Fatu
« Răspuns #39 : Vineri, 15 Februarie 2013, 17:37 »
ce mai faci, dana din brasov? cum o mai duci cu pescuitul? ;)

Mai existi Dana din Brasov, am fost la Prejmer in copilarie cu bunicii, cu trabantul acum 20 de ani,erau mari pescari amandoi ,cunosc Prejmerul,Bratesu, Chichis, Catalina, cam toate comunele care aveau pe vremuri balti de pescuit.
Stiu ca e un topic din 2010 dar poate mai esti (prin zona) .
Mersi pt.amintiri.