Autor Subiect: Dependentele  (Citit de 130447 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Dependentele
« : Joi, 17 Martie 2011, 19:27 »
Este un subiect propus si lansat de almi_gabi. O las pe ea sa-l prezinte spre dezbatere.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #1 : Joi, 17 Martie 2011, 20:13 »
DEPENDENTELE – refugiu, placere sau abuz

"Tutunul, cafeaua, alcoolul, drogurile (inclusiv etnobotanicele), internetul , shoppingul, cariera etc sunt cunoscute ce fiind cele mai frecvente dependente . Unele preocupari care par  inofensive pot deveni nocive.

Multi in adolescenta suntem tentati sa “incercam” o tigara ~ mai nou o doza de etnobotanice~ si apoi ne este greu sa mai renuntam la ele. De la o tigara se ajunge la 10 pe zi , apoi un pachet ~ceea ce, de fapt, este cresterea tolerantei corpului la nicotina.

Multi dintre noi ~singles fiind ~ au copii si poate sunt ingrijorati ca acestia sa nu fie atrasi intr-un anturaj unde se consuma droguri sau alcool. Ca sa nu mai vorbesc ca majoritatea cunoscutilor mei care au copii se plang de faptul ca acestia petrec prea multe ore in fata calculatorului.

Statutul de singles , la unii dintre noi este datorat si axarii in viata, pe cariera in detrimentul unei familii. A muncii cate 10-12 ore devine un stil de viata  si la un moment dat ne gasim singuri  in fata unor incercari pe care nu le luasem in considerare.
 
Sunt aceste dependente un refugiu sau un abuz pe care la un moment dat nu-l mai putem stapani?

V-ati confruntat cu astfel de probleme?

Este oare o persoana single mai expusa la astfel de factori?

Va propun sa discutam pe marginea acestui subiect."


Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #2 : Joi, 17 Martie 2011, 20:49 »
As spune ca dependentele trec prin toate cele trei stadii. Incep ca un refugiu, devin o placere si se transforma in abuz. In unele situatii se sare peste primul stadiu. Dar ordinea ramane cam aceeasi.

Ar trebui totusi sa stabilim cam in ce conditii putem spune ca ceva a devenit dependenta. Din ce moment? Cand poti spune ca esti dependent de tutun, de exemplu? Dupa o luna, doua, zece, un an de fumat zilnic? Sau dupa numarul de tigari? Eu am fumat prin liceu timp de vreo 9 luni cam jumatate de pachet zilnic. Dupa care am renuntat si de-atunci nu mai fumez decat cine stie cand cate o tigara, doua pe la ocazii. Poate trece si un an fara sa pun tigara in gura. Se chiama ca eu am fost dependent sau nu?

Personal pot spune ca nu m-am confruntat cu nici un fel de dependenta. Ci doar cu perioade mai lungi sau mai scurte in care... staruiam mai mult asupra a ceva (munca, internet, calculator, tigara etc.) pentru a trece mai usor peste unele momente neplacute din diferite momente ale vietii.

Pentru mine dependenta inseamna atunci cand ceva anume (lucru, activitate, situatie, persoana etc.) devine aproape in exclusivitate obiectul atentiei cuiva, in detrimentul celorlalte lucruri/activitati/aspecte/persoane din viata individului. Si de multe ori, persoana afectata de dependenta ajunge sa se neglijeze si pe ea insasi.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #3 : Vineri, 18 Martie 2011, 08:40 »
Punctul din care se declanseaza o dependenta difera de la persoana la persoana. Fiecare organism are o rezistenta mai mica sau mai mare la substanta respectiva.

In linii mari , dependenta se instaleaza in momentul in care nu mai poti renunta la deprinderea respectiva, atunci cand ea iti controleaza viata , cand crezi ca este rezolvarea problemelor tale.

probabil toti am incercat in liceu o tigara dar asta nu inseamna ca am devenit dependenti de tutun. Lucrurile se schimba un pic in momentul in care starea fizica si psihica a unei persoane se deterioreaza datorita substantei nociva. Am vazut cazuri in care  oamenii devin nervosi, agitati, nu te mai pot urmari si se concentreaza cu greutate daca nu aprind o tigara, sau nu beau ceva. Asta este deja dependenta.

Si ai dreptate :

 

Pentru mine dependenta inseamna atunci cand ceva anume (lucru, activitate, situatie, persoana etc.) devine aproape in exclusivitate obiectul atentiei cuiva, in detrimentul celorlalte lucruri/activitati/aspecte/persoane din viata individului. Si de multe ori, persoana afectata de dependenta ajunge sa se neglijeze si pe ea insasi.

O dependenta iti acapareaza toata atentia si ceea ce faci si gandesti  se indreapta exclusiv spre drogul respectiv. deja universul persoanei respective se invarte in jurul dependentei lui, iar celelelte aspecte ale vietii ~ ingrijirea personala, familia, prietenii, serviciul ~ sunt neglijate.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #4 : Vineri, 18 Martie 2011, 20:54 »
Citat din: almi_gabi
O dependenta iti acapareaza toata atentia si ceea ce faci si gandesti  se indreapta exclusiv spre drogul respectiv. deja universul persoanei respective se invarte in jurul dependentei lui, iar celelelte aspecte ale vietii ~ ingrijirea personala, familia, prietenii, serviciul ~ sunt neglijate.
asta se intampla la cei dependenti de alcool si alte droguri ilegale care te fac sa visezi frumos :D in cazul fumatorilor obisnuiti, inca nu am intalnit dependent care sa-si neglijeze familia, prietenii, serviciul...

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 19 Martie 2011, 07:22 »


Pentru mine dependenta inseamna atunci cand ceva anume (lucru, activitate, situatie, persoana etc.) devine aproape in exclusivitate obiectul atentiei cuiva, in detrimentul celorlalte lucruri/activitati/aspecte/persoane din viata individului. Si de multe ori, persoana afectata de dependenta ajunge sa se neglijeze si pe ea insasi.
[/quote]

O dependenta iti acapareaza toata atentia si ceea ce faci si gandesti  se indreapta exclusiv spre drogul respectiv. deja universul persoanei respective se invarte in jurul dependentei lui, iar celelelte aspecte ale vietii ~ ingrijirea personala, familia, prietenii, serviciul ~ sunt neglijate.
[/quote]

Gabi,Saturn a-ti dat corect definitia dependentei.

asta se intampla la cei dependenti de alcool si alte droguri ilegale care te fac sa visezi frumos :D in cazul fumatorilor obisnuiti, inca nu am intalnit dependent care sa-si neglijeze familia, prietenii, serviciul...
[/quote]

Silviu,la fel se intimpla si cu fumatorii
    -in primul rind fumatul este o boala ca si alcoolismul si consumul de droguri
    -un fumator va face pina la urma o boala de la fumat-si sunt multe
    -un fumator care deja are o boala de la fumat si nu intrerupe fumatul,se neglijeaza pe el si familia,boala va merge rau
   - sunt fumatori care prefera sa nu isi cumpere tratamentul pt boala pe care o au dar sa dea banii pe tigari
   -sunt fumatori care au situatie financiara proasta dar care continua sa dea banii pe tigari chiar daca nu au ce pune pe masa

 in concluzie.....

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 19 Martie 2011, 12:22 »
Citat din: dadus
Silviu,la fel se intimpla si cu fumatorii
    -in primul rind fumatul este o boala ca si alcoolismul si consumul de droguri
    -un fumator va face pina la urma o boala de la fumat-si sunt multe
    -un fumator care deja are o boala de la fumat si nu intrerupe fumatul,se neglijeaza pe el si familia,boala va merge rau
   - sunt fumatori care prefera sa nu isi cumpere tratamentul pt boala pe care o au dar sa dea banii pe tigari
   -sunt fumatori care au situatie financiara proasta dar care continua sa dea banii pe tigari chiar daca nu au ce pune pe masa
sigur ca fumatul e un obicei nesanatos care creeaza dependenta, dar hai sa comparam fumatorul cu dependentul de alcool sau droguri ilegale.
ma trezesc dimineata, fumez 4 tigari si beau o cafea, apoi imi conduc masina bine-merci pana la serviciu. cele 4 tigari fumate pe balcon imi vor face rau doar mie insumi. hai sa ne imaginam ca in loc sa fumez, as bea 200 ml de tzuica sau as trage niscai etnobotanice si apoi as conduce masina. as fi un pericol public?

la birou mai fumez, in spatiile special amenajate, inca 8 tigari, apoi conduc din nou spre casa. imagineaza-ti ca in loc sa fumez 8 tigari as mai bea vreo 300 de ml de vodca sau mi-as injecta heroina. ti-e clar ca as alerga toti pietonii cu masina? odata ajuns acasa, asta in cazul fericit in care as mai ajunge, mi-ar veni si alte idei: sa bat un vecin, sa-mi bat copiii si nevasta, sa urlu de nebun din balcon...

recunosc ca fumatul dauneaza grav sanatatii tale, dar alcoolul si drogurile ilegale pot dauna grav si celor din jurul tau. nu intra in discutie acei fumatori nesimtiti care isi aprind tigara in tramvai, in cinematografe, in localuri pentru nefumatori...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 19 Martie 2011, 13:14 »
silviu, dadus  orice dependenta dauneaza grav propriei persoane.

incearca sa renunti la tigarile de dimineata la cele de la servici - la fumat in general si ai sa aflii singur si destul de dur cum  te afecteaza o dependenta ~ care nu este nociva pentru cei din jur  ;D

si citez din ce am scris mai inainte despre fumat...

... Am vazut cazuri in care  oamenii devin nervosi, agitati, nu te mai pot urmari si se concentreaza cu greutate daca nu aprind o tigara, sau nu beau ceva. Asta este deja dependenta.


~ sunt oameni care nu calatoresc cu avionul pentru ca nu se pot abtine sa nu fumeze cateva ore cat dureaza zborul

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 19 Martie 2011, 15:43 »
silviu, dadus  orice dependenta dauneaza grav propriei persoane.

incearca sa renunti la tigarile de dimineata la cele de la servici - la fumat in general si ai sa aflii singur si destul de dur cum  te afecteaza o dependenta ~ care nu este nociva pentru cei din jur  ;D
Citat din: almi_gabi

si citez din ce am scris mai inainte despre fumat...

... Am vazut cazuri in care  oamenii devin nervosi, agitati, nu te mai pot urmari si se concentreaza cu greutate daca nu aprind o tigara, sau nu beau ceva. Asta este deja dependenta.

citez si eu din ce am scris mai inainte despre dependenta:"in cazul fumatorilor obisnuiti, inca nu am intalnit dependent care sa-si neglijeze familia, prietenii, serviciul..."
am scris cumva ca fumatul nu dauneaza grav sanatatii celui care fumeaza? ???

da' cu dependenta de sex ce facem? dauneaza sanatatii? cum scapam de ea? :-\

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 19 Martie 2011, 17:59 »
dependenta e o boala, indiferent despre care vorbim.
sa inteleg ca tu cauti sa te tratezi? esti sigur ca vrei sa devii abstinent???



Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 19 Martie 2011, 19:18 »
  Da, dependenta este o boala care poate ucide...Dezvolta manifestari obsesiv-compulsive care iti anihileaza puterea de a renunta. Sint multe forme de dependenta, nu numai dependenta de anumite substante: alcool, tigari, droguri... La fel de periculoase sint si cea de mincare, in special dulciuri, sau cea emotionala de o anumita persoana ( si aici nu vorbesc de o dependenta financiara a membrilor unei familii, unul de celalalt, sau a unei pitipoance de sponsorul ei sau de cea aparuta ca urmare a unor sentimente de iubire; vorbesc de acele persoane care nu stiu sa traiasca fara omul de care depind emotional).
  Ce stiti despre DEPENDENTA DE MUNCA?

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #11 : Duminică, 20 Martie 2011, 16:47 »
sa inteleg ca tu cauti sa te tratezi? esti sigur ca vrei sa devii abstinent???
da, cochetez cu ideea de a ma calugari si retrage cu smerenie la manastirea cernica. voi renunta la numele laic in favoarea evlaviosului hilarie agnosticul sau teodosie shpagoveanul...inca nu m-am hotarat :-\ sunt decis sa renunt la toate dependentele in afara uneia: dependenta de Dumnezeu.
o sa va anunt din timp si, daca veti voi, ma veti putea vizita in chilie unde contra unor sume modice ne vom ruga impreuna pentru iertarea pacatelor trecute si viitoare.
asa sa ne ajute Dumnezeu!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #12 : Duminică, 20 Martie 2011, 16:56 »
spune-mi, evlaviosule agnostic shpagoveanu, vei avea un program anume sau putem veni oricand, oricat, oricum samd sa ne rugam impreuna  ::)


"sunt decis sa renunt la toate dependentele in afara uneia: dependenta de Dumnezeu."
frumos  :-*

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #13 : Duminică, 20 Martie 2011, 21:43 »
imi poti spune simplu: cuviosule.
draga mea, nu veti putea veni oricand. voi avea lungi perioade de post, rugaciuni si meditatiuni pe care le voi indeplini singur in chilia mea. dar am sa anunt perioadele in care ma puteti vizita si ne putem ruga impreuna, in chilia mea.
Nihil Sine Deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #14 : Luni, 21 Martie 2011, 00:17 »
cuviosule ...
la asa veste ... voi face din tine icoana sufletului meu; ma voi ruga la ea sa-mi indeplineasca dorintele; nu voi mai bate drumul pana la Cernica; nu voi plati nici taxe; nu risc sa-mi dea vreo cucernica cu poseta in cap ca nu stau la rand ...
iar tu cand vei auzi de fapta mea, vei veni sa-mi faci ... Sfanta Sfestanie ...

astept sa ma ridici la Cer!
nihil sine deo