Autor Subiect: Dependentele  (Citit de 130455 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #15 : Luni, 21 Martie 2011, 07:37 »
 
  Ce stiti despre DEPENDENTA DE MUNCA?


Se vorbeste din ce in ce mai mult despre dependenta de munca si este privita ca un lucru negati.
Spre deosebire de alte dependente  ~ dependenta de munca, este cea mai curata dintre toate dependentele. Orice companie are ca scop principal cresterea productivitatii, iar oamenii dependenti de munca ajuta foarte mult in acest sens ~ asa ca nu va ve-ti supara patronii daca deveniti dependenti de munca  ;D.
De asemenea, astfel reusesc sa castige foarte bine in cele mai multe cazuri obtinand pe langa si aprecierea si respectul superiorilor.
Termenul de dependent de munca a fost pentru prima oara folosit la sfarsitul anilor 60`. Dependenta de munca nu seamana cu cea de droguri sau alcool deoarece presupune o serie de actiuni si interactiuni. Este similara, mai degraba, dependentei de sex sau celei jocuri de noroc.


.... sunt decis sa renunt la toate dependentele in afara uneia: dependenta de Dumnezeu.


te stiam pesimist, nu habotnic ;D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #16 : Luni, 21 Martie 2011, 11:10 »
cuviosule ...
la asa veste ... voi face din tine icoana sufletului meu; ma voi ruga la ea sa-mi indeplineasca dorintele; nu voi mai bate drumul pana la Cernica; nu voi plati nici taxe; nu risc sa-mi dea vreo cucernica cu poseta in cap ca nu stau la rand ...
iar tu cand vei auzi de fapta mea, vei veni sa-mi faci ... Sfanta Sfestanie ...

astept sa ma ridici la Cer!
draga enoriasa, un calugar nu se deplaseaza la domiciliul clientului si nu face Sfestanie. am sa te anunt din timp si te voi invita la manastire sa dezbatem decalogul.
Citat din: almi_gabi
te stiam pesimist, nu habotnic
ma transform.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #17 : Luni, 21 Martie 2011, 13:59 »
si uite cum se naste o noua dependenta: "cuviosul"  :D :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #18 : Luni, 21 Martie 2011, 14:09 »
vezi?
te transformi!

ma gandeam ca pana ajungi la mine ... vei fi ridicat in rang preotesc ... sa poti face Sfestania
calugar ... faci ce fac mai toti
cele cuvenite!

ce pot spune? esti aproapele!
trebuie sa te iubesc ca pe mine insumi!
dar sa stii, in crangasi e plin de calugari - astia de ce or fi plecat din manastiri?
cred ca tot din cauza enoriaselor!


nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #19 : Luni, 21 Martie 2011, 14:25 »
si uite cum se naste o noua dependenta: "cuviosul"  :D :D
fiecare credincios/credincioasa trebuie sa aiba un calugar-confident, un sfatuitor care sa-i ajute in momentele de cumpana. eu de mic am avut o atractie catre Fecioara Maria, drept pentru care prefer sa ajut credincioasele.
Citat din: steliana
dar sa stii, in crangasi e plin de calugari - astia de ce or fi plecat din manastiri?
cred ca tot din cauza enoriaselor!
mare pacat au savarsit, draga enoriasa :( odata plecat pe calea Domnului, eu nu m-as mai abate din drum. totul s-ar infaptui la mine, in modesta chilie, sub obladuirea Domnului si a Fecioarei Maria.
Citat din: 'steliana"
ce pot spune? esti aproapele! trebuie sa te iubesc ca pe mine insumi!
adevar grait-ai! nici n-ai trecut prin chilia mea si deja prin gura ta vorbeste Domnul.
Nihil Sine Deo



Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #20 : Luni, 21 Martie 2011, 15:30 »
daca-ti mai transmit cateva mesaje ... ajungi Marele Intelept (al forumului)!

drumul il alegem singuri!
si sa nu te puna draku sa-mi dai canoane!

depind!
cu toata inima, cu tot sufletul, cu toata puterea si cu tot cugetul!
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #21 : Luni, 21 Martie 2011, 19:12 »
daca-ti mai transmit cateva mesaje ... ajungi Marele Intelept (al forumului)!
da! noroc cu tine.
Citat din: steliana
si sa nu te puna draku sa-mi dai canoane!
aceste cuvinte ma doare :(


Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #22 : Luni, 21 Martie 2011, 20:15 »
   @almi_gabi, multumesc pentru raspunsul tau legat de dependenta de munca; e adevarat ce ai spui tu, as vrea insa sa adaug ca stiu citeva  cazuri in care o astfel de dependenta a distrus familiile si sanatatea celor implicati.
   In ultimul timp se vorbeste tot mai des de dependenta de televizor, de calculator sau mobil si se pare ca cei mai afectati sint copiii.
   Daca as avea multi bani, cred ca mi-as impune sa devin dependenta de shopping.... :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #23 : Luni, 21 Martie 2011, 21:53 »
dragul meu cuvios...
ma inscriu ... sa te chem la mine!
si asta doar, sa-ti spun ... cuvintele formeaza!

iti mai amintesti ... anul trecut ...?
cuvintele au fost ... voi fi ultima!

abia acum ai inteles ca voi fi prima si ultima?

cuvcios ... nu fi ne-cuviincios!
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #24 : Luni, 21 Martie 2011, 22:36 »
draga mea, cei din urma vor fi cei dintai, ca multi sunt chemati, dar putini alesi. geaba ma chemi la tine... ar fi o necuviinta din partea unui calugar sa iasa din curtea manastirii si sa dea ochii cu fel si fel de femei straine, masini in pielea goala si alte unelte ale necuratului >:(

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #25 : Luni, 21 Martie 2011, 23:28 »
faci tu si pe draku ...
tot un drak ramai!

nenorocirea este ... ca esti cel adevarat! :-*
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #26 : Marți, 22 Martie 2011, 16:09 »
   @almi_gabi, multumesc pentru raspunsul tau legat de dependenta de munca; e adevarat ce ai spui tu, as vrea insa sa adaug ca stiu citeva  cazuri in care o astfel de dependenta a distrus familiile si sanatatea celor implicati.
   In ultimul timp se vorbeste tot mai des de dependenta de televizor, de calculator sau mobil si se pare ca cei mai afectati sint copiii.
   Daca as avea multi bani, cred ca mi-as impune sa devin dependenta de shopping.... :D
totusi... exista o mare diferenta intre dependenta de munca (sa ma fereasca Sfantul!) si dependenta de heroina. am intalnit multi oameni, mai ales in mediul rural, care au muncit din zori si pana-n noapte si au trait pana la 90 de ani. drept e ca in privinta mancarii si alcoolului erau foarte cumpatati. cred ca tocmai asta e secretul longevitatii: multa miscare.
faci tu si pe draku ...
tot un drak ramai!
nenorocirea este ... ca esti cel adevarat! :-*
asa vorbesti tu cu un viitor cuvios? ??? tocmai ce ma gandeam sa fii prima invitata in chilie si sa-ti arat colectia mea de picturi (nuduri de oameni sfintzi).

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #27 : Marți, 22 Martie 2011, 23:30 »

Nu aia e dependenta de munca, aia e doar munca. Din pacate dependenta de munca e la fel de nociva ca orice alta dependenta. Am vazut oameni care s-au imbolnavit la propriu, epuizati fizic/psihic din cauza asta. Aia traiesc prin munca, cu munca si doar pt munca. Parca acu vreo 2-3 ani a fost un caz cu o fata care a murit de epuizare.



marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #28 : Miercuri, 23 Martie 2011, 09:14 »
silviu
Citat
fiecare credincios/credincioasa trebuie sa aiba un calugar-confident, un sfatuitor care sa-i ajute in momentele de cumpana. eu de mic am avut o atractie catre Fecioara Maria, drept pentru care prefer sa ajut credincioasele.

in chilie sau ? cum fecioara nu-s si nici sfanta...prefer barbatii dar nu calugari  ::)

dependenta de munca distruge casnicii, relatii si distruge si sanatatea....
aveti grija cu dozarea dedicatiei, dependentei fata de munca, job, cariera, reusita profesionala.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #29 : Miercuri, 23 Martie 2011, 10:18 »

Nu aia e dependenta de munca, aia e doar munca. Din pacate dependenta de munca e la fel de nociva ca orice alta dependenta. Am vazut oameni care s-au imbolnavit la propriu, epuizati fizic/psihic din cauza asta. Aia traiesc prin munca, cu munca si doar pt munca. Parca acu vreo 2-3 ani a fost un caz cu o fata care a murit de epuizare.
cei mai multi tarani muncesc doar de dragul muncii. asta sigur e dependenta.
Citat din: marcutza
in chilie sau ? cum fecioara nu-s si nici sfanta...prefer barbatii dar nu calugari ::)
si nici Maria nu te numesti :-\ dar nu ai nevoie de un calugar care sa se roage pentru tine, sa-ti dea sfaturi duhovnicesti?