Autor Subiect: Dependentele  (Citit de 131366 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Dependentele
« Răspuns #510 : Sâmbătă, 27 Octombrie 2012, 11:05 »
Am simtit adevarul din spusele lui  TOLLE despre dependenta, si doresc sa-le impartasesc cu voi :);;Fiecare dependenta apare dintr-un refuz inconstient de a accepta durerea si de a o lasa in urma.Fiecare dependenta incepe cu durerea si se sfarseste in durere.Indiferent de substanta de care sunteti  dependent- alcool,mancare,droguri legale ori ilegale sau poate o persoana---,va folositi de un lucru sau de o persoana pentru a va ascunde durerea.Acesta este motivul pt. care in relatiile intime,dupa ce euforia intiala a trecut ,apare atat de multa nefericire, atat de multa durere.Nu relatiile provoaca durerea si nefericirea.Ele SCOT LA LUMINA ceea ce se afla deja in dvs.Oricare dependenta ajunge intr-un punct in care nu mai produce rezultatul dorit si atunci simtiti durerea mai puternic ca oricand.
Aceasta este unul dintre motivele pt, care oamenii incearca mereu sa scape de momentul prezent si cauta un fel de mantuire in viitor.Primul lucru pe care l-ar putea intalni daca s-ar concentra asupra clipei de Acum ar fi durerea proprie si de acest lucru se tem ei.Daca ar sti macar cat de usor este ca in clipa de ACUM sa obtina puterea care dizolva iluzia.Daca ar sti cat de aproape sunt de propria lor realitate, cat de aproape se afla de DUMNEZEU.;
Un fel de concluzie; desi sunt posibile scurte momente de iubire autentica ,iubirea nu poate inflori daca nu v-ati eliberat pt.totdeauna de identificarea cu mintea si prezenta dvs. nu este suficient de intensa pt. a dizolva corpul-durere--- sau daca nu puteti macar ramane prezent ca observator.Corpul-durere nu mai poate atunci sa puna stapanire pe dvs.si sa distruga iubirea.; :) :-*

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Dependentele
« Răspuns #511 : Sâmbătă, 27 Octombrie 2012, 11:09 »
Am simtit adevarul din spusele lui  TOLLE despre dependenta, si doresc sa-le impartasesc cu voi :);;Fiecare dependenta apare dintr-un refuz inconstient de a accepta durerea si de a o lasa in urma.Fiecare dependenta incepe cu durerea si se sfarseste in durere.Indiferent de substanta de care sunteti  dependent- alcool,mancare,droguri legale ori ilegale sau poate o persoana---,va folositi de un lucru sau de o persoana pentru a va ascunde durerea.Acesta este motivul pt. care in relatiile intime,dupa ce euforia intiala a trecut ,apare atat de multa nefericire, atat de multa durere.Nu relatiile provoaca durerea si nefericirea.Ele SCOT LA LUMINA ceea ce se afla deja in dvs.Oricare dependenta ajunge intr-un punct in care nu mai produce rezultatul dorit si atunci simtiti durerea mai puternic ca oricand.
Aceasta este unul dintre motivele pt, care oamenii incearca mereu sa scape de momentul prezent si cauta un fel de mantuire in viitor.Primul lucru pe care l-ar putea intalni daca s-ar concentra asupra clipei de Acum ar fi durerea proprie si de acest lucru se tem ei.Daca ar sti macar cat de usor este ca in clipa de ACUM sa obtina puterea care dizolva iluzia.Daca ar sti cat de aproape sunt de propria lor realitate, cat de aproape se afla de DUMNEZEU.;
Un fel de concluzie; desi sunt posibile scurte momente de iubire autentica ,iubirea nu poate inflori daca nu v-ati eliberat pt.totdeauna de identificarea cu mintea si prezenta dvs. nu este suficient de intensa pt. a dizolva corpul-durere--- sau daca nu puteti macar ramane prezent ca observator.Corpul-durere nu mai poate atunci sa puna stapanire pe dvs.si sa distruga iubirea.; :) :-*

,,,ce articol frumos!

Caroline

  • Vizitator
Re: Dependentele
« Răspuns #512 : Sâmbătă, 27 Octombrie 2012, 20:34 »

Fiecare dependenta apare dintr-un refuz inconstient de a accepta durerea si de a o lasa in urma.

Foarte adevarat! Punandu-mi intrebarea "De ce?" relativ la dependente, cu ceva timp in urma, am realizat ca inainte de momentul  de a ma apuca de o noua dependenta, era intotdeauna un esec (de importanta mai mare sau mai mica,, asta e complet subiectiv). De exemplu, m-am apucat de fumat la 19 ani, cand am picat (prima si ultima oara) la examenul de admitere la facultate. De cand am realizat asta, tot incerc sa merg mental inapoi in timp pana la "starea" in care nu percepusem inca niciun esec major... Inca n-am ajuns la ea.

Daca ar sti macar cat de usor este ca in clipa de ACUM sa obtina puterea care dizolva iluzia.Daca ar sti cat de aproape sunt de propria lor realitate, cat de aproape se afla de DUMNEZEU.;

Am incercat si asta. Functioneaza!

...iubirea nu poate inflori daca nu v-ati eliberat pt.totdeauna de corpul-durere--- sau daca nu puteti macar ramane prezent ca observator.Corpul-durere nu mai poate atunci sa puna stapanire pe dvs.si sa distruga iubirea.; :) :-*

In asta cred... constient si teoretic.... dar inca nu o simt pe propria piele. Mi-ar trebui si un manual ca sa reusesc.  :P

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Dependentele
« Răspuns #513 : Duminică, 28 Octombrie 2012, 08:28 »

Tot Tolle spune;atata timp cat va construiti o identitate din durere ,nu va veti putea elibera de ea.Atata timp cat o parte a sentimentului dvs. de identitate este investit in durerea dvs. emotionala, va veti opune inconstient sau veti sabota orice incercare de a va vindeca de durere. DE CE? Pur si simplu pt. ca doriti sa ramaneti intacta , iar durerea a devenit o parte esentiala a dvs.Aceasta este un proces inconstient si singurul mod de a-l depasi este sa il aduceti in constiinta.
A va da brusc seama de faptul ca sunteti sau ati fost atasata de durerea proprie poate fi socant.In momentul in care va dati seama de acest lucru ati RUPT ATASAMENTUL
CORPUL-DURERE este un camp energetic,aproape ca o entitate, care a devenit temporar locatarul spatiului dvs. interior.O parte a energiei vitale a ramas blocata in aceasta capcana, o energie care nu mai circula. Desigur , corpul- durere exista din cauza ca in trecut s-au intamplat anumite lucruri.ESTE TRECUTUL VIU DIN DVS. si daca  va identificati cu el,va identificati cu trecutul.Atunci cand va identificati drept victima, credeti ca trcutul este mai puternic decat prezentul, credinta contrara adevarului.
Adevarul este ca singura putere care exista este continuta in momentul prezent;ESTE PUTEREA PREZENTEI DVS.O data ce veti cunoaste acest lucru ,va veti da seama ca numai dvs. sunteti responsabil pt. spatiul dvs. interior de acum-- si nimeni altcineva- si ca trecutul nu poate invinge puterea clipei de ACUM. :) :thumbup: :dance:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dependentele
« Răspuns #514 : Marți, 26 Iunie 2018, 07:21 »
Si inca un subiect...reactivat. :)
Cumva e fascinant sa intelegi ca mecanismul depedentei e acelasi, indiferent ca e vorba de substante, oameni, relatii.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Dependentele
« Răspuns #515 : Luni, 16 Iulie 2018, 09:38 »

  Suntem   ceea   ce  facem  in mod  repetat .

                     Aristotel
               

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Dependentele
« Răspuns #516 : Luni, 16 Iulie 2018, 20:47 »
Hai sa vedem...facem un sondaj in Singles Camp?
Sunteti dependenti de ceva anume?  ::)

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 605
Re: Dependentele
« Răspuns #517 : Luni, 16 Iulie 2018, 23:45 »
De ceva...daaaa : de perne , pernute , cu cat mai multe cu-atat mai bine !!!  ;D
In patul meu am 6 pufoase   :giggle:  norocul meu ca dorm singur , mai vine si catelul cateodata dar nu prea are loc ...
Daca plec de-acasa mai multe zile si nu prea stiu  pe unde ma cazez , atunci iau una dupa mine ca sa fiu mai sigur   :2funny:
Ar mai fi si pachetul de tigari care nu trebuie sa lipseasca desi pot sta fara sa fumez , dar daca nu le am incep sa ma agit ...
Cam astea-s ... s-auzim si altele !  ^-^   :bow:  Seara faina !!!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dependentele
« Răspuns #518 : Marți, 17 Iulie 2018, 10:49 »
E chiar simpatică, dependența de pernuțe. Sau e doar un tabiet, dintre cele care ne lasa...single, apropo de alt topic :)

Io-s dependenta de nicotina, clar.

Bun ideea cu sondajul, pentru relansare a topicului, adda. :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Dependentele
« Răspuns #519 : Marți, 17 Iulie 2018, 18:30 »
Se zice ca suma viciilor e constanta.   :giggle: viciul poate fi o dependenta?
Eu nu beau , nu fumez, dar beau cafea in limite normale...
Am o dependenta...sa nu radeti,  ::) nu pot "trai " fara produse de hairstyle.  :slap:

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 605
Re: Dependentele
« Răspuns #520 : Marți, 31 Iulie 2018, 18:20 »
De maine ma las de fumat ! sezonul 2 partea 1  :slap: 
Cine mai are curaj? macar o sapt. ....  >:(
Dar de fixative?  :giggle:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dependentele
« Răspuns #521 : Marți, 31 Iulie 2018, 20:20 »
Io am curaj să mă las de fixativ, dacă și adda se lasă o săptămână de fumat.
 ;D :angel: :whistle: |o

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 605
Re: Dependentele
« Răspuns #522 : Marți, 31 Iulie 2018, 20:47 »
 :applause:   Deci de maine se incepe !!! :2funny:
 Stiu sigur ca nu trisati !  :uglystupid2:   dar vezi ce zice si Adda ...poate vrea sa mai fumeze...

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Dependentele
« Răspuns #523 : Marți, 31 Iulie 2018, 21:04 »
Nu nu...nu mai fumez...chiar asteptam un imbold :2funny:
Super Wonderland, accept provocarea...de maine nu mai fumez nicio tigare, daca tu poti sa te lasi de fixativ , ma las si eu de tigari :giggle: :angel: :D

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dependentele
« Răspuns #524 : Marți, 31 Iulie 2018, 21:12 »
 :strong:
Într-o zi o să mă las și eu... dacă nu mă lasă ele înainte.
Dar asta cu fixativul mi-a amintit de o tipă, cred că dependentă și ea ;). Mergeam la București cu avionul și i-au confiscat fixativul. Noi mergeam la o consfătuire, ne întorceam a doua zi, dar ea și-a luat un fixativ din ăla de juma de metru. De altfel cică foarte bun, scump și...abia început.
S-a pierdut când a auzit (deși nu era prima dată când mergea cu avionul) că trebuie să-l lase acolo. Foarte inocentă l-a întrebat pe lupul cel rău:
”Si eu ce fac mâine dimineață?” Evident tipul, era și tânăr, n-a înțeles dramatismul situației și nu i-a acordat nici atentie, nici răspuns.

În fine, a întrebat ea  cât se păstrează, a aranjat să vină cineva să îl recupereze. A doua zi a fost prima dată, în vreo 10 ani, când am văzut-o pieptănată natural și ... nefixat. Și îi stătea foarte bine. Dar n-am convins-o să renunțe.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.