Autor Subiect: Dependentele  (Citit de 130469 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Dependentele
« Răspuns #525 : Marți, 31 Iulie 2018, 21:30 »
Fixativ si alte produse, avem de unde alege, oferta e vasta ;)

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Dependentele
« Răspuns #526 : Marți, 31 Iulie 2018, 21:51 »
Wonderland ,
Era misto daca spuneai  ca v-ati intors peste 2 zile si '' lupul cel rau '' zicea : - heeei n-aveti voie cu cimpanzei in aeroport !  :P  :happy:


Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Dependentele
« Răspuns #527 : Marți, 31 Iulie 2018, 23:31 »
Referitor la fumat... si eu sunt dependenta de fumat, de ani de zile am recurs la variantele "usoare", tigarile asa zise "paie" ;D in speranta ca usor, usor o sa le las de tot.
Da' de unde!

Am reusit odata sa nu fumez 2 saptamani. Prima saptamana a fost greu de trecut, insa la sfarsitul ei deja incepusem sa ma intreb de ce oare am fumat eu atatia ani pentru ca nu e nici o scofala :))
In a doua saptamana tigarile parca nici n-ar fi existat vreodata in viata mea.
Apoi...am aprins o tigare si a fost de ajuns ca sa incep sa fumez din nou.

Mark Twain a spus la un moment dat: "A te lăsa de fumat este cel mai uşor lucru; eu mă las în fiecare zi!"

Pentru fumatori: nu-i asa ca o cafea buna dimineata, merge perfect cu o tigare?


„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dependentele
« Răspuns #528 : Miercuri, 01 August 2018, 19:14 »
La întrebarea asta, doar fumatorii o pot...aprecia ;).
Deși știu și nefumători cărora le place fumul de țigară, fumători care s-au lăsat de fumat și urăsc fumatul și, indirect fumătorii, sau fumători care nu suportă fumul de țigară al altora (așa ca mine  :buck2:)

Una peste alta, cum a fost prima zi de abstinență? Mie mi s-a cam lăsat freza. :2funny:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Dependentele
« Răspuns #529 : Miercuri, 01 August 2018, 22:39 »
Prima zi de abstinenta? Asa si asa. Cum imi venea sa fumez, ma duceam si ma culcam, asa ca am cam dormit toata ziua.
De fapt am cam dormit toata saptamana  :2funny:

Chestia este ca daca nu am fumat, nici nu am baut cafea, asa ca nu a fost greu sa dorm.
Pentru mine cafeaua si tigarea sunt strans legate, o cafea fara o tigare nu mai are nici un farmec. Poa'sa fie ea cafeaua cafelelor, degeaba!  :2funny:
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dependentele
« Răspuns #530 : Joi, 02 August 2018, 07:35 »
Ups, s-a intâmplat precum în zicala ”unde dai și unde crapă”  :faint: Costi zicea că se lasă și Louie ne povestește cum a reușit.  :thumbup: :strong: :applause:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Dependentele
« Răspuns #531 : Joi, 02 August 2018, 10:12 »
Cred ca Louie se referea la postarea ei anterioara cand s-a mai lasat , descrisa corect .
La mine merge bine   :giggle:   >:( , nu-i prima oara cel mai mult 6 luni cea mai recenta de pe 2 aprilie- 16 mai si asa cum spunea si Louie primele zile sunt crunte, dar cel mai greu e sa nu te mai lasi prada ispitei dupa un timp.  >:D
Oricum ar fi , este bine de incercat macar cat rezisti , fara sa te gandesti la asta  ^-^  Hai curaj !  :strong:

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Dependentele
« Răspuns #532 : Joi, 07 Martie 2019, 12:37 »
Ok , rescriu ...de pe 22 ianuarie 2019 , ziua lui Tudi al meu ca sa tin minte  , m.am lasat de fumat ! Ultima Parte ....garantat e cu happy end  :yeah:
Cine mai vrea ?   :bow:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dependentele
« Răspuns #533 : Vineri, 08 Martie 2019, 08:26 »
Felicitaaaaaaaaaari si respect! Tine-o tot asa!
La multi ani lui Tudi!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Sunny

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
  • Life is too short to be boring!
Re: Dependentele
« Răspuns #534 : Vineri, 08 Martie 2019, 11:16 »
Io de cafea nu ma las! Pot trai fara ea, dar ziua incepe altfel cu o cafea. :magic:
🌻

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Dependentele
« Răspuns #535 : Vineri, 08 Martie 2019, 18:01 »
Merci mult Wonderland  ;)
Parca n.ar fi dependenta cafeaua ,  doar cantitatea si de cate ori bei pe zi ,  Sunny !
Bine ca de.acuma depinde si de marca , mod de preparare ,  la cine si  cu cine o savurezi  ::)

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Dependentele
« Răspuns #536 : Sâmbătă, 09 Martie 2019, 15:29 »
Ce ziceti despre... dependenta de autoturism?
La modul la care te sui in masina sa mergi 50 m sa iei o paine, sau lasi masina fix in fata intrarii in supermarket.
Daca mai stiti si altele adaugati voi la lista.
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Dependentele
« Răspuns #537 : Sâmbătă, 18 Mai 2019, 17:44 »
Ma întreb de ce fumătorii sau consumatorii de alte “plăceri” își aleg o data anume (de referință clara: ziua copilului, ziua proprie etc) pentru “a se lăsa” de dependență? De ce nu li se ia pur și simplu? Adică sa afirme: “Dintr-o data nu mi-a mai venit sa fumez și nici nu-mi mai pasa de când sau ca alții au ales sa fumeze in jur.” De ce toți spun ca au : săptămâni sau 9 ani 3 luni și 26 zile de când nu au mai pus chestia aia in gura?
Suntem tot și nimic.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Dependentele
« Răspuns #538 : Sâmbătă, 18 Mai 2019, 20:44 »
Ma întreb de ce fumătorii sau consumatorii de alte “plăceri” își aleg o data anume (de referință clara: ziua copilului, ziua proprie etc) pentru “a se lăsa” de dependență? De ce nu li se ia pur și simplu? Adică sa afirme: “Dintr-o data nu mi-a mai venit sa fumez și nici nu-mi mai pasa de când sau ca alții au ales sa fumeze in jur.” De ce toți spun ca au : săptămâni sau 9 ani 3 luni și 26 zile de când nu au mai pus chestia aia in gura?

Pentru ca a te lasa de fumat sau de orice alta dependenta presupune un efort deosebit si mentionarea duratei acestei mari realizari intareste inca o data importanta deciziei luate. Binenteles ca asta este valabil doar la fostii fumatori. Acum ma voi referi doar la fumatori, las pe altii sa vorbeasca despre alte dependente.
O persoana care nu a fumat niciodata nu va intelege sub nici o forma acest efort, ambitia, perseverenta si vointa pe care trebuie sa le ai si la care trebuie sa apelezi in fiecare zi pentru a rezista tentatiei. Cel putin o perioada mai mult sau mai putin indelungata, in functie de persoana.
Nu ati observat ca intotdeauna morala "lasatului de fumat" vine de la un fost fumator si niciodata de la cineva care  nu a fumat niciodata? Tocmai pentru ca acesta poate sa faca diferenta dintre cum te simti cand fumezi si cum te simti cand ai renuntat la fumat. Si cauta sa sublinieze acest fapt de fiecare data cand vorbeste cu un fumator.
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Dependentele
« Răspuns #539 : Sâmbătă, 18 Mai 2019, 20:58 »
Este interesant ce și cate dependente ați enumerat... Înțeleg ca sunt mai mulți oameni dependenți (de fumat, mașina, cafea, alcool, de alt om, de munca etc) decât independenți. Oare nu o fi in firea omului sa tot fie dependent de ceva/ cineva? De la atașament de lucruri și oameni care provoacă plăcere și pana la dependentă o fi numai mintea stavilă?
Suntem tot și nimic.