Autor Subiect: Dependentele  (Citit de 131618 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #180 : Luni, 23 Mai 2011, 23:03 »
eu am devenit dependenta de voi toti de pe forumul asta :(aveti idee cum sa scap de dependenta asta ??? :'(

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #181 : Luni, 23 Mai 2011, 23:04 »
mda, ma declar "atinsa" si eu.  :D e o placere sa discuti cu oameni inteligenti si deschisi.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #182 : Luni, 23 Mai 2011, 23:09 »
    Nu sunteti singurele! Ce credeti ca ne mentine aici pe toti? Si eu una chiar nu vreau sa scap de "dependenta "asta! Voi vreti? Nu cred!

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #183 : Luni, 23 Mai 2011, 23:10 »

pai se rezolva simplu
va "scoate" bogdan dependenta una-doua


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #184 : Luni, 23 Mai 2011, 23:11 »
de tot nu, da' sa-i aloc o pondere mai mica din bugetul de timp cotidian cred ca ar fi intelept. ca orice placere, comunicarea virtuala, daca e de calitate, da dependenta. ;)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #185 : Luni, 23 Mai 2011, 23:17 »
    Calci pe carari batatorite! Eu la inceput stateam toata noaptea pe forum! Cu cate un/o ratacit/a!

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #186 : Marți, 24 Mai 2011, 07:25 »
Doamnele mele, faptul ca deveniti dependente de comunicarea cu un grup nu inseamna decat ca empatia pe care o aveti este acolo si-si face treaba ... inseamna ca va doriti sa iesiti din starea de izolare si inseamna ca tindeti catre socializare... este ok , si nu cred ca aveti ceva de reprosat voua... rau era daca deveneati dependente de un joc pe net sau de izolarea in care ne afunda in fiecare zi grijile , necazurile , problemele... atunci aveati tendinte de interiorizare, de izolare si asta ar fi fost intradevar contra firii omului.. nu ?

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #187 : Marți, 24 Mai 2011, 08:28 »
asa este opti, dar in momentul in care neglijezi alte lucruri importante pentru a socializa virtual, atunci chiar e o problema :-\mi-e tare drag de voi toti, dar chiar am devenit dependenta de voi si trebuie sa fac ceva ca nu e bine :o

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #188 : Marți, 24 Mai 2011, 08:57 »

cateodata nu e bine sa-ti neglijezi psihicul chiar daca asta implica un efort si un sacrificiu in cotidian... discutiile pe acest forum iti aduc comfort psihic, liniste, poate te amuza, in mod sigur iti fac bine... nu stiu daca retragerea in tine si daca celelate lucruri importante, sunt chiar asa de importante.. respectati in primul rand sufletul si psihicul , gestionarea cotidianului trebuie sa urmeze nevoile tale sufletesti nu sa si le subordoneze ...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #189 : Miercuri, 25 Mai 2011, 22:05 »

Opt, sfatul asta e bun si pentru tine.


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #190 : Duminică, 26 Iunie 2011, 11:22 »
Din studii efectuate pe persoanele care au dezvoltat o dependenta fata de o anumita categorie de substante sau lucruri s-a constatat ca de cele mai multe ori acestora nici nu le placea gustul sau efectul produs de acestea  - ba chiar simteau dezgust fata de tutun, drog, alcool, etnobotanice  - nu intelegeau internetul si aplicatiile gen facebook. Ceea ce ii conduce spre aceste dependente este de cele mai multe ori faptul ca persoane din anturajul lor folosesc asa ceva , ca sunt la indemana si se gasesc pretutindeni – si pentru a se integra si darama bariere ajung sa le foloseasca fara a realize la inceput ca astfel apare in  organism o necesitate permanenta pentru aceste produse – declansarea dependentei.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #191 : Duminică, 26 Iunie 2011, 11:52 »

sa stii ca asa e gabita...am fumat pana acum aproape 4 ani cand am reusit in sfarsit sa renunt la tigara...Nu mi-a placut niciodata gustul tigarii, de aceea asociam tot timpul tigara cu cafeaua, cu ceva lichid de baut, ba chiar si cu ciocolata, guma de mestecat sau dropsurile... Nu puteam sa fumez "pe uscat"

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #192 : Duminică, 26 Iunie 2011, 13:50 »
forti, ceea ce am scris , am aflat dintro discutie cu un psiholog implicat in studiul dependentelor. in ultima vreme ma intereseaza tot mai mult acest aspect. nu pentru mine personal ci pentru ca incerc sa-mi explic prin ce trec cei care au astfel de probleme.

felicitari pentru reusita de a te lasa de fumat -caci este o reusita - inseamna ca ti-ai dorit intradevar sa te lasi de fumat.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #193 : Luni, 27 Iunie 2011, 09:56 »
eu am fumat pana acum 5 minute.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Dependentele
« Răspuns #194 : Luni, 27 Iunie 2011, 10:37 »
probabil te-ai lasat - pana la urmatoarea tigara  ;D - apoi te lasi din nou - e foarte usor  :)