Autor Subiect: Aventuri bahice  (Citit de 15019 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #45 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 09:20 »
daca e baut cu masura, alcoolul nu-i chiar asa de rau. numai ca, cei mai multi consumatori nu stiu cand sa se opreasca si inteleg prin masura halba, damigeana, bidonul...
la o emisiune despre drogurile ilegale, un medic spunea: daca alcoolul ar fi aparut azi, maine ar fi fost interzis :(
trebuie sa recunosc, insa, ca fara alcool literatura universala ar fi fost mult mai saraca :(

julia

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #46 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 17:03 »

asa o fi dar mie mi-e greu sa cred ca in alcool sta puterea omului de a se distra si a se simti bine. mie personal mi se spune frecvent ca sunt un om vesel si cu umor, si nu beau alcool ca sa ma distrez nici macar in ocaziile amintite mai sus


Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #47 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 18:22 »
......
  La petreceri s-ar consuma bauturi racoritoare, iar lumea ar fi mai anosta, si plictisita, datorita complezentei dictata de situatie... La o partida de sanius/ski, sau chiar la taiatul unui porc, lumea ar bea ceai, si ar simula doar bucuria "evenimentului"... La plaja, sau la un gratar, lumea ar bea doar sucuri, si... "apa plata cu lamiie"... brrr...

eu  nu inteleg...doar daca bei alcool poti sa fii binedispus? eu nu prea sunt de acord...dar e doar parerea mea...
la o petrecere sau la o iesire cu orice ocazie merg sa ma simt bine alaturi de prieteni, merg sa socializez...ma simt bine pur si simplu fara sa beau nimic...motivul in sine este socializarea si bucuria ca suntem impreuna, nu bautura...

eu nu cred ca bem ca sa ne binedispunem....ci bem tocmai pt ca suntem binedispusi si ne simtim bine deja

hadrian

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #48 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 19:17 »
@Adda&Julia -
  Spuneti ca va simtiti bine, vesele si binedispuse la petreceri, si fara sa beti nimic... OK. Va cred.
  Dar acum va provoc la un exercitiu de imaginatie. Amintiti-va ultima petrecere sau "iesire" la care ati participat... Voi n-ati baut nimic, dar totusi v-ati simtit bine, fiindca atmosfera de acolo era vesela. De ce oare? Oare bunadispozitia celorlalti, care vi s-a transmis si voua, oare de unde venea?... Daca ceilalti n-ar fi consumat nimic alcoolic, ar mai fi existat acea buna dispozitie?... Iar voi ati fi avut cum sa fiti binedispuse?... Ati fi transmis voi, celorlalti, propria voastra bunadispozitie?... Si ce factor ar fi generat aceasta bunadispozitie interioara?... As fi foarte surprins ca aceste lucruri ipotetice sa se intimple in realitate.
  Hai sa nu fim ipocriti... Nu trebuie sa laudam alcoolul, dar de aici  pina la a spune ca lumea fara alcool ar fi mai buna, e cale lunga...
  Mai corect ar fi sa spunem ca lumea fara vicii ar fi mai buna.

julia

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #49 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 19:36 »

n-am nimic cu bautorii de alcool, nu ostracizez pe nimeni, dar in cazul meu nu gasesc nicio placere (nici macar a gustului) in a bea asa ceva.
iar ex asta nu e asa greu ca mi s-a intimplat frecvent sa fiu cu prieteni care sa nu bea: ba erau cu masina sau care alapteaza(!!!) sau care sunt ca mine fara astfel de bucurii.
insa exercitiul la care te provoc eu este sa te intilnesti cu prietenii fara sa beti nimic alcoolizat si sa vedem, se distreaza cineva??



hadrian

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #50 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 19:44 »
@Julia

eu: "Daca ceilalti n-ar fi consumat nimic alcoolic, ar mai fi existat acea bunadispozitie?..."
tu:  "exercitiul la care te provoc eu este sa te intilnesti cu prietenii fara sa beti nimic alcoolizat si sa vedem, se distreaza cineva??"

  Imi dai dreptate, deci?... ca eu nu prea vad unde-i provocarea... vad mai degraba un fel de copy-paste nuantat...

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #51 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 19:47 »
ha ha...unii se "distreaza" asa de bine dupa cateva pahare...ca a doua zi nu-si mai aduc aminte nimic...sau mai rau , strica si dispozitia celorlalti... :)
nu am nimic impotriva celor care gusta niste "licori", fiecare e liber sa faca ce vrea si sa se simta bine asa cum ii cade bine, dar nu sunt de acord cu ideea de a pune veselia si bunadispozitia pe seama bauturii

julia

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #52 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 19:48 »

ai dreptate adrian, probabil nu m-am exprimat prea clar daca nu s-a inteles ce am vrut sa zic. tu fa exercitiul si te astept sa ne impartasesti dupa.

LE: dar ce nu voi putea in veci sa inteleg este dorinta unora (chiar impusa citeodata) sa consumi si tu ceva chiar daca nu vrei si nu-ti place, doar pt ca ei restul consuma. hă?!?




Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #53 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 19:49 »
@Adda&Julia -
   Mai corect ar fi sa spunem ca lumea fara vicii ar fi mai buna.

subscriu la cele spuse de tine, Adi...alcoolul consumat cu moderatie nu face rau nimanui...atunci cand se transforma in viciu apare pericolul...
Cred ca este rau daca ajungi sa bei sub diverse pretexte...de bucurie,...sau de fericire, adica atunci cand cauti un motiv pentru a bea. Daca dupa o masa copioasa simti nevoia sa bei un pahar de vin sau de bere...e ok...Daca simti nevoia sa bei apa e iarasi ok. Cred ca pana la urma e o chestie de gust si de potriveala cu felul de mancare...Pentru ca daca am mancat un pastrav afumat...cu siguranta voi vrea un pahar de bere rece (daca imi permit asta). Iar daca merg iarna la munte si vreau sa ma incalzesc, voi bea o cana de vin fiert cu multe mirodenii. Pot sa beau si ceai,... daca nu am pofta de vin, dar parca ma incalzesc mult mai bine dupa vin fiert ;) :).... Problema apare daca dupa ce bei un pahar, mai vrei inca unul si tot asa...pana la fund...Eu recunosc...imi place bere si daca merg vara pe o terasa, nu voi cere suc decat daca am garantia 100% ca e natural (am o sensibilitate neobisnuit de mare la chimicale), dar voi bea o bere(eventual la halba!) :) Daca sunt cu masina, voi bea o apa plata cu lamaie... :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #54 : Joi, 28 Iulie 2011, 12:39 »
nu cred ca starea de veselie sau reusita unei petreceri sta in consumul de alcool - cred ca tine mai mult de anturaj si de atmosfera- intradevar alcoolul dezinhiba (in cantitati rezonabile) si da tonul la veselie dar am fost si la petreceri  unde nu s-a consumat alcool si m-am distrat de minune

julia

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #55 : Luni, 08 August 2011, 10:32 »
exista totusi diferente culturale specifice fiecarui sex pe care nu le putem ignora in ceea ce priveste atractia, dorinta si placerea de a consuma

julia

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #56 : Duminică, 14 August 2011, 10:02 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/pSm7BcQHWXk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #57 : Duminică, 14 August 2011, 14:55 »
Se pare ca semanam destul de mult cu verii nostri! :)
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

julia

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #58 : Miercuri, 17 August 2011, 14:41 »
hai ca totusi astia par mai simpatici cind se imbata


julia

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #59 : Luni, 03 Octombrie 2011, 22:49 »
am fost la o degustare de vinuri la dragasani si am adus citeva butoaie. va ajunge?