Autor Subiect: Informatii si recomandari pentru diverse servicii  (Citit de 12029 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 10:23 »
e greu sa gasesti un mester serios...de aceea mi-am cumparat bormasina  :D

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #31 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 10:52 »
pai si eu am una , dar sta ca putoarea in debara si nu face nimic  :D :D :D

hadrian

  • Vizitator
Re: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #32 : Sâmbătă, 23 Iulie 2011, 05:41 »
Îmi place să meşteresc, să repar, să ajut, dar fiind atît de departe de voi, doar... stau... şi mă laud... că aş face, că aş drege...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 23 Iulie 2011, 08:55 »
eu am alt tip de informatie, pentru cei care au subsoluri sau demisoluri care, in general, sunt mult mai reci decat restul casei si cam fac condens si mucegai, in perioadele calde cand aerul este foarte umed. unii se gandesc imediat la infiltratii din pamant, din cauza proastei hidroizlari a casei. poate fi si asta, dar de multe ori nu... am patit-o si eu, incepand de acum doi ani si stiam sigur ca nu e din cauza hidroizolatiei....
exista niste aparate de dezumidificat aerul care rezolva problema umiditatii excesive si prin urmare pe cea a condensului in spatiile reci, impiedicand aparitia mucegaiului. stiam ca se comercilizeaza in occident, dar la noi puteam sa dau cu tunul si nu gaseam, nici macar in magazinele de instalatii, specializate (de ex. Romstal aproape ca nici n-auzise de ele). in afara de pastilele de dezumidificat care n-au efect decat in spatii f. mici (camari, bai etc. si care sunt din substante chimice, deci nu tcmai indicate), n-am gasit nimic, anul trecut. anul asta insa am gasit, in sfarsit, aparat de dezumidificat electric, cu recipient de colectare (3,5 litri), intr-un singur loc: la Domo. se poate face si comanda on-line cu livrare la domiciliu. l-am utilizat cam trei saptamani si sunt f. multumita. daca v-ati confruntat cu problema asta, va recomand dezumidificatoarele electrice.

Offline radu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 194
Re: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #34 : Marți, 09 August 2011, 16:50 »
Îmi place să meşteresc, să repar, să ajut, dar fiind atît de departe de voi, doar... stau... şi mă laud... că aş face, că aş drege...

pentru cei din bucuresti va pot ajuta eu in weekend-uri
Zambetul e ca stergatorul de parbriz, nu opreste ploaia dar te ajuta sa mergi mai departe. :)

Offline alventani

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 115
Re: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #35 : Marți, 09 August 2011, 16:57 »
Ce tare! Nici nu stiam de topicul asta. Sa vedem de ce am nevoie... :-?

In primul rand vreau sa-mi repar o comoda, care e cam descleiata si imi sar sertarele de pe sina din cauza asta, apoi vreau sa-mi izolez intr-un fel usa de la camera fiindca imi cam intra miros de mancare cand gatesc colegii. Cu comoda cred ca stiu cum sa procedez, dar sunt deschisa sugestiilor, dar cu usa habar n-am.

julia

  • Vizitator
Re: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #36 : Marți, 09 August 2011, 19:07 »
mai exact in ce consta ajutorul asta?


marcutza

  • Vizitator
Re: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #37 : Miercuri, 10 August 2011, 19:03 »
Îmi place să meşteresc, să repar, să ajut, dar fiind atît de departe de voi, doar... stau... şi mă laud... că aş face, că aş drege...


julia

  • Vizitator
Re: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #38 : Joi, 11 August 2011, 14:33 »
bravo tie !!


Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #39 : Miercuri, 31 August 2011, 01:52 »
o informatie utila pentru excursionistii de pe acest forum : Cardul european de asigurări sociale de sănătate

Cardul european de asigurări sociale de sănătate asigură persoanelor din cele 27 de state membre ale Uniunii Europene, plus Islanda, Liechtenstein, Norvegia şi Elveţia, accesul la serviciile medicale în cursul vizitelor temporare în străinătate.

Aşadar, dacă plecaţi în vacanţă, într-o călătorie de afaceri sau pentru o şedere scurtă sau plecaţi la studii în străinătate, nu uitaţi să vă asiguraţi că deţineţi un asemenea card. Acesta vă va ajuta să economisiţi timp şi bani şi să evitaţi alte probleme inutile, în cazul în care vă îmbolnăviţi sau aveţi vreun accident în perioada cât vă aflaţi în străinătate.
Care sunt beneficiile practice ale cardului?

Cardul vă oferă posibilitatea de a avea acces la serviciile medicale din sectorul public (de exemplu la un medic, o farmacie, un spital sau la un centru de servicii medicale) în aceleaşi condiţii cu cetăţenii ţării pe care o vizitaţi. În cazul în care veţi primi îngrijire medicală într-o ţară în care se plăteşte pentru serviciile medicale, veţi primi înapoi suma cheltuită fie imediat, fie după ce veţi reveni în ţara dvs. Ideea este că vi se va acorda îngrijirea de care aveţi nevoie pentru a vă permite continuarea şederii.

Cu toate acestea, este important de subliniat faptul că acest card nu acoperă costurile serviciilor medicale din perioada în care vă aflaţi în străinătate în cazul în care veţi călători pentru a obţine îngrijiri medicale pentru o afecţiune pe care aţi avut-o înainte de a pleca în călătorie. Cardul nu acoperă nici cheltuielile efectuate cu furnizorii de servicii medicale din sectorul privat.

ACCESAND LINK-UL DE MAI JOS AFLATI SI CUM PUTETI OBTINE ACEST CARD


cardul european de asigurari sociale de sanatate


Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #40 : Miercuri, 31 August 2011, 16:18 »
o informatie utila pentru excursionistii de pe acest forum : Cardul european de asigurări sociale de sănătate


.........
cardul european de asigurari sociale de sanatate



Atentie
ceea ce nu spun ei in acel link-daca ati platit in strainatate pt servicii medicale.CAS-ul nostru nu va da toti banii ci deconteaza cit se plateste la noi pt investigatiile facute,iar banii nu imediat ci cind sint bani la CAS.
Urgentele sunt peste tot urgente si sunt asigurate indiferent daca ai sau nu asigurare medicala.
Cel mai bine e sa nu ne imbolnavim  si sa avem totusi o asigurare facuta cind plecam undeva.

daliana

  • Vizitator
Re: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #41 : Duminică, 20 Noiembrie 2011, 00:47 »
Cunosc mester all inclusiv, ff bun . Mi-a renovat mie casa "de la a la z". Dar e cam scump. Eu l-am respectat pentru ca isi pretuieste munca. Cine are nevoie, pe mp.

julia

  • Vizitator
Re: Informatii si recomandari pentru diverse servicii
« Răspuns #42 : Duminică, 20 Noiembrie 2011, 15:52 »
... orasul ??