Autor Subiect: Mass media  (Citit de 46961 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #105 : Duminică, 08 Iulie 2012, 18:43 »
Si eu as vrea sa stiu, am o casa la munte ramasa de la bunici veche de mai bine de 100 de ani si trebuie renovata. Are structura sin barne de lemn integral, pe postament din piatra de rau.
ok ,uita te pe site este foarte interesant ce vrei sa faci cred ca se merita ,daca afli sa mi spui si mie

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Mass media
« Răspuns #106 : Duminică, 08 Iulie 2012, 20:07 »
ce se adauga intre grinzi? pai, ori se placheaza tot cu lemn, ori cu rigips, ori cu OSB vopsit... pentru termoizolare se introduce vata minerala cu bariera de vapori.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Mass media
« Răspuns #107 : Duminică, 08 Iulie 2012, 22:32 »
Se lucreaza cel mai usor (si cred ca si cel mai ieftin) cu gips-carton (rigips) pentru suprafete interioare, indiferent ca-i tavan sau perete. Umezeala sa nu fie. Iar la termoizolare merge foarte bine sandwich-ul facut din polistiren cu vata minerala (testat acasa, nu vorbesc din poze).

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Mass media
« Răspuns #108 : Luni, 09 Iulie 2012, 01:21 »
bit, eu cam sunt impotriva polistirenului, la interior. nu bun. probabil ca sandwichul mixt e mai rigid (vata minerala se lasa) insa nu e cea mai sanatoasa solutie.
rigipsul e cea mai ieftina si simpla solutie. unii prefera lemnul peste tot. eu nu ma prea omor dupa stilul "foarte" rustic.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #109 : Luni, 09 Iulie 2012, 05:29 »
Cred ca nu m am facut bine inteles ,era vba de case de tipul acesta:
http://oakwrights.co.uk/oakwrights_hereford_housestyles_traditional_oak_gallery_cottage.aspx

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Mass media
« Răspuns #110 : Vineri, 13 Iulie 2012, 09:07 »

de data asta, un pici neobisnuit de talentat la pictura....
curios e ca provine dintr-o familie in care nimeni nu are astfel de inclinatii. te intrebi de unde a cules spiritul sau inspiratia, talentul...
fascinant.

.....


piciul continua sa picteze  :)





Kieron Williamson

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Mass media
« Răspuns #111 : Vineri, 13 Iulie 2012, 09:11 »
iata ceva care ma bucura  :)

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #112 : Vineri, 13 Iulie 2012, 10:08 »
ce se adauga intre grinzi? pai, ori se placheaza tot cu lemn, ori cu rigips, ori cu OSB vopsit... pentru termoizolare se introduce vata minerala cu bariera de vapori.


...dupa cum observi Mihaela pur si simplu materialul se adauga intre grinzi si nu le acopera ,ei bine ce material putem introduce acolo?asta era intrebarea mea si apropos de rezistenta acestor case am gasit undeva o casa cu o vechime de 400 de ani de tipul din poza
http://naturalhomes.org/thepoems
http://www.oakwrights.co.uk/

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Mass media
« Răspuns #113 : Vineri, 13 Iulie 2012, 12:44 »
pai daca vrei grinzi aparente nici nu trebuie sa le acoperi. se prind de ele, in partea de sus, niste sipculiteunele in lungul grinzilor si altele transversale) si pe acelea se fixeaza orice tip de panouri vrei: de lemn, de rigips, de plastic etc...:). intre panourile astea si planseu sau invelitoare se pune un material termoizolant: eu recomand vata minerala ca polistirenul nu este sanatos la interior.

Caroline

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #114 : Vineri, 13 Iulie 2012, 15:18 »
piciul continua sa picteze  :)

 :o Incredibil! Picturile m-au facut sa zambesti induiosator in clipa cand le-am vazut, fara sa stiu ca e vorba de un pici.  :thumbup:

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #115 : Vineri, 13 Iulie 2012, 16:06 »
Cred ca nu m am facut bine inteles ,era vba de case de tipul acesta:
http://oakwrights.co.uk/oakwrights_hereford_housestyles_traditional_oak_gallery_cottage.aspx


??????!!!!!!!!!!!nu s ce are ca nu merge

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #116 : Vineri, 13 Iulie 2012, 16:13 »
[/img]
[/img]

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Mass media
« Răspuns #117 : Vineri, 13 Iulie 2012, 16:37 »
??????!!!!!!!!!!!nu s ce are ca nu merge
te referi la peretii caselor cu structura de lemn? pai sunt mai multe sisteme. cel mai utilizat (ca-i ieftin), panouri sandwich din doua fete OSB cu saltele de vata minerala la mijloc. da' fereasca sfantu' sa ai probleme scanteietoare cu instalatia electrica.    :-X

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Mass media
« Răspuns #118 : Vineri, 13 Iulie 2012, 16:40 »
te referi la peretii caselor cu structura de lemn? pai sunt mai multe sisteme. cel mai utilizat (ca-i ieftin), panouri sandwich din doua fete OSB cu saltele de vata minerala la mijloc. da' fereasca sfantu' sa ai probleme scanteoetoare cu instalatia electrica.    :-X

am vazut cum se construiau astfel de case in statele unite, impresionant! nu mai imi amintesc daca erau din lemn panourile respective sau din alt material, OSB nu era in nici un caz.  am vazut si terminate si aratau foarte bine si la interior si la exterior. foarte practice.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Mass media
« Răspuns #119 : Vineri, 13 Iulie 2012, 16:46 »
pot fi si din lemn (OSB-ul e foarte ieftin la noi) si din rigips la interior.
sunt practice, usor de facut...e drept....dar mie nu-mi prea plac. tocmai l-am convins pe un amic care-si construieste o casuta mica, mica, la munte, sa-si faca macar parterul de caramida (diferenta de pret nefiind mare) cu samburi de beton. e mai solida si muuult mai sigura in caz de incendiu.