Autor Subiect: Mass media  (Citit de 46756 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Mass media
« Răspuns #15 : Marți, 26 Aprilie 2011, 09:22 »
Necazul nu este tabloidul, sarmanul format redus, pe care il asimilam de multe ori cu presa de can-can ci personajele care-i populeaza paginile. Dar si mai vinovati sunt jurnalistii care in goana dupa o bucatica de oaine mai alba se prostitueaza iresponsabil, promovand involuntar si inconstient ceea ce normal ar trebui drenat spre statiile de epurare. Ma uit de mult ori consternat cum persoane efectiv primitive, needucate, vulgare, idioate, apar nonsalante prin emisiuni frizand ridicolul. Nu stiu ce poate fi in mintea realizatorilor, a celor care modereaza "dialoguri" cu astfel de personaje, nu-mi dau seama daca se jeneaza de o asociere cu acesti pitecantropi sau chiar nu-i intereseaza, dar oricum este clar ca nu realizeaza fac promovand astfel de exemple. Fetele viseaza sa fie columbene, zavorance, senzuale, crezand ca acestea sunt calitati care le ajuta sa razbeasca mai usor. Eu raman la ideea ca cenzura ar fi normala intr-o tara ca Romania. Este clar ca nu suntem pregatiti sa disociem raul de bine. Ascultam pe Dan Puric si mi-a placut tare mult o idee care-mi statea suspendata in minte dar nu reuseam sa o conturez. Nu sunt cel mai infocat dusman al comunismului, cu toate ca familia mea a avut foarte mult de suferit de pe urma lui, a pierdut magazine, restaurante, un hotel, iar bunica a fost inchisa. Ba chiar i-am dat circumstante atenunante si cred ca daca nu s-ar fi ajuns la dictatura ar fi avut destul de multe sanse. Puric zicea referindu-se la comunism: necazul acestui tip de societate a fost ca s-a materializat pentru prima data in tari inapoiate din punct de vedere educational. Poate in tari dezvoltate ar fi avut alta sansa.
Ceea ce a reusit comunismul pozitiv a fost in primul rand alfabetizarea unei populatii care pe vremea aceea se zbatea intr-o conditie de inapoiere din acest punct de vedere. A mai reusit sa creeze senzatia ca exista niste sicane, niste bariere, niste filtre prin care nu se poate trece cu orice gunoi dupa tine. Exista un anumit autocontrol al individului stia ca  nu orice ii venea in minte ii era si permis. Acum ok este democratie, pai pot sa merg si sa merg la spital in haita si sa amenint personalul medical sa-l constientizez ca puradelul meu trebuie sa se faca bine ca altminteri...., pot sa ma ridic la ora sa-mi bat joc de profesoara in fata clasei, pai daca eu port haine de firma si ea unele ponosite si uzate, nu este normal?, pot sa jignesc pe toti din jur pentru ca eu am mai multe randuri de case vopsite in portocaliu cu turnulete si lei la poarta, pot sa scuip, pot sa imbrancesc, pot sa amenint, pentru ca am doua randuri de ceafa, ascult manele si mananc purcelusi la cuptor...
Nu nu suntem si nu am fost inca pregatiti pentru o societate care la inceput garanta competitia corecta, promova valorile, asigura libertatea....

silviu

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #16 : Marți, 26 Aprilie 2011, 11:23 »
Citat
necazul acestui tip de societate a fost ca s-a materializat pentru prima data in tari inapoiate din punct de vedere educational.
eu cred ca tocmai de asta s-a materializat in aceste tari: pentru ca erau inapoiate educational. apoi sa nu uitam ca in tara noastra comunismul a fost adus si aplicat cu forta de cei care, daca nu au venit direct calare pe tancurile sovietice, au mers pe urmele shenilelor :(
Citat
cred ca daca nu s-ar fi ajuns la dictatura ar fi avut destul de multe sanse.
comunismul e sinonim cu dictatura. ati auzit de vreo tara in care conducerea comunista accepta alegeri libere si democrate, la care participa si alte partide politice?
Citat
Ceea ce a reusit comunismul pozitiv a fost in primul rand alfabetizarea unei populatii...
ok! a reusit mai multe. dar sa nu uitam ca intr-o dictatura e mult mai usor: emitea ceausescu un ordin si imediat era pus in aplicare, fara sovaire, de o armata de oameni. nesupusii ajungeau imediat pe mana organelor de partid si de stat.
imi amintesc cand ceausescu a trecut pe strada unde locuiam si "n-a avut decat cu mana ori cu ochiul semn a face", ca a doua zi au si inceput demolarile, iar putinii care s-au opus au ajuns fie la militie, fie internati prin spitale de nebuni >:(
Citat
Acum ok este democratie, pai pot sa merg si sa merg la spital in haita si sa amenint personalul medical sa-l constientizez ca puradelul meu trebuie sa se faca bine ca altminteri....
nu e democratie. e o tentativa. dar dintre doua rele, eu aleg raul cel mai mic.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Mass media
« Răspuns #17 : Marți, 26 Aprilie 2011, 11:27 »
comunismul e sinonim cu dictatura. ati auzit de vreo tara in care conducerea comunista accepta alegeri libere si democrate, la care participa si alte partide politice?

nu sunt adepta comunismului dar si alegerile date de diaspora parca nu sunt ok

silviu

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #18 : Marți, 26 Aprilie 2011, 11:38 »
nu sunt adepta comunismului dar si alegerile date de diaspora parca nu sunt ok
sunt cetateni romani, la fel ca si noi. nu putem spune: sunteti buni cand expediati bani in tara, dar va interzicem sa votati. exista o solutie pe care ceausescu ar fi imbratisat-o cu drag: retragerea cetateniei romane.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Mass media
« Răspuns #19 : Marți, 26 Aprilie 2011, 12:13 »
Silviu, nu sunt partizanul comunismului, oh nu! Sa nu se inteleaga altceva, intr-un context in care acuzam libertatea excesiva de a face orice fara sa raspunzi de actiunile tale, spuneam doar ca el a avut si efecte bune.
Comunismul fortat sau intr-o anumita faza acceptat era firesc sa se aplice in tari sarace, aveau nevoie de motivatia unei schimbari. Ori daca toata lumea o duce bine ar fi o utopie sa propui o schimbare radicala.
Noi romanii am ajuns cu comunismul in curte datorita unei conjuncturi de spatiu geo-politic, in care am fost "predati" rusilor, la fel ca cehoslovacii, polonezii, iugoslavii etc. Si evident pentru ca nu eram capabili de reactie si de ce sa nu fim sinceri unora le si convenea schimbarea. Ma refer aici la lenesi....

silviu

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #20 : Marți, 26 Aprilie 2011, 13:18 »
Silviu, nu sunt partizanul comunismului, oh nu! Sa nu se inteleaga altceva, intr-un context in care acuzam libertatea excesiva de a face orice fara sa raspunzi de actiunile tale, spuneam doar ca el a avut si efecte bune.
sunt convins ca nu esti partizanul partidului unic ;D am fost de acord cu tine, anume ca pe vremea comunistilor au existat si ceva realizari, dar comunismul, care proclama egalitatea dintre oameni, este o utopie. liderul de facto al partidului comunist chinez din anii '80 - '90, deng xiaoping, a spus candva: nu putem fi egali decat in saracie.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Mass media
« Răspuns #21 : Marți, 26 Aprilie 2011, 15:08 »
In prelungirea discutiei noastre Silviu, am avut o alta, la o cafea, acum o ora cu un fost director de fabrica militara. Comunismul este o tema atat de ampla si contradictorie incat cred ca s-ar putea scrie miliarde de pagini...
Ai surprins unul dintre motivele pentru care nu a functionat comunismul: egalitatea intre oameni. Daca as fi fost Marx, Engels sau Lenin si as fi fost bine intentionat as fi incercat o alta definire: egalitatea in munca, sau mai bine spus in efectul acesteia. Lozincaraia aia desantata cu propovaduia egalitatea intre noi, fara sa ia insa in considerare ca este absurd ca unul care munceste sa imparta cu unul care in timpul asta se uita la el. Apoi mai era in discutie calitatea muncii, a importantei acesteia, pentru ca totusi nu poti pune egal intre cineva care matura cu cineva care conduce un combinat siderurgic de exemplu. Munca fiecaruia este importanta in felul ei in societate, dar responsabilitatile sunt diferite. Imi aduc aminte ca la un moment dat aveam 400 de oameni in subordine, eram implicat intr-un proiect militar de anvergura, raspundeam chiar de cea mai importanta faza, aceea de montaj final, probe si remedieri, iar venitul meu lunar era cu sporurile aferente si compensarea de functie undeva pe la 4500 lei, bani multi, ce e drept pe vremea aceea, dar aveam un sudor si un lacatus, ambii cu speciala II si care plecau acasa cu minim 10000 lei pe luna, erau chiar perioade in care ajungeau la si la 15.000 de lei. Erau amandoi foarte buni in ceea ce faceau nu pot sa nu le recunosc profesionalismul, dar fata de ceea ce faceam eu, de responsabilitatea pe care o aveam pentru fiecare masina livrata MAPN, era o diferenta in favoarea mea, ori ei incasau si triplu cat mine...
Si exemple de astea erua nenumarate pe vremea aceea.
O alta prostie era cea legata de ierarhizarea in conditiile in care comunismul se dorea o societate bazata pe egalitate. Valoarea era distorsionata de recomandarea politica si asta a dus la o falsa ierarhie. Asa au ajuns papucarii sa conduca, asa s-a ajuns ca la sate cel mai lenes dar cel mai guraliv sa fie instalat presedinte de CAP, asa frizerul s-a vazut dupa doi ani de facultate muncitoreasca si un pic de scoala de partid director de fabrica. Norocul nostru a fost ca sistemul gafaia din greu si prin 70 au inceput pe alocuri sa fie inlocuiti cei incopetenti cu profesionisti. Si am avut un avant de cativa ani, dupa care a inceput prabusirea, falimentul unei societati care nu a luat in seama nevoia de competitie.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Mass media
« Răspuns #22 : Miercuri, 27 Aprilie 2011, 09:36 »
Ceea ce era pe timpul comunismului se mai repeta si astazi in unele variante . De exemplu manichiurista mea pleaca acasa lunar cu un castig mai mare decat al unui doctor din spital, ca sa nu mai spun de un inginer. Si este un salon de cartier fara pretentii prea mari. Daca as raporta situatia la un SPA pricopsit probabil ca ar fi si mai mare diferenta.
Si sunt o multime de cazuri de acest fel.
Am petrecut zile si nopti iinvatand pentru examene. Acum toti isi fac facultatea la particular ~ se duc doar la sfarsit sa-si ia diploma si vin cu pretentia de a ocupa posturi adecvate studiillor, ca deh au masterate!
Fiecare tip de societate are particularitatile ei ~ asta nu rezolva problemele umane.

O societate se reflecta prin presa sa.
Va mai aduceti aminte?


iulia17

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #23 : Joi, 05 Mai 2011, 17:15 »

nu stiu cum era prin anii aia, dar vad si eu cu tristete ca istoria se repeta: si acum exista aceasta rasturnare a valorilor si ierarhie cu sus in jos. eu muncesc de la 18 ani dar am un salariu de bugetar … “bugetat” pe care il depasesc cu usurinta alte zeci de ocupatii chiar fara studii superioare. si nicio sansa de a depasi plafonul fixat de stat, oricit de bine pregatita as fi eu, oricit de bine muncesc, sunt aceleasi grile standard.

ca nu suntem toti egali pot sa pricep, sunt de acord. dar ca nu este recunoscuta si recompensata valoarea … cu asta mi-e greu sa ma impac. am auzit de atitea ori in ultimii 10 ani ca “valoarea, experienta, competenta isi vor spune cuvintul” ca m-am saturat. o sa ies la pensie cu plete dalbe si nu cred sa vad diferenta.




Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Mass media
« Răspuns #24 : Joi, 05 Mai 2011, 17:22 »
comunismul e sinonim cu dictatura. ati auzit de vreo tara in care conducerea comunista accepta alegeri libere si democrate, la care participa si alte partide politice?

nu sunt adepta comunismului dar si alegerile date de diaspora parca nu sunt ok

uneori, privirea "de departe" are o perspectiva mai clara si mai obiectiva decat privirea "din interior".  ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Mass media
« Răspuns #25 : Joi, 19 Mai 2011, 22:42 »
eh, o bucurie intelectuala e o bucurie intelectuala chiar daca e din tabara adversa.  :D

si-apoi, mie imi place Liiceanu, desi toata lumea zice ca-i ingamfat si-l prefera pe Plesu.   

iulia17

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #26 : Joi, 19 Mai 2011, 22:49 »

da, fac un cuplu interesant la emisiunea aia


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Mass media
« Răspuns #27 : Joi, 19 Mai 2011, 22:52 »
sunt adorabili cum dezbat ei subjectu' de la inaltimea maturitatii si filosofiei lor... :D
Da' mie tot imi place mai mult cum scrie Liiceanu.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590

optimus sum

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #29 : Vineri, 10 Iunie 2011, 16:49 »
 :o :o :o :o :o :o :o
se sparge adminstrativul ?
Se reorganizeaza Romanica in 8 judete