Autor Subiect: Mass media  (Citit de 47127 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #45 : Luni, 10 Octombrie 2011, 16:31 »
Si fiindca tot e vorba de televiziune si divertisment...

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/h5w9LKhYvig?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Mass media
« Răspuns #46 : Luni, 10 Octombrie 2011, 18:43 »
Asta e un film la care trebuie mers. Pe 23 noiembrie se lanseaza la ei. Sa speram ca ajunge repede si la noi.

The Muppets Official Trailer

pai ii fain atunci ca mi-au placut intodeauna - pacat ca nu-i mai dau la TV - i-as revedea cu placere  :)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #47 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 01:09 »
Cu (destui) ani in urma, printre atributiile de serviciu aveam si revista presei. (Ma rog, aveam de urmarit o anumita tema). Eram neagra pe maini de la ziare. Am ramas cu deformatie profesionala si mai rasfoiesc si acum, dar pe net, unde e si mai interesant: comentariile cititorilor sunt un deliciu! Pe evz, de exemplu, sunt unii pe care ii citesc de ani de zile! Mai scriam si eu, dar m-am lasat...
Iata peste ce am dat azi:    :)
http://www.mesageruldesibiu.ro/societate/7576-socializarea-de-grup-este-benefica

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Mass media
« Răspuns #48 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 10:34 »
super articol despre noi, mari - nu stiam ca citesti "mesagerul" de Sibiu  ;D
 au fost mai multe articole despre noi prin diverse publicatii - deja nu le mai stiu numarul
poza publicata este de la carnaval (despre care se aminteste in articol) - cred ca in aceea actiune s-au adunat cei mai multi participanti  :)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #49 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 10:48 »
Mah, citesc si biletele de tramvai  ;D . Doar-doar m-oi mai culturaliza si io  ;D (Un post de radio avea o campanie: Cine nu citeste, e prost!  ;D )
Si, in general, sunt foarte atenta la mesagerii de orice fel  :P
Am dat peste poze de la acel carnaval pe facebook... (Ca de cand i-am dat add lui Andromeda, ma baga in tot felul de chestii  ;D Sa-l vezi ce combativ e, e bun de lider de sindicat  ;D )
Dar ati fost super-costumati! Fain!
In legatura cu articolul, sa-mi dau si io cu parerea: ar trebui pus si intr-un ziar central... Eu citeam HotNews, care m-a bagat in Romania libera si asa v-am gasit...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Mass media
« Răspuns #50 : Joi, 17 Noiembrie 2011, 07:40 »
probabil ca deja unii dintre voi ati aflat deja de reportajul facut despre Singles Camp
a existat un scurt reportaj si in cadrul Observatorului de pe postul national
suntem din ce in ce mai cunoscuti  ;D

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/4mQrgXj4hvs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Mass media
« Răspuns #51 : Luni, 28 Noiembrie 2011, 13:08 »
am dat peste un articol interesant, ceva cam lung pentru cat timp avem pentru a citi dar macar "rasfoit"  ;D si tot se merita  8)

Jurnalistele anilor 40

"Cei care citesc stiri cu regularitate stiu fara sa le-o mai spuna cineva: viitorul apropiat este al jurnalismului on-line. In viitorul indepartat, cine stie, poate ca hologramele vor fi in top.

Aparate foto digitale, camere care transmit imaginile live prin satelit, reportofoane hi tech, transcriere pe laptop de la fata locului si transmitere in cateva milisecunde catre cititori sau catre redactiile de stiri, reporterul actual are un intreg arsenal. Insa cum era in trecut?

In urma cu 70 de ani, jurnalismul insemna sa fii la fata locului cu un carnetel si un creion in mana, sa ai fise in buzunar pentru telefoanele publice de la care anuntai informatia redactorului sef iar, in redactie, masina de scris era ultima tehnologie in domeniu.
"

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Mass media
« Răspuns #52 : Sâmbătă, 03 Decembrie 2011, 21:16 »
probabil ca deja unii dintre voi ati aflat deja de reportajul facut despre Singles Camp
a existat un scurt reportaj si in cadrul Observatorului de pe postul national
suntem din ce in ce mai cunoscuti  ;D

Revelion pentru oameni singuri


Acum aflu despre reportaj. Ma bucur si ma simt mai increzatoare in mijlocul acestei comunitati.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Mass media
« Răspuns #53 : Sâmbătă, 03 Decembrie 2011, 21:25 »
Astept cu nerabdare orele 22,00. Antena 2-Codul lui Oreste. Un tip pe care imi place sa-l ascult ore in sir.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Mass media
« Răspuns #54 : Duminică, 04 Decembrie 2011, 10:22 »
A meritat din plin emisiunea de aseara. Invitat-Horia Turcanu.Subiect-extinderea constiintei, 2012 an ce va produce profunde modificari in constiinta oamenilor. Pentru cei interesati, pe 13 decembrie are loc un eveniment, o incursiune experimentala in constiinta anului 2012, la orele 18, UnaGaleria, str. Budisteanu 10 - intrarea libera. Va recomand urmatorul articol pentru a-l cunoaste mai bine pe Horia Turcanu.
http://www.calatoriainimii.net/despre-2/horia-turcanu/dsc_2978-2/

silviu

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #55 : Duminică, 04 Decembrie 2011, 10:47 »
interesant!
Revolutia constiintei - sarbatoarea unui explorator al constiintei - Stanislav Grof la 80 de ani.
Era prin anii 50, undeva, în Europa de Est. Mai precis în fosta Cehoslovacie. Până la un punct tânărul bărbat crezuse că va deveni artist. Poate pictor. Desena cu talent. Cumva, porţile a ceea ce se numeşte "inspiraţie" se deschideau pentru el şi atunci el avea acces la o lume a viziunii.

O lume miraculoasă care exista undeva, în el însuşi. Era un miracol, un mister nedesluşit dar fascinant. Atât de fascinant, încât a hotârât că merită toată atenţia sa. S-a apucat să studieze. În mod evident, aceste stări de inspiraţie făceau parte din psihismul omenesc, din universul interior al fiecăruia. Dar ştiinţa cunoştea prea puţine despre aceste fenomene interioare care păreau să ţină mai curând de domeniul misticii decât de cel al psihologiei tradiţionale. Potenţialul pictor a devenit un tânăr psihiatru.

Curiozitatea sa era insaţiabilă atunci când era vorba despre misterele lăuntrice ale fiinţei. Într-o bună zi i s-a ivit ocazia să experimenteze anumite stări ale conştiinţei induse cu ajutorul unor substanţe noi şi aproape necunoscute.

Simptomele induse de această substanţă erau stranii. Părea că întregul interior al fiinţei, toate trăirile se expansionau cumva, percepţiile deveneau mai largi, înţelesurile mai cuprinzătoare, semnificaţiile mai evidente. Timpul şi spaţiul dispăreau şi în conştiinţă apăreau conţinuturi care aparent nu aveau nici o logică, dar care apoi se dovedeau de o profunzime uluitoare.

Instituţia trata toate acestea din perspectivă medicală. Ieşirea din "normalitate" era semnul unei patologii, a unei nebunii, iar voluntarii, tineri medici psihiatri, aveau misiunea să studieze această "nebunie" din interior. Să trăiască ceea ce trăiesc pacienţii lor. Numai că tânărul nostru personaj recunoscuse deja în aceste stări de conştiinţă ceva ce avea legătură cu marile stări de inspiraţie ale artiştilor, cu stările de conştiinţă ale marilor mistici, cu relatările acelora care trecuseră prin transformări importante şi care avuseseră ceea ce se numeşte "revelaţii".

Substanţa psihedelică era LSD-ul :o

Astăzi ştim însă că asemenea experienţe de conştiinţă extinsă conduc în cele din urmă la o eliberare  interioară faţă de diferitele sisteme de credinţe pe care le-am adoptat fără să le chestionăm niciodată cu adevărat. Această libertate interioară venită pe calea "revelaţiei" nu putea să convină nici unui sistem.

Substanţa magică a fost declarată ilegală :'( şi toate proiectele de cercetare asupra conştiinţei de acest tip au fost sistate. Pentru ursul cehoslovac însă, obişnuit cu opreliştile diferitelor sisteme – venea din Europa de Est! – aceasta n-a fost decât un pas înainte pe calea destinului său. Căci aşa a găsit calea regală.


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Mass media
« Răspuns #56 : Vineri, 09 Decembrie 2011, 08:15 »
televiziunile vor trebui sa transmita emisiuni cultural-educative

"Televiziunile generaliste trebuie să difuzeze săptămânal cel puţin 120 de minute de emisiuni sau ştiri cu conţinut cultural sau educativ, iar televiziunile de ştiri 30 de minute"

o picatura intr-un ocean - da' tot e ceva decat deloc   ::)

Caroline

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #57 : Vineri, 09 Decembrie 2011, 18:45 »
Astăzi ştim însă că asemenea experienţe de conştiinţă extinsă conduc în cele din urmă la o eliberare  interioară faţă de diferitele sisteme de credinţe pe care le-am adoptat fără să le chestionăm niciodată cu adevărat. Această libertate interioară venită pe calea "revelaţiei" nu putea să convină nici unui sistem.

... Căci aşa a găsit calea regală.

Asa e! Si daca le chestionam, cu intrebarile ramanem... Si daca obtinem un raspuns, nu ne crede nimeni.... Si daca vrem sa traim asa, ajungem la nebuni. Deci... nu inteleg, el cum a gasit "calea regala"?

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Mass media
« Răspuns #58 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 19:54 »
Pentru cine este fan - Codul lui Oreste - orele 22,00. Daca am inteles bine sambata trecuta, l-ar avea invitat tot pe Horia Turcanu cu continuarea incitantului subiect despre extinderea constiintei. Daca nu, imi cer scuze ptr. informatia eronata si sper sa aiba un invitat pe masura.
O alta emisiune ce merita timpul in fata tv: "Profesionistii" lui Eugenia Voda, orele 23,00.
Vizionare placuta!

silviu

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #59 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 21:51 »
nu inteleg, el cum a gasit "calea regala"?
cu LSD 8)