Autor Subiect: Mass media  (Citit de 46790 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Mass media
« Răspuns #90 : Duminică, 01 Aprilie 2012, 11:01 »
aaa, am uitat sa postez si linkul, Caroline.

de data asta, un pici neobisnuit de talentat la pictura....
curios e ca provine dintr-o familie in care nimeni nu are astfel de inclinatii. te intrebi de unde a cules spiritul sau inspiratia, talentul...
fascinant.

http://depici.ro/arhiva/geniu-la-9-ani-mini-monet-a-castigat-150-000-lire-in-doar-30-de-minute/

curios e ca eu mi-am dorit un copil talentat la pictura, caruia sa ii fac un atelier in care sa-si construiasca o lume a sa, a frumosului, a ludicului, a divinului. eh, era doar un vis fugar.
poate voi avea un astfel de nepotel?  ::)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Mass media
« Răspuns #91 : Duminică, 01 Aprilie 2012, 14:51 »
super fain pustiul si nu picteaza rau deloc

Caroline

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #92 : Duminică, 01 Aprilie 2012, 15:05 »
Eu eram curioasa daca asta se intampla in Romania si am intuit bine: nu. La noi se pierd...
A, sa nu uit, mai sunt si exceptii. Aveam la un moment dat un coleg designer care castigase in liceu premiul cel mare, din sute de candidati, la o competitie internationala pentru design de bijuterii (modelarea in 3D, nu si realizarea bijuteriei) : 50.000 EUR. Daca nu l-as fi cunoscut in carne si oase, nu as fi crezut.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Mass media
« Răspuns #93 : Duminică, 01 Aprilie 2012, 19:05 »
Caroline, cred ca vor fi si la noi.
sper sa incepem sa respiram aerul libertatii, al eliberarii de incatusari si limitari daunatoare. imi doresc din tot sufletul ca tineretul sa invete sa 'zboare", sa indrazneasca, sa viseze si sa creada ca pot daca vor. ne-am tarat noi destul.

uite, la Moscova.  :) asa-i vreau pe copii: liberi, veseli, indrazneti, creativi  :)

Цекало и Puttin` отожгли на Воробьевых горах

Caroline

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #94 : Duminică, 01 Aprilie 2012, 23:21 »
Superb clip...  ::) Ce era oare, surpriza de nunta?  :smitten:

luciamanta

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #95 : Luni, 02 Aprilie 2012, 21:33 »
Arta vizuala - pictorita si scriitoarea OLGA GRECEANU

http://www.eurotv.md/stire-olga-greceanu-o-mare-pictorita-necunoscuta

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Mass media
« Răspuns #96 : Joi, 12 Aprilie 2012, 21:18 »
cica rau cu media care ne invadeaza cu tot felul de stiri terifiante si de cancan, dar mai rau fara
cel putin eu m-am obisnuit sa las tv-ul sa mearga si sa ascult stirile, ca deh sa fiu la curent cu tot ce se intampla prin lume
ba cresterae cursului, ba scandalul de la institutul cantacuzino, ba apple care e dat in judecata, ba achitarea lui bivolaru care s-a integrat in absolut, o sumedenie de stiri care curg una dupa alta
nu imi folosesc la ceva, eventual mai le comentez  pe unde merg dar dupa cateva zile chiar si cele mai interesante stiri sfarsesc prin a fi uitate si in locul lor vin altele si ma gandeam oare chiar ne folosesc aceste stiri sau mass media nu mai reuseste in ultima vreme decat sa ne consume timpul   :coolsmiley:

Caroline

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #97 : Joi, 12 Aprilie 2012, 21:43 »
Gabi, eu nu deschid TV-ul (radio n-am) cu lunile si n-am pierdut nimic pana acum. E ca la "Tanar si neslinistit". Iti povestesc cunostintele ceea ce ramane "filtrat" si dupa ani de zile, iar cu ce n-a nevoie sa stii, nu-ti pierzi timpul.
Pe de alta parte, nu e vorba numai de timp, ci si de atitudine si influentare. Cand vezi o stire proasta, indiferent daca te intereseaza sau nu constient, inconstientul te "pregaeste" pentru un impact negativ. Nu cred ca avem nevoie de teoriile conspiratiei sau alte efecte placebo in plus fata de cele pe care le avem oricum in cotidianul personal.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Mass media
« Răspuns #98 : Joi, 12 Aprilie 2012, 21:51 »
subscriu Caroline  O0
in plus, eu am o vorba: ce trebuie sa ajunga la mine, va ajunge, pe o cale sau alta...ce ma intereseaza cu adevarat si ce trebuie sa stiu, aflu  intr-un fel sau altul. am renuntat la tv acum 3 ani, la stiri si talk-show-uri in special, pt ca am observat ca ma influientau negativ, ma agitau...la stiri nu vezi decat nenorociri, la dezbateri doar discutii in contradictoriu...am zis ca nu-s de mine, acum ma mai uit la cate-un film, ales in functie de cheful de moment, dar oricum, ceva care sa-mi faca bine  :)
radio mai ascult, kiss fm si carcotasii imi plac, dar rar ca nu prea am timp dimineata ....
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #99 : Luni, 21 Mai 2012, 21:41 »

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #100 : Duminică, 08 Iulie 2012, 11:20 »
http://oakwrights.co.uk/oakwrights_hereford_housestyles_tradoak_swf_cottage.aspx?gid=2
Tatiana Niculescu Bran, scriitoare: „Am scris despre spaima de singurătate în diversele ei ipostaze“

Caroline

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #101 : Duminică, 08 Iulie 2012, 15:52 »
Mie nu mi se incarca link-ul.  ???

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #102 : Duminică, 08 Iulie 2012, 17:29 »

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #103 : Duminică, 08 Iulie 2012, 17:39 »
http://oakwrights.co.uk/oakwrights_hereford_housestyles_tradoak_swf_cottage.aspx?gid=2
Tatiana Niculescu Bran, scriitoare: „Am scris despre spaima de singurătate în diversele ei ipostaze“

....am incurcat linkul,cu ocazia asta intreb poate este cineva pe aici care se pricepe in constructii,,,,,,ce material se adauga intre grinzile din lemn din stejar ,adica a unei case care are structura de rezistenta din lemn,,,dupa cum se vede in site ul de mai jos:
http://www.oakwrights.co.uk/
mie imi place modelul si am observat in Sinaia multe case pe modelul asta inclusiv Castelul Peles,se pare ca e un model scotian asa cum era si regina Maria....iar ma enervez cand imi aduc aminte ca o luasem pe un drum bun,din pacate intrerupt...

Caroline

  • Vizitator
Re: Mass media
« Răspuns #104 : Duminică, 08 Iulie 2012, 17:49 »
ce material se adauga intre grinzile din lemn din stejar ,adica a unei case care are structura de rezistenta din lemn...

Si eu as vrea sa stiu, am o casa la munte ramasa de la bunici veche de mai bine de 100 de ani si trebuie renovata. Are structura sin barne de lemn integral, pe postament din piatra de rau.