Autor Subiect: Azi multumesc...  (Citit de 125072 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #600 : Joi, 13 Octombrie 2011, 20:02 »
... si aluia de-a inventat SC

luciamanta

  • Vizitator
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #601 : Joi, 13 Octombrie 2011, 20:26 »
îi multumesc Bunului Dumnezeu pentru reuşita zilei de azi si pentru tot ce mi-a dăruit.

Offline Indigo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
  • Lacatele din noi se deschid cu o lacrima
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #602 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 11:46 »
Azi ii multumesc lui Bogdan ca m-a ajutat sa lipesc un link la semnatura  :D
Dumnezeu e subtil, dar nu malitios - Albert EINSTEIN


julia

  • Vizitator
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #603 : Miercuri, 19 Octombrie 2011, 06:42 »
eu nu-i multumesc.
daca ma mai uit mult la asta cum da din aripi ametesc.
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

silviu

  • Vizitator
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #604 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 11:22 »
ii multumesc Bunului Dumnezeu pentru ca e Bun.

julia

  • Vizitator
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #605 : Luni, 24 Octombrie 2011, 19:12 »
azi am mincat mult. sa multumesc cuiva?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #606 : Luni, 24 Octombrie 2011, 19:32 »
bucatarului  ;D
eu le multumesc mereu - toti gatesc mai bine ca mine  ;D

julia

  • Vizitator
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #607 : Luni, 24 Octombrie 2011, 19:38 »
ihi
ca daca gateam io ramineam nemincata

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #608 : Miercuri, 26 Octombrie 2011, 00:23 »
Azi am fost sa vad impreună cu prietenul meu Marius nişte terenuri de vinzare  din afara oraşului
La intoarcere, la iesirea din padurice, de pe marginea şoselei un copilaş facea cu mîna  maşinilor să oprească.
Am oprit. Era imbracat intr-un trening ponosit si cam mic deja pentru el. Deşi incepea să se insereze şi afară era destul de rece, era incalţat in şosete şi nişte şlapi de plastic femeieşti şi mult prea mari pentru el, probabil ai mamei lui.
L-am intrebat unde vrea sa meargă. Voia să ajungă doar la intrarea in oraş, "la cimitir".  Vorbea  respectuos, avea o faţă  frumoasă doar că puţin palidă.
"Ce vrei să faci la cimitir?" l-am intrebat. "Vreau să ajung la magazin, poate ne dă o paine fără bani" mi-a răspuns simplu  ca unul care mai făcuse  asta.
Da, speranţa lor era in acea zi o paine.
Am aflat apoi că erau 7 fraţi, că tatăl lor ii părăsise, că plecase "cu o altă femeie", că mama nu avea serviciu şi că trăiau din alocaţiile de copii  care acum se terminaseră.

In timp ce conduceam mă gindeam ce să-i cumpăr odată ajunşi la magazin. "Opreşte aici", mi-a  zis Marius care ascultase pînă atunci discuţia noastră, "Te rog să mă aştepţi puţin".
Fără să discutăm nimic intre noi avusese aceeaşi idee!  :) Şi el voia să-i cumpărăm ceva!. :)

I-am luat o paine uriaşă, tobă, brînză, paste, prăjituri, etc. Ajunşi la casă l-am intrebat dacă el işi dorea ceva din magazinul ăla. Se uita nehotărit la mine. "Hai, alege-ţi ceva, ce vrei tu" i-am zis un pic aspru ca să nu se emoţioneze. Şi-a ales o pungă cu nişte saleuri cu chimen. "Să i le dau?" m-a intrebat vinzătoarea. Părea că-l cunoaşte pe puşti. "Nu, puneti-le impreună cu celelalte lucruri, toate sint ale lui" i-am raspuns. "Cee?" a rămas ea cu gura căscată uitindu-se la coşul plin de cumpărături. "E vreo problemă?" am intrebat-o puţin iritat. "Nuu, doar că n-am mai văzut niciodată aşa ceva, e...foarte frumos" a şoptit ea. De fapt era o femeie de treabă, o inţelesesem eu greşit.

L-am intrebat apoi pe puşti dacă poate să care cele două pungi şi dacă are bani de autobuz la intoarcere. Ne-a asigurat că da, că poate, că are un leu de drum şi l-a scos din buzunar să ni-l arate ca să vedem că spune adevărul.   I-am mai dat fiecare cite cinci lei si i-am urat drum bun. Şi asta a fost.

Am scris intimplarea asta de azi, aici, din trei motive. 
Unul e ca cineva m-a incurajat s-o scriu si s-o pun aici. Al doilea e ca ştiu că această poveste va folosi odată la ceva. Şi in sfirşit al treilea e că am simţit nevoia să mulţumesc că am un prieten ca Marius.   
   
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Mari_a

  • Vizitator
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #609 : Miercuri, 26 Octombrie 2011, 08:57 »
Ei ii multumesc acelui cineva care te-a incurajat s-o scrii si s-o pui aici.
Ai scris foarte frumos!

julia

  • Vizitator
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #610 : Miercuri, 26 Octombrie 2011, 10:27 »
m-a miscat povestea asta...
e un gest frumos si care ne arata ca atunci cind esti in mare nevoie CINEVA iti trimite ajutor.


"It is one of the most beautiful compensations of this life that no man can sincerely try to help another without helping himself." Ralph Waldo Emerson

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #611 : Miercuri, 26 Octombrie 2011, 13:14 »
una dintre cele mai mari bucurii pe care ti le poti darui este sa faci fericit un copil; sa-i simti sufletul razand.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #612 : Miercuri, 26 Octombrie 2011, 13:28 »
Citat
Am scris intimplarea asta de azi, aici, din trei motive.
Unul e ca cineva m-a incurajat s-o scriu si s-o pun aici. Al doilea e ca ştiu că această poveste va folosi odată la ceva. Şi in sfirşit al treilea e că am simţit nevoia să mulţumesc că am un prieten ca Marius.   

ai uitat sa adaugi si ca esti un om bun , Manfred .

 e bine ca ai postat intamplarea asta aici si ca ne-ai reamintit in felul acesta ca am putea din cand in cand sa mai uitam de noi si sa ne gandim ca intotdeauna se va gasi cineva caruia am putea sa-i luminam putin chipul si viata .

luciamanta

  • Vizitator
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #613 : Miercuri, 26 Octombrie 2011, 15:17 »
 :) Manfred, ai făcut o faptă bună, ai un suflet mare...
     Faptele vorbesc pentru noi, faptele rămân în urma noastră, dovezi ale existenţei noastre... Consider că pe acest forum ar trebuie scrise multe asemenea întâmplări ale vieţii, întâmplări care să ne dea de gândit şi care să ne arate cu adevărat CINE SUNTEM.
     Multumesc tie, Manfred si prietenului tău pentru omenia din voi!

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Azi multumesc...
« Răspuns #614 : Miercuri, 26 Octombrie 2011, 18:14 »
Vă mulţumesc tuturor pentru cuvintele frumoase pe care mi le-aţi spus, mă simt chiar puţin stînjenit. :)
N-am vrut să sune melodramatic întîmplarea prin care am trecut ieri, (nu-mi place deloc melodrama :) ) aşa că m-am străduit cît am putut.
Continui să cred că o societate civilizată ar trebui să-şi protejeze mai mult copiii, ei nu se pot apăra singuri.
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale