Autor Subiect: Atitudine pozitiva (arhiva)  (Citit de 5655 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Atitudine pozitiva (arhiva)
« : Vineri, 12 Februarie 2010, 18:22 »
  N-am avut niciodata inclinatii spre filozofie, n-am simtit nevoia explicarii starilor si a analizei posibilitatii ca acestea sa fie influentate. Nu stiu si n-as putea explica de ce. Poate pentru ca structura mea este una autofunctionala si autoreglabila astfel incat determinarile exterioare sunt minimalizate ca importanta si ca efect, neglijate.
    Educatia primita ca si copil, dezvoltarea mea ca adult s-au centrat pe o forma de optimism a reusitei. Am privit si apreciat obstacolele si provocarile ca pe ceva firesc, normal si stimulativ, nu le-am considerat ca greutati sau piedici. Optimismul si pozitivismul exista si se mentin la persoane care au fost ferite de dezamagiri, nereusite si incertitudini. Asa cum sunt si ma socotesc eu: o persoana fericita, implinita si norocoasa.
   Ma intreb insa, cum pot sa abordeze o astfel de atitudine, cei carora ursitoarele nu le-a harazit un drum la fel de lin? Reteta sta in puterea de a nu accepta fatalitatea si repetabilitatea negativa a faptelor. Intotdeauna dupa vreme rea vine si buna, dupa greu vine usor, dupa amar vine si dulce. Viata are alternanta si se autoechilibreaza. Dar mai trebuie sa fie si stimulata sa urmeze calea dorita. Nu se poate accepta o pasivitate si o nedeterminare a pozitivitatii lucrurilor, cand de acestea depinde fericirea ta.
    A doua conditie este sa-ti elimini din jur tot ce iti face rau sau ti-l determina. Conventionalitatea in astfel de cazuri este o prostie fara margini. Nu poti sa te temi de ce spune lumea, nu trebuie sa-ti fie teama de a renunta, de a incepe ceva nou.
    Increderea in ce poti, este factorul care poate genera si crea starea de siguranta si de certitudine a reusitei in schimbare. Pentru ca trebuie sa ai puterea sa poti renunta, daca ceea ce ai si ceea ce esti intr-un anumit moment, iti impiedica, afecteaza si altereaza sansa de a fi fericit si multumit. Intotdeauna exista o linie care poate fi un sfarsit si un inceput. Daca frica te impiedica sa o treci, sa lasi in urma oameni, locuri, obiceiuri si obisnuinte, gandeste-te un singur moment la ce ai putea obtine daca o treci. Fa pasul daca acum nu ti-e bine!
     Oamenii trec usor peste necazuri in general cu ajutorul celor din jur. Explicatia sta in faptul ca starea de pozitivism neafectat a acestora se transmite chimic si imaterial catre cei loviti. Prietenii, familia simt organic si inexplicabil legati si fara a fi constienti, reusesc sa participe preluand o parte a raului, diminuandu-i puterea si determinarea. Cu ei in jur veti reusi sa treceti momentele grele fara urme prea adanci. Daca nu ai astfel de oameni, cauta-i pentru ca exista. Fiecare dintre noi are potentiali prieteni adevarati, doar ca trebuie gasiti si mentinuti.
     Pozitivismul se obtine si din minireusite de moment. Cei care spun ca victoriile facile sunt neimportante, gresesc amarnic. Insumarea acestora sau obtinerea in momente de cumpana sau in perioade lungi in care nota dominanta este cea de esec, au efecte foarte bune asupra psihicului afectat de nereusite.
    Am sa reiau aceasta tema, in cadrul unui alt subiect.

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #1 : Vineri, 12 Februarie 2010, 19:11 »
Prin intermediul unor procese chimice se obtine si palinca (etilicul, in general) si tot o stare de fericire aduce, daca imi permiti o paralela, cam infantila e drept...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #2 : Vineri, 12 Februarie 2010, 19:32 »
Ca veni vorba de licori: azi am sorbit din binecuvantatul ceai verde, cu gandul la aroma cafelei...

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #3 : Vineri, 12 Februarie 2010, 19:37 »
Si cum ti s-a parut?

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #4 : Vineri, 12 Februarie 2010, 19:39 »
Des nu vad nici o problma in a bea cafea si cura de slabire. Daca vrei bea-o fara zahar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #5 : Vineri, 12 Februarie 2010, 19:43 »
Sunt cateva alimente si bauturi care sunt total contraindicate intr-o cura: pe primul loc, fara nici un adversar pe masura este zaharul, apoi produsele care au la baza cerealele prelucrate, iar cafeaua si produsele din porumb sunt cam pe acelasi loc. Nu mai discutam bineinteles de bauturile alcoolice si cele carbogazoase.

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #6 : Vineri, 12 Februarie 2010, 19:46 »
Nu iti imagin ca ceiul verde este mai slab decat cafeaua, dincontra teina e chiar mai puternica decat cofeina.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #7 : Vineri, 12 Februarie 2010, 19:50 »
Reactii?

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #8 : Vineri, 12 Februarie 2010, 19:57 »
Ce fel de reactii? Starea de inviorare pe care ti-o da. Si spunea si Raskolnikov sa nu te astepti sa dormi dupa ce bei ceai verde. E drept ca e o concentratie un pic mai mica de teina in ceaiul verde decat in cel negu. Dar nu e de negijat. Asta imi aduc aminte ca am invatat la cursul de chimie organica si am retiunut datorita faptului ca proesoru ne-a facut paralela de rigoare la curs.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #9 : Vineri, 12 Februarie 2010, 20:04 »
Oricum, dupa ce am baut un litru de ceai verde, ma incearca o sete groaznica...asta este prima reactie pe care o simt. Pana azi, am mai baut un ceai-doua maxim pe zi, dar nu doar verde si preparat din plic. Astazi am mers special sa-mi cumpar o punga de ceai frunze, iar cand am ajuns acasa am preparat cam un litru. Care de sete l-am baut tot. Acum incerc alta sete...

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #10 : Vineri, 12 Februarie 2010, 20:08 »
Si la mine la fel a fost experienta cu ceaiul verde,si aveamca o oaja in  gat si senzatie de sete continua, dar eu l-am facut f concentrat prima data. i am citit ca nu e bine sa-l lasi la infuzat mai mult de 10 min. Oricum are si mult tanin eu l-am simtit la gust si ca sa-l mai indulcesc am pus un ic de lapte in el. E mult mai baubil.

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #11 : Vineri, 12 Februarie 2010, 20:12 »
Ceaiurile se impart in doua mari parti mari si late:

1) ceaiurile din frunze ce provin din arboreal de ceai (Camellia Sinensis), ce pot fi, in functie de felul de preparare a frunzelor: negre, verzi, albe si oolong

2) ceaiurile de plante (“herbale”) – adica toate celelalte ce nu provin din prelucrarea frunzelor din arborele de ceai (si la rindul lor pot fi medicinale sau nemedicinale).



Ceaiurile ce provin din prelucrarea frunzelor arborelui de ceai au cofeina, dar continutul acesteia difera - ceaiul negru are cea mai multa, ceaiul alb cea mai putina, ceaiul verde e undeva la mijloc. Aceste ceaiuri, in cazul in care nu contin cofeina (daca scrie lucrul asta pe ambalaj) inseamna ca sint DECOFEINIZATE, pentru ca ele in stare normala o contin.

Celelalte ceaiuri (de plante medicinale si nemedicinale) NU contin cofeina.


Continutul de cofeina al ceaiului ar trebui sa apara pe ambalajul respectiv.

=>In general:


-cafeaua: 100-200 mg cofeina pe 250 ml

-ceaiul negru: 40-80 mg la 250 ml

- Coca Cola: 30-60mg

- oolong: 12-60 mg

- ceaiul verde: 10-30 mg

- ceaiul alb: 6-25 mg

- ceaiul decafeinizat: 1-5mg

- ceaiurile de plante: 0mg

Deci daca bei ceai verde/alb/oolong n-ai cum sa fii mai agitata decit daca bei cola, iar faptul ca au ceva cofeina paleste in fata proprietatilor lor.

Ceaiurile de plante de obicei calmeaza, in nici un caz nu agita. Unele din ele sint energizante (Yerba Matte, Rooibos) dar nu din cauza ca ar contine cofeina.


capsuna

  • Vizitator

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #13 : Vineri, 12 Februarie 2010, 20:23 »
Adevarul ca a Raskolnikov a lansat moda consumului virtual de ceai verde. Cand am fost in Uzbekistan, aia mici si lenesi de acolo, aveau un obicei excelent: trandaveau toata ziua pe niste divanuri de cca 3 m x 3m, povestind, fumand si consumand ceai. Aveau un adevarat cult al ceaiului. Nu te lasau sa-l bei oricum; trebuia sa participi la ritualul "untului de ceai", dupa ce-ti umpleai si apoi goleai de 3 ori continutul unei cupe (fara toarta) de portelan fin. Cupa acea trebuia tinuta intr-un anumit fel, doar doua degete aveau voie sa atinga fundul cestii, unul lateralul ei si unul marginea. Trebuia sa-l rotesti in cupa si apoi sorbeai.Si nu cu sete. Incet si povestit. Bine baietii aveau timp. Bietele femei lucrau pe plantatiile de bumbac cu mainile insangerate si cu spinarile incovoiate de povara florilor de bumbac culese, in timp ce ei cica faceau afaceri. Bine asta era scuza sau motivul ceainariei. In fond nu discutau de nimic interesant. Rar se aducea vorba de pretul de piata pt carnea de camila, sau pt rodii. Si puteau ingrozitor. Inchipuieti ca toti se descaltau si urcau pe salteaua aceea imensa cu ciorapii pe care cred ca-i purtau din tinerete...Dar erau simpatici, comunicativi si prietenosi. Mi-a placut mult acolo si am ramas cu amintiri placute.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Atitudine pozitiva (arhiva)
« Răspuns #14 : Vineri, 12 Februarie 2010, 20:30 »
Acum vreo cativa ani distribuiam produse de Fares si printre tipurile de ceai pe care le vindeam era si "Silueta perfecta". In perioada aceea eram ca si acum intr-o competitie cu kilogramele in plus si mi-am zis sa incerc si cu ceai. Adevarul ca eu am un defect major: nu citesc niciodata instructiunile. Si atunci cand cumpar ceva electronic incerc sa-i inteleg functionarea fara cartea cu care vine insotit. Nici atunci n-am citit ce contine, daca are si efecte secundare samd. Cert este ca dupa cateva zile aveam niste dureri de ficat de parca as fi baut votca zile in sir...