Autor Subiect: De la o generatie la alta  (Citit de 31974 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: De la o generatie la alta
« Răspuns #30 : Luni, 27 Iunie 2011, 21:35 »

de multe ori parintii nu au timp de explicatii si , din punctul meu de vedere , fac o mare greseala . sigur ca la momentul acela decizia lor este , cel mai probabil  cea mai potrivita dar , daca i-ar motiva copilului pe intelesul lui ceea ce decid sa faca ar exista mult mai multi copii lipsiti de frustrari . in plus mai exista posibilitatea ca sa aiba surpriza ca odrasla lor sa vina cu niste idei care sa-i surprinda  :D

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: De la o generatie la alta
« Răspuns #31 : Luni, 27 Iunie 2011, 21:42 »
   In acelasi timp exista si parinti care fac voia copiilor oricand, exista parinti care isi rasfata copiii atat de mult, incat acestia nu mai stiu ce inseamna o buna educatie, nu mai stiu ce inseamna ce este bunul simt, respectul, cumpatarea. Acesti copii cred ca totul li se cuvine, ca toata lumea este la picioarele lor, ca nu li se poate refuza niciodata nimic...

julia

  • Vizitator
Răspuns: De la o generatie la alta
« Răspuns #32 : Luni, 27 Iunie 2011, 22:04 »

acestia sunt cei care incearca sa compenseze prin bani sau bunuri lipsurile afective. am vazut atitia copii atasati de bone sau educatoarea de gradinita ca acasa nu aveau timp nici sa-si cunoasca cu adevarat parintii, ce sa se mai bucure de timp petrecut impreuna


Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: De la o generatie la alta
« Răspuns #33 : Luni, 27 Iunie 2011, 22:42 »
   In acelasi timp exista si parinti care fac voia copiilor oricand, exista parinti care isi rasfata copiii atat de mult, incat acestia nu mai stiu ce inseamna o buna educatie, nu mai stiu ce inseamna ce este bunul simt, respectul, cumpatarea. Acesti copii cred ca totul li se cuvine, ca toata lumea este la picioarele lor, ca nu li se poate refuza niciodata nimic...

ai descris exact o situatie pe care am cunoscut-o de curand: doi astfel de copii care au fost crescuti asa cum spui tu.  si in acest moment sunt doi copii cu un handicap foarte mare, in fata vietii. ai caror parinti sunt profund nefericiti pentru ca nu inteleg ce s-a intamplat, cand ei au vrut doar binele odraslelor!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: De la o generatie la alta
« Răspuns #34 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 10:04 »
si acum fac la fel nemernicii de parinti ... ???

julia

  • Vizitator
Răspuns: De la o generatie la alta
« Răspuns #35 : Marți, 12 Iulie 2011, 18:46 »
gluma, gluma, dar de acum incep dificultatile de comunicare si apropiere intre parinti si copii. degeaba se mai intreaba la 17 ani de ce nu comunica si se ascunde si a devenit un strain propriul copil


dor

  • Vizitator
Răspuns: De la o generatie la alta
« Răspuns #36 : Marți, 12 Iulie 2011, 20:15 »
si acum fac la fel nemernicii de parinti ... ???
Nu vorbi asa despre niciun parinte optimus sum, te rog. Nu poti sti nicioadata prin ce calvar au trecut cu adevarat acei parinti, si chiar daca ar fi gresit, poate ar fi bine sa iertam si invatam din greselile lor.

adria

  • Vizitator
Răspuns: De la o generatie la alta
« Răspuns #37 : Marți, 12 Iulie 2011, 20:28 »

ai perfecta dreptate, dor, cred ca optimus e foarte suparat, altfel nu ar fi scris ce a scris
consider ca niciodata parintii nu pot fi nemernici, sunt convinsa ca ei vor doar binele copiilor lor
din pacate, acest bine este inteles in multe moduri, depinde de parinti

julia

  • Vizitator
Răspuns: De la o generatie la alta
« Răspuns #38 : Marți, 12 Iulie 2011, 20:40 »

nu e vorba de asta. se simte ironia, doar ca a uitat sa puna ghilimelele


julia

  • Vizitator
Re: De la o generatie la alta
« Răspuns #39 : Marți, 26 Iulie 2011, 19:17 »

da', ia zi-mi, doamna doctor de suflete, e buna aceasta libertate acordata copilului? caci si eu practic acelasi tip de relatie cu fi-mea in care am totala incredere, adica in justetea rationamentelor ei, in bunul-simt al actiunilor ei... nu i-am impus mai niciodata reguli stricte. nu a fost deloc nevoie. e si mult mai cuminte (adica mai ne-nazdravana) decat eram eu.  :) ba chiar dimpotriva, m-am straduit sa-i inlatur niste incorsetari pe care si le autoimpusese... m-am straduit sa-i sporesc libertatea interioara, inlaturandu-i teama excesiva de ridicol, de judecatile celor din jur... bineinteles, totul in perimetrul bunului simt, de care aminteam.
cu fi-miu, insa, am simtit la un moment dat nevoia sa adopt niste reguli, caci nu ma mai intelegeam in privinta invataturii. dar n-a functionat. s-a razvratit adolescentin si ajunsesem la conflicte importante. pana la urma a functionat tot vorba buna, explicatia si re-explicatia rationala, argumentata, apelul la bun-simt. constrangerea despotica pe care o adoptasem exasperata de inconstientele lui n-a dus la nimic bun. acum are libertate destula, dar si am incredere in el. doar invatatura mai e obiect de polemici aprinse.  :)

hai ca-ti raspund aici

Desi nu le-ai pus ziduri, unul zici ca si-a ridicat singur, altul incearcat sa le demoleze.
Cu fiecare ai procedat diferit pentru ca fiecare dintre ei functioneaza diferit. De fapt ai ales varianta personalizata de educatie si nu cea impusa, ceea ce presupune sanse mai mari de succes. Dar ce mi se pare mie cel mai important este exemplul tau personal de viata de adaptare de gindire de tot ce vrei si care le-a ajutat lor sa faca propriile alegeri. Includ aici si pe cei din familie de care sunt apropiati.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De la o generatie la alta
« Răspuns #40 : Marți, 26 Iulie 2011, 19:49 »
eh, tocmai de aceasta valenta de "model" a parintelui, imperfect si el, ca orice om, ma tem eu...  ca daca ma bucura partea de stafeta (ca sa fiu on-topic :)) ) buna pe care cred ca pot sa le-o transfer, ma ingrijoreaza faptul ca as putea sa le transfer, fara sa vreau, si partea mai putin luminoasa a modelului care le sunt. asa ca ma arat cu degetu' atunci cand ma surprind in zona de umbra si le atrag atentia sa urmeze numai ce e de urmat.
poate sau trebuie un parinte sa se "arate" perfect numai ca sa nu fie un model imperfect pentru copii lui?

julia

  • Vizitator
Re: De la o generatie la alta
« Răspuns #41 : Marți, 26 Iulie 2011, 20:00 »

nu nu nu, ca atunci mesajul transmis si receptat ar fi ca e anormal sa gresesti si ca nu ai voie sa te arati slab sau dezorientat. faptul ca si parintele e om este cea mai adevarat lectie. ce e important sa asimileze este ce faci cind gresesti, indrepti si corectezi sau te afunzi mai tare, ce faci cind ranesti, ce faci cind te simti lovit etc etc

astea-s lectii mai importante decat alea predate explicit, si au un impact mai mare.
si noi am preluat astfel de lectii de la parintii nostri cu asa da sau asa nu, chiar daca uneori nici nu ne dam seama.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De la o generatie la alta
« Răspuns #42 : Marți, 26 Iulie 2011, 20:30 »
da, am banuit io ca nu-i bine sa-i arati copilului o stacheta (a perfectiunii) care normal nu poate fi atinsa si care-l poate dezorienta si frustra si...
ai perfecta dreptate, Jul (nici n-ar putea fi altfel, d-ra doctor de suflete, iubire mica :)) ) ca e mult mai important sa-ti asumi imperfectiunile, in fata copiilor, in mod deschis si corect, si sa faci vizibile eforturile de a le corecta, chiar si fara a reusi intrutotul. asta numai daca parintele stie si poate sa o faca...   dar daca nu.... totul depinde de bunul discernamant al copilului.

marcutza

  • Vizitator
Re: De la o generatie la alta
« Răspuns #43 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 10:13 »
"Dar ce mi se pare mie cel mai important este exemplul tau personal de viata de adaptare de gindire de tot ce vrei si care le-a ajutat lor sa faca propriile alegeri."

un factor determinant in personalitatea si actiunile copilului.

julia

  • Vizitator
Re: De la o generatie la alta
« Răspuns #44 : Duminică, 31 Iulie 2011, 08:42 »

din nefericire sunt uneori situatii cind parintele nu este acolo sau nu e modelul de urmat. in astfel de cazuri e bine daca exista in apropierea copilului o alta persoana de acelasi sex la care are acces si ii este disponibila si care sa se constituie intr-un role model.